Baj az van velük, hogy az XP-hez kötnek, és az XP-n kívüli rendszereken meg kiválthatók mással, ahhoz próbáltam alternatívát ajánlani. Természetesen ezek nem csak Linuxra alternatívák, hanem ha újabb Windowsra vagy BSD-re, vagy valami másra próbálnál átállni. Ezek egyszerűen multiplatformos, FOSS alternatívák úgy általában.
Firewire meg legacy csatlakozó. Átvette a helyét az USB meg a Thunderbolt. Driverek is ennek megfelelően készülnek, nem készülnek, tartódnak karban hozzá.
Az ASIO persze, hogy nem fog menni Wine-ban. Azért írom le harmadszor: az ASIO a Windowsnak kell, Windowson kívüli paltformokon nem követelmény semmihez. Ezt nem tudom ennél érhetőbben megfogalmazni. A Wine-ben is azért nem támogatott, mert nincs vonatkozó linuxos korlátozás, meg hasonló linuxos rendszerhívás, vagy hangrendszerbeli megfelelő (akár ALSA, akár Pulseaudio, akár Jack, akár Pipewire), amire át tudná fordítani a Wine ezeket a hívásokat. Ha Audacity-t akarsz, akkor használt a natív verzióját, ne Wine-ban futtatva. Azt viszont nem tudtam, hogy az ASIO már Win10 alatt sem működik, ez nekem új, de nem is érdekes, mert megint csak azt támasztja alá, amit írtam, hogy más rendszereken meg lehet nélküle lenni. Majdnem garantálom, hogy az a DAC, ha egyébként olyan OS-ről hajtod, amiben van hozzá meg a Firewire-hez driver, akkor menni fog ASIO nélkül. Utánaolvasva egyébként Wine-hoz is van WineASIO modul meg asio2wasapi, amikkel tudsz kísérletezni, de ha rám hallgatsz, akkor hagyod, és nem ölsz még több időt halott technológiák hekkjébe, mert nem hogy segíteni nem fog, de csak még több fejfájást okoz.
Deadbeef-fel nem tudom mi a probléma, még mindig nem írtam meg konkrétan, hogy melyik formátumról van szó, hogy ki tudjam neked próbálni. De ökölszabály, hogy az ffmpeg, ffplay le tudja játszani, akkor a Deadbeef is. Sőt, lehet, hogy neked ez újdonság, de a foobar2000 is natívan ffmpeg-et használ már majdnem egy évtizede, a formátumok 99%-át így játssza, a másik 1%-ot meg plugineken keresztül.
Azt is kell érteni, hogy az XP már egy 21 éves technológia, sőt, van az már 22 is. Ilyen időbeli távolságban már olyan lemaradás XP-t komolyan használni bármire is, mintha az XP megjelenésének az idején még valaki C64-et használt volna. Kábére. Csak azért nem látszik ez a felszínen olyan sokkolóan, mert minél újabb egy technológia, annál tovább tart, mint elavul, de ha nem a felszínen nézed, az XP óta már jelent meg annyi technolgóiai újítás, mint az C64 és az XP között.