( Raynes | 2022. 10. 04., k – 23:16 )

Nem vetnélek eléjük, de a vim-nek pont az lenne a lényege, hogy ne nyúlj ki az egérért, kurzormozgató billentyűkért (nyílbillentyűk, Home, PgDn, stb.), hanem maradj gépírástartásban az alfanumerikus részen, lehetőleg az alapsoron. Ha meg úgyis kinyúlsz ezekért, akkor meg a vim értelme kérdőjeleződik meg, mert annyi erővel használhatnál egy hagyományos, nem modális text editort is, pl. micro, Emacs, Visual Studio Code, stb.. Persze, te tudod mit hogyan használsz, csak megfontolásra ajánlom. Ha hiszed, ha nem, a hatékonyság valóban nő, ha nem nyúlsz ki ezekért, és a vim-et nem egerészős, hanem vim-filozófia mentén használod. Valóban nehéz megszokni, nekem pl. sokáig tartott, mire ráállt az agyam, és nem akartam többet egerezni, stb.. Egy egész másik filozófia van a vi/vim mögött, emiatt én igazából nem is text editorként tekintek rá, hanem text processorként, egyfajta interkatív sed-ként.

Hasonlóan a visual mode se mindig a leghatékonyabb, erre most nemrég jöttem rá. Gyakran hatékonyabb, ha megkerülöd, pl. dG töröl az aktuális sortól a fájl végéig, meg ahelyett, hogy egy szövegrészt mondjuk időzőjelek között kitörölsz vagy átírsz, ahhoz se kell, mert di" vagy ci", esetleg dd, cc, D, C, stb. és máris ugyanott vagy, egy lépcsőt kihagyva. A blokkkijelölés viszont sokszor nem kerülhető meg, valóban. A h/j/k/l szintén sokszor nem a leghatékonyabb mozgás, annak ellenére, hogy kezdők azt tanulják meg először, helyettük haladóként jobb a ( ) { } 0 ^ $ % f F t T b B e E-s navigáció, gyorsabban eljutsz ugyanarra a szöveg/kódrészre, kevesebb billentyűleütésből.

Ráadásul egérhez nem kell feltétlen gVim, ha jól belövöd a vim, neovim konfigját, meg a terminálod se túl buta fajta, az is fog tudni egeret kezelni (kattintás, görgetés, kijelölés, beillsztés), meg X vagy waylandes vágólappal adatot cserélni, stb., csak annyi lesz a különbség, hogy terminálban fut, nem egy különálló GUI programként.