1. Azért nincsnek megtakarítások, mert európai szinten roppant alacsonyak a magyar bérek. Nem arról van szó hogy az átlagmagyar elveri a pénzét, hanem arról hogy a havi kiadások után már semmire nem marad pénz. 800 EUR körül van a magyar medián nettó átlagbér.
2. 2023 Q2 vége van és te 2022 Q1 adatokkal szeretnél alátámasztani valamit?
3. A lakosság nem egyenletes arányban birtokol állampapírokat..nem ugyanannyi állampapírral rendelkezik a budai villában lakó polgár mint a borsodi faluban élő. Termesztesen az állam nem csak a saját polgárainak tartozik, hanem külföldi befektetőknek is értékesít kötvényt. Az adósság durván felét államkötvények alkotják .
Az 1500 milliárdot nem a teljes adósságállományhoz kell mérni, hiszen neked sem a teljes lakáshiteledet kell kifizetned évente, hanem a törlesztőjét. A költségvetés kiadási oldala durván 20 ezer milliárd Forint, ha ez növekszik 1500-al, az látható hogy nagyon jelentős tétel.
Az infláció papíron kedvező hatással van az államadósságra, mert "elinflálja" azt, tehát én nem nagyon tenném összefüggésbe az államadóssággal.
Évente az országnak az államadósság kb. 30 százalékát kell refinanszíroznia. Akkor inflálódik el az adósság ha olcsóbban tud hitelt felvenni az állam, mint az infláció. Ez jelenleg nem teljesül, mert a nem hajlandóak az országot olcsóbban finanszírozni, mert túl sok kockázatot látnak benne.
Azért helyezzük már kontextusba is az államadóság elinflálását: az államadóság 30 százalékát lakossági állampapírok alkotják, ha ezek értéke elinflálódik, az emberek megtakarításai égnek el.