( ricsip | 2023. 09. 06., sze – 17:45 )

Szerkesztve: 2023. 09. 06., sze – 17:55

Néhány jótanács: használt komplettgép vásárlásakor a BIOS, Admin,Master, meg egyéb elnevezésű jelszavak ürességének ellenőrzése kötelezően.

Használt SATA diszk/SSD esetén az ATA jelszó ellenőrzése (szintén nagyon fájdalmas megszabadulni tőle). Érdekes módon az NVME nem támogatja már ezt az ATA jelszót, ott "csak" crypto key van. De az meg tudtommal csak azt akadályozza meg h. az eltitkosított adatokhoz hozzáférj. Ha a tárolt adatok totális elvesztése nem okoz katasztrófát, akkor egy pillanat alatt crypto key reset után kvázi üres storage-ként tökéletesen használható újra az eszköz. Az ATA diszk ha security lock-olásra kerül, akkor amíg nem oldod fel addig semmit nem fogsz tudni vele kezdeni. Szószerint annyit ér mint egy hasonló súlyú tégla.

Tele van az internet ilyen lockolt ATA hdd/ssd-kkel, amikkel semmit nem lehet kezdeni. A gyártó is elhajt a picsába (ld. Apple iphone, ipad-ok évente tízezreinek esete), így ezek is kb. a szeméttelepre jutnak, hiába amúgy tökéletesen működőképesek lennének. Ezért én óva intenék bárkit is ATA jelszó beállításától, nem véletlenül nem használják sehol amerre eddig jártam. Itt hup-on is volt szál régebben h. valakinek valahogy sikerült beírni  null-stringet, amit beállításkor még elfogadott a gép. Mikor meg következő reboot jött, már nem lehetett neki beadni az üres jelszót (vagy bios bug miatt v. valami más kideríthetetlen ok miatt).

A right to repair itt kezdődne, h. az eszközt a gyártó a tulajdoni viszony igazolása után minimális szolgáltatási díj befizetése ellenében gyári állapotúra állítva visszaadná használható állapotban. Legyen regisztrálva az eszköz sorozatszáma, így utólag is visszakereshető ha visszaélés volt ilyen eszközzel. Az eltitkosított adatok visszaállítását meg végezzék el piaci áron, de legalább legyen rá mód ezt is megtenni. Nyilván komolyabb jogosultsági ellenőrzés után.