Én 30 lakásos, 1890-es vagy 1900-as években épült 30 lakásos "társasházban" tengetem nyomorúságos életem. ;) A lakások 30%-a önkormányzati, bár az önkormányzat általában - a tuladonosok szempontjából - pozitívan áll hozzá a dolgokhoz.
A társasház különleges állatfaj az elektromos szolgáltató szempontjából: A kapuig is, meg az ajtódig is övé a hálózat, de a kapu és az ajtó közötti rész az "közös ló".
A közös szakaszt néhány éve cserélték 4 MFt áron. Ezzel az "utolsó kötésig" a vezetékek cseréje és a kapunál levő mérő és fogadó rész cseréje történt meg. Megjegyzem, a vállalkozó legnagyobb bosszúságára, mert szerette volna az összes villanyórát kihelyezni az ajtón kívülre. A legtöbb tulajdonos anyagi okokból hem szavazta meg ezt a lépést, de a hely ismeretében több helyen nincs is hova kiépíteni.
A következő lépéseket javaslom:
- Mindenképpen kellene legalább +1 ajánlatot kérni!
- A fő vezetékezést (betáplálás, vezetékek a lakásokig) ajánlatot szétválasztva az óra kihelyezésektől.
- Nem értek hozzá, de érdekelne mi az első 4,5 MFt!
- A "globális" ajánlat mellett - nem ismervén a helyi adottságokat - a részletes felmérés általában indokolt. Nem egy olyan munkát láttam, pl. 10 emeletes panelben, ahol a 3. emelettől már "minden másképp volt", csak elfelejtették figyelembe venni. Az ilyen hiányosság emelheti a költségeket, a ráfordított időt és a gányolások számát.
- Az egy, nagy munka mellett akár az egyedi igényeket is fel lehetne mérni:
- Van-e már valakinek kihelyezett órája.
- Van-e olyan, aki a (pl.) 32 A-es kiépítésnél kisebbet megtartaná vagy nagyobbat szeretne. Néha a "megszavaztuk" nagyon nem fedi le az egyedi igényeket.
Az árakat összevetve az én nem túl nagy tapasztalatommal, talán nem is annyira magasak. Egyrészt az anyagárak 30-40 %-os emelkedése, másrészt a villanyszerelők (is) szeretnek olyan árakon dolgozni, ahol a határ a csillagos ég.
Az "árak összevetve a neten" nem mindig reális. Az 1 db izének van szállítási és beépítési (stb.) költsége is. A pár soros ajánlatból ezt nem tudod megítélni. Ha villanyt szerelek, minidg itt rendelek, mert 20-40%-kal olcsóbb még a budapesti internetes áraknál is.
A KK "nyeresége" egészen addig nem olyan nagy baj, amíg nem éri el a feltűnő mértéket. Egy ilyen összegű mmunkánál lehet 10 % is. A probléma teljesen másol kezdődik!
A KK nem ellenőrzi vagy nem ért a kivitelezéshez. Ilyen esetben kellene műszaki ellenőr (akit szintén meg lehet kenni), de "nem szokták akarni".
A hiperszuper vállalkozónak, aki hiperszuper referenciákkal rendelkezik vagy akár most fejezett be Németorszgban egy nagy és sikeres projektet*...
- Esetleg nincs egy darab embere sem.
- A pl. 10 fős csapatból 2 szakember, de csak egyik képes minőségi munkát végezni, míg a többi a segédmukás szintet sem éri el. (Bár többet keres, mint egy mérnök.)
- A vállalkozó természetesen több munkát visz egyszerre, de az egyes munkák csúsznak. Így akár 2-3x annyi ideig tapicskolhatsz a dzsuvában - mert ez neked jó.
Ezeket a dolgokat nagyon keményen szerepeltetni kell a szerződésben is!
Mivel nekiálltál foglalkozni a dologgal, valószínűsétenék még egy-két megkerülhetetlen dolgot. A "kevésbé érdeklődő" Tisztelt Tulajdonos Társakkal ;) kell elkezdeni a beszélgetést - mitegy alulról építkezve. Nem fog működni a dolog, ha csak egy bizonyos kör - akiknek ellenkeznek az érdekeik a többséghez képest, és néhány értelmesebb ember látogatja a gyűléseket. Ilyenkor az értelmet leszavazzák és indul a meló túlárazva, de minden kontroll nélkül. Utána meg lehet pampogni az eredményen, de már késő.
* Nálunk is sor került a villany után a belső homlokzat felújítására. A cég akkor fejezett be egy sikeres németországi projektet. Az cég==egy kecskeméti műkörmös hölgy - mi meg Budapesten. A kivitelezést egy megbízott vezető irányította. A cégnek egyetlen embere sem volt. A munkát a gyakorlatban egy alvállalkozó kezdte le (akinek szintén nem volt embere), de sajnos a munka késve kezdődőtt el, nagyon lassan folyt és az alvállalkozó szívinfarktust is kapott. (A gyakorlatban tele lett a töke és kilépett a munkából.) Ugyanekkor a cég legalább 15 helyről - némi időbeli kihagyásokkal - szerzett munkaerőt. A munkaerő életében nem fogott még vakolókanalat...
A végeredmény:
- A 8,5 MFt összegből 1 MFt-ot nem fizettünk ki. Jogilag ennyit lehet elérni. :(
- A kivitel pocsék lett, egy csomó szemét is maradt utánuk és még a pincét is összeszarták. Az utóbbit a tetőt felújító vállalkozó úgy oldotta meg, hogy a két házzal odébb, 20 eFt/hét összeget fizetett a kocsmárosnak. Naná, hogy működött, hiszen jelentősen nőtt a forgalma! ;)
- A KK nem ellenőrizte a munka menetét.
- A 120+ éves épület, amely sértetlenül és tisztán túlélt két világháborút, irreverzibilis módon össze lett baszva. (pardon!) A lépcsőház, udvar, gang, korlátok, ablakok, ajtók és a korábban felszerelt lámpák eltávolíthatatlanul szennyezettek festékkel, habarccsal, meg mindennel, amit használt. A helyreállítás 30 MFt+ körül kezdődhet, már ha találsz rá embert.