( kroozo | 2023. 08. 01., k – 18:01 )

Jogállamisági szempontból szerintem is ergya szabályozás, no de érted mit akarok mondani?! Hogyha a vendéglátó is tisztában van vele, ha a vendégével valami baj lesz, őt is meglátogathatja a yard, akkor rögtön nem fogják tolni ezt a dumát.

Értem, és én pontosan azt propagálnám, hogy véletlen se hozzunk olyan szabályt, ami alapján majd jön a jard, aztán lehet lapítani, mert befolyásod igazából az eseményre nincs. A társadalmat felnőtt emberek alkotják, ne tegyünk már jogi felelősséget bárkire mások tettei miatt, ez egy rakás olyan dologhoz vezet, amihez nagyon nem szeretnénk, és erősen elvi hibás is. Még családtagok között is nagyon korlátosan működik csak ez.

Egyébként meg nem nekem kell mondanod (szinte 0 alkoholt fogyasztok, függetlenül a vezetéstől), de biztos vagyok benne, hogy az emberek szignifikáns százalékát komolyabb peer-pressure-rel rá lehet dumálni, hogy igyon. Egy részüknél eleve a "könnyű a nyulat a bokornak ugrasztani" elv érvényesül, inna ő nagyon szívesen, tudja hogy nem szabad, de az a kis lökés elég neki, hogy felpuhuljon a szabálykövetése.

És ezért legyen ő a felelős, ne kenegessük másra.

Egyébként szerintem a zeró bevezetése óta ez a peer pressure jelentőset enyhült, én személy szerint már az enyhe erőlködést se nagyon szoktam hallani, inkább a megállapítást, hogy "gondolom nem iszol", vagy adott esetben a "melyikőtök vezet" kérdést, erősködést nem tudom, mikor hallottam utoljára, de az elfogadottsága akkor is minimális. Én betudom annak, hogy a szabály miatt szépen hozzáidomult a társadalmi norma is (a pallos vendéglátó feje feletti lengetés nélkül), de aztán persze lehet, hogy ez simán az én buborékom, meg nem megyek olyan helyre, ahol ez felmerül (vagy eleve nem kocsival megyek, mert tudom, hogy inni akarok).