( Raynes | 2023. 02. 20., h – 07:23 )

Azt értem, distraction free plain text editort akar, én is ilyet használok, neovim (egyszerűbb megoldásként néha vi, ha vicces kedvem van: ed, BSD-ken nvi, DOS-on stevie). Amit rosszul csinál technológiai szempontból, hogy ezer éves DOS PC-t tart erre, amit nem kell. Feltehetne a gépére egy Linuxot, azon futtatja a modern JOE editort, nagyrészt WordStar kompatibilis (legalábbis a billentyűparancsok), épp úgy konzolos-terminálos TUI alkalmazás, épp olyan distraction free. Akár futtathatja konzolon, vagy kiosk módú terminálban. Rendes, modern gépen, hosszú fájlneveket, UTF-8-at, stb.-t támogatva, akár még git-et is használhat hozzá verziókövetésre. Nem kell széteső, kiöregedő, bűn lassú, DOS-os gépet tartania, járatnia külön, amiről az adatokat is nehéz átmozgatni.

Értem egyébként, a modern Windows zavarásait akarja elkerülni, meg a GUI-s programok által okozta figyelemelterést, ne legyen popup, ne legyen aláhúzogatás, automatikus spellcheck, ne kelljen egérért, kurzormozgató billentyűkért kinyúlni. Ezt támogatom, a Linux simán meg is adja, akár csak a TUI-életérzést, fix szélességű írógépkaraktereket, billentyűzetorientált workflow-t, elektromos írógépes érzést.

Egyébként nem vagyok a WordStar/Borland-kiosztás híve, túl sok Ctrl-es parancs, fele elég önkényes, a másik fele logikus, de sose áll kézre. Ezt éreztem mindig az Emacs-nél is. A vim/vi jobban kézre áll, illetve hatékonyabb, mint az MS-féle (Notepad, VSCode és klónjaik, Micro, Ctrl+C / V / S / Q, kurzorbillentyűk, stb.) és IBM/CUA-logikájú szerkesztők (PE2, mcedit, stb. F2, F3, Shift+Ins, stb.), egyedi megoldások (nano, ee editor, ne, stb.), amiket mind végigpróbáltam. A WordStar/JOE is kapott elég esélyt, szerintem körülményes a kiosztása.