Itt most nem arról volt szó, hogy intuitív-e. Hanem hogy a többség úgyis GUI IDE-t használ. Aki meg terminálos guru, az meg KOMOLYABB TUI editort, de akkor sem nano-t. Teljesen mindegy, hogy melyik TUI editorról beszélünk, nem csak a vim és klónjaik vannak, Emacs (alapvetően GUI, de van TUI módja), uEmacs-forkok, micro, Helix, Kakoune, Joe, JED, stb..
Egyébként ahogy már írtam a másik témánál
1) a vim azért van unintuitívnak titulálva, mert a mögöttes működési filozófiája egészen más, mint az a hagyományos, módok nélküli, MS/IBM/CUA kiosztásos + GUI egerészős text editor, amihez az emberek, 99,9999%-a szoktatva van több évtizede. Valójában nem unintuitív, csak más, és szokni kell.
2) ahhoz, hogy meglásd az előnyét, nem árt tudni gépírni és
3) egy csomó minden mást is állítani a rendszeren: billentyűismétlés és ismétléskezdés sebességét felvenni, illetve a Caps Lock helyére az Esc-et drótozni, terminált normálisan bekonfigurálni (normális font és színtéma, színmélység, Unicode/UTF-8 támogatás, stb.). Már ezen a ponton egy csomó ember elvérzik ezzel kapcsolatban
4) ha valóban IDE-nek használod, akkor egy részletesen konfigurálni, egy rakat extra plugint feltenni, language servert, lintert, debuggert bedrótozni, ehhez sincs türelme sok embernek. Vannak ugyan példakonfigok a neten, de sok usernek már ahhoz sincs türelme, hogy azt átkalapálja magának.
Valójában ha megtanulod és megérted a vim lényegét, annyira szeretni fogod, mint a rajongók, akik mindenhol használják a vim billentyűket. Nem csak vimben szövegszerkesztésnél, hanem minden más szoftverben is, ablakkezelő kiosztása vim-szerű lesz, a terminál multiplexert (tmux, screen, stb.) is így használják, a zene és médialejtászót, hangerőszabályzót (pl. pulsemixer), a fájlkezelőjüket (Vifm, ranger, lf, nnn, stb. mind támogatja a vim-es billentyűket), hexeditor (pl. bvi), shell parancssor szerkesztésére, pagernek (less, vim, bat, stb.), man/info alatt, pdf/ps-nézőben, mailkliensben, csomó egyéb szoftvernél, interpreternél, amik readline alapúak (awk, Python, Lua, calc, R, Octave, GNU debugger, stb.), böngészőben (Tridactyl, Vimium, stb. pluginek, surf, vieb, nyxt, stb.), és még sokáig lehet sorolni. Nem véletlen van más IDE-khez és text editorokhoz is vim-plugin, vagy vim-mód opcionálisan.