( Raynes | 2022. 06. 12., v – 19:02 )

Tudom, hogy nem 100%-os helyettesítő, de elég jó, és elég meredek ütemben fejlődik. Anno, mikor 2014-ben váltottam Linuxra, akkor a deadbeef létezett, de kb. nem tudott szart se, én is elkövettem azt a hibát, hogy leírtam végleg. Most tavalytól néztem újra rá, elég szépen felzárkózott, tud rendes tömeges konvertálást, testre szabható profilokkal és kívülről hívható CLI binárisokkal, tud tömeges tag-szerkesztést a legtöbb formátumon, nekem pl. ezek hiányoztak a foobar2000-ből, mert anno Windowson én is azt használtam évekig. Nyilván nem tudja ugyanazokat, mint a foobar2000, főleg a pluginok nem 1:1-ben helyettesítők, sokszor van, hogy egy adott plugin nem létezik deadbeef-re, de általában ilyenkor is helyettesíthető, bedrótozható a tudása valami külső natív linuxos programon keresztül (pl. ffmpeg meghívása felparaméterezve, pl. online stream mentése lemezre, avagy disk writer plugin helyettesítésére). Viszont továbbra is tartom, hogy sok plugin felesleges is, pl ez az ASIO is olyan, ami nélkül annak a fwire-ös DAC-nak mennie kéne és ugyanolyan jól kéne szólnia. Azt meg egyébként nem értem, hogy a foobar2000 írója miért ragaszkodik a Windowshoz, mikor a kódja eleve úgyis ffmpeg-et használ, és könnyen át tudná az egészet portolni más platformokra. Lehet pont az ilyen Windows specifikus feature-ök miatt nem teszi, mint az ASIO és a megírt pluginekkel való kompatibilitás miatt. Ahogy pl. a Total Commander szerzője is mereven elzárkózik, hogy Linuxra kihozza a programját. Kicsit hasonlít is a helyzet a Total Commander és Double Commander, vagy a Notepad++ és notepadqq, és Winamp vs. Audacious/QMMP viszonyára, ahol a linuxos alternatívák nem 100%-os megfelelők, de vannak olyan közel, hogy aki nem kötözködni akar, meg nem szemellenzős, az tudja használni.

mod, xm, it trackerzenét valami két éve néztem Linuxon, akkor a bepróbált fájlokat Audacious-szal játszottam le, és nekem rendben lévőnek tűntek. Ez lehet mák is, hogy épp vagy a jó formátumokat, fájlokat próbáltam, vagy épp a jó lejátszóval, pl. nem ilyen egyben albumok voltak, hanem ilyen 2-3 perces normál trackerzenék, semmi extra.

Igazából én már jó pár éve csak terminális, CLI/TUI alkalmazásokat használok (ritka kivétel a GUI, böngésző, Steam, játékok, néha deadbeef), zenére mpv, ncmpcpp, cmus, konvertálásra saját shellscripteket, egyedül a tagszerkesztés az, amire nem találtam megfelelő terminálos alternatívát. Vannak ugyan terminálos tag-szerkesztők, de mind korlátos sajnos, vagy mert egyes formátumokat nem támogatnak, vagy támogatnak mindent, de a tag-ek bevitele elég kényelmetlen, rugalmatlan, stb., így erre, ha szökőévenként szükség van, a GUI-s deadbeefet használom, mint egy normi, míg nem hegesztek valami saját megoldást erre is. Az a baj, hogy ilyen téren lusta is vagyok, mert már nem nagyon hallgatok offline zenét, ha nagy ritkán igen, akkor meg azok olyan fájlok régről, amiknek máris jól meg van szerkesztve a tag-je. Így tényleg csak szökőévenként van néha szükségem, hogy egy eredeti (még nem modern remasteres kiadású) CD-t ha megvettem és legrabbeltem cdda/cdparanoia-val (hogy ne csak veszteséges formátumban legyen meg), és átconvertáltam FLAC-ra (szintén CLI flac, amit néha opusenc-kel vagy oggenc-kel tovább konvertálok ha telóra kell), akkor a tag-jeit szerkesszem.