"A legtöbb erőmű nincs 50 százalék felett kihasználva, mondok példát, a magyarországi konvencionális erőműpark ~9,2 GW teljesítményű, ebből tipikusan ~2-3 GW a tipikus saját termelés, most épp 2,2-2,4 GW. Egyébként szerencsére a szél- és napenergia könnyen, bármikor és bármeddig kikapcsolható, ha nem kell az energia."
Persze, csak amíg egy fosszilis egyenletesen termeli a hasznot, addig a szél vagy naperőmű megtérüléséhez az kell, hogy amikor épp fúj a szél vagy süt a nap, akkor valaki megvegye.
A naperőművek kb 10% körül termelnek. Ha most délben lekapcsolják a naperőműveket, mert épp túltermelés van, akkor pont a termelési csúcsot rántják ki a lábuk alól.
Akár HMKE esetében is meg lehet nézni mi történik, ha túltermelés miatt lekapcsolnak az inverterek. Hiába tudna este vagy hajnalban tolni a hálózatra, ha épp akkor nem lehet amikor tudna termelni, akkor oda a megtérülés. Jobban hasonlítana erre a helyzetre, ha feloldanák a hálózatra termelés tiltását, de nem lehetne elszámolni az így termelt mennyiséget. Ugyan úgy nem térülne meg az ilyen HMKE vagy naperőmű, mint amikor a zöld hidrogéneseknek kell olcsón adni a csúcsban termelt áramot.
A zöld hidrogéneseknek viszont az kellene, hogy a napelemeseknek ne kelljen (sokat) fizetni az áramért, amikor épp jól süt a nap.
Ugyan azt a tortát osztják a pénz vagy a napelemesekhez vagy a zöld hidrogénesekhez kerül. Ha olcsón kénytelenek adni a napelemesek, akkor a hidrogén gyártás működhet viszont a napelem lesz veszteséges. Ha meg a napelemesek nem veszteségesek, akkor meg a hidrogéneseknek túl drága az áram.