( Adamyno | 2021. 06. 01., k – 11:48 )

Sokáig voltam samujaim... főleg a note széria. Utolsó az S8 plus volt. Elég volt.

A lenti sorok közt lesznek tények, adatok és szubjektív megállapítások is.

Azóta próbáltam egy s mást, igazából a Xiaomi maradt mert annyira sok extrát hozott alapból a szoftver, ami hiányzik a többi platformon.

A samunak tényleg van egy vödör bloatware ami a kutyának sem kell + annó volt a kikapcsolhatatlan bixby gomb. Nem tudom mi lett belőle manapság. A menüje áttekinthetetlen, jellemzően lassabb. Most a cégnél is van több Samsung, Jellemzően az S széria teteje. Sokat nyomkodom őket, de őszintén szólva nem kéne. Ennyi pénzért meg főleg.

A Xiaomihoz kapsz egy 33W-os adaptert is, ami nem olyan rossz. Samuról nincs infóm a töltőfejet illetően, de max csak 25W-al tölthető, az biztos.
A Xiaominak 4250 mAh akkuja van, a Samunak 4500. Előbbi modernebb, ?kisebb fogyasztással.
Mindegyik OLED kijelzős. A Samunak erősebb a fényereje 900 nit, míg a Xiaominak 800. Hozzátenném, sehol máshol nem láttam ilyet csak a Samsungok esetén: nagyon durván beégett képpontok a kijelzőn. Konkrétan látszanak az indító ikonjai más szoftverekben is. Gondolom a magas fényerő miatt vagy nem tudom mitől égnek be. Hál'isten xiaomiknál eddig ilyet nem tapasztaltam.

Aleays On funkció mindegyiknél játszik ugye a kijelző technológia miatt.

Portokban nagyjából annyi a különbség, hogy az Xiaomin van egyirányú infra.
NFC mindegyikben van, GPS, Galileo, GLONASS mindegyikben van, samu Bluetooth 5.0, Xaiomi Bluetooth 5.1.
Az OIS-től ne várj csodát. Szerintem jól működik az EIS is a xiaomiban. Ezt az alapján mondom, hogy egyik készülékemben OIS volt, a másikban EIS ugyanazzal a szenzorral. Én nem ettem észre a különbséget. Egyébként nekem ránézésre a két készülék egyforma fotókat készít, szóval szerintem emiatt ne izgulj.

Xiaomihoz gyárilag kapod a tokot, a type-c adaptert. Utóbbi szerintem van a samuhoz is, tokot még egyiknél sem láttam.

A MIUI-t érdemes átnézni, végignyomkodni. Sok extrát ad egy stock androidhoz képest. Sokmindent vettek át tőlük az android főverzióiba. Ha jól emlékszem pl. a teljes oldalas screenshot. Jó régóta a MIUI része. Nem részletezem, nézd meg. Kb. a miui 5 óta alap a scanner app mindenféle hülye reklámok meg b.szakodás nélkül. Egyszerűen scannel dokumentumokat (körbevághatod arányosan), qr kódot, vonalkódot, névjegykártyát, stb..) Az akku kímélője is sokat finomodott, mára észrevétlenül teszi a dolgát. Maga a menük, hangerő állítás, redőny, állapotsor nekem nagyon kényelmes. A legtöbb telefonról, ami nem xiaomi, az hiányzik nekem, hogy a bekapcsoló gombot duplán megnyomva bármikor bekapcsol a zseblámpa, újra megnyomva kikapcsol. Néhány készülék esetén még csak-csak működik a bekapcsolás valahogy, de a kikapcsolás már csak képernyő feloldással és tapicskolással működik. Azt nem írom, hogy a kamera elérhető gyorsgombbal vagy kezdőképernyőről, mert az a legtöbb másik készüléknél is elérhető.

Gyári bloatware-k a továbbiakban:

-Időjárás. Működik, teszi a dolgát, semmi extra. Az ikonja egyben widget is.
-Galéria. Nem tudok belekötni
-Szokásos Google appok
-Számológép. Egyszerű, teszi a dolgát. Ismer sötét módot is, van benne valuta váltó, hitelkalkulátor, mindenféle fizikai átváltások: térfogat, hossz, terület, hőmérséklet, stb... BMI, számredszer, idő, blablabla... sokkal többet tud, mint amire egy átleg usernek szüksége van. Soha nem töltögettem ezekkel kapcsolatos appokat amióta ez van. Szerintem hasznos. Ha másik telóm lesz, hiányozni fog.
-Óra. Világóra, ébresztések, riasztások stopper, visszaszámláló, stb... az ébresztésekhet beállíthatsz intelligens csengést jó ideje már időjárástól függően és a kecske..
-FM rádió. Amelyik készülék tudja. Fel is tudod venni az adást, állomások listára menthetők.
-Hangrögzítő. konfigurálható elég részletesen ha akarod
-Letöltések (ebben látod a letöltött vagy folyamatban lévő letöltéseid, tudsz a listához adni fájlokat is. Amolyan wget-szerűség guival.
-Iránytű, ami egyben vízmérték is. Kiírja a koordinátákat is.
Eddig ez mind csupa bloatware. Ja nem. Engem nem zavarnak ezek az appok, mert néha kell és akkor nem kell keresgetni, hogy melyik a megbízható, melyik nincs tele reklámmal, melyik tudja amit keresek. Ezek ott vannak, működnek, ingyen.

-Biztonság app. Egy helyről elég sok hasznos funkció elérhető. Igazából törli a régi apk fájlokat, gyorsítótárat, maradványok, memóriát. Tud csinálni alkalmazás vizsgálatot különböző szempontok alapján. Fizetési környezet, adatvédelem valamint vírusok szempontjából. Lehet vele elemezni az akku használatot, háttérben futó alkalmazásokat, jogosultságokat lehet kezelni, alkalmazásokat törölni, fájl típusonként tudsz nagy fájlokat keresni, duplikált vagy hasonló fotókat ajánl fel törtlésre, stb.

-Képernyőfelvevő
Mi távirányító. Abban az esetben hasznos, ha van infra a készüléken. Szerintem az összes gyártó közül ez működik legjobban. Így vagy úgy, de elégsok eszkozt sikerült vele vezérelnem.

-ShareMe. Ha emlékeim nem csalnak, benne lesz a következő androidban vagy valami hasonló. Ez is reklámmentes, easy to use. 2 nagy gomb, hogy küldés vagy fogadás és lehet áttolni a cuccot wifin meg mindenen, ahogy a csövön átfér. Nem mindegy azért a sebesség tekintetében. Bármit bárhonnan küldeni akarsz, beépül a menübe is, mint lehetőség. Szerintem hasznos. 2 xiaomi között out of box működik egyébként letölthető.

-MiVideó. Minden készüléken van valami videó lejátszó. VLC is lehetne. Ez annyiban másabb, hogy lehet vele videót vágni.

Lényegében ennyi.
Van a gyári naptár, amit nem igazán használok.
Témák app amivel témázhatod a készüléket, zene app, ami tök jól teszi a dolgát, jegyzetek (ehhez annyit fűznék csak, hogy szikronizál a cloudba ha beállítod és a 0. kezdőképernyőre is jegyzetelhetsz gyorsjegyzetet, amit ide és a cloudba is szikronizál -> na ez szintén egy olyan dolog, ami mocskosul hiányzik más készülékekből). Fájlkezelő: szerintem áttekinthető, hasznos és jól használható. Amióta ez van, el is feledkeztem a ES file explorer és társairól. Se reklám, se b.sztatás, semmi. Csak teszi a dolgát normálisan, ingyen. Sajnos ezek fontos dolgok a mai világban.

 

Ha leszeded a MIUI forum appot, akkor szavazhatsz, hogy mi legyen fejlesztve a következő verziókban. Jellemzően meg is csinálják.
A xiaomi féle kézmozdulatokkal történő vezérlés szerintem a kezdetektől fogva a leghasználhatóbb és legkényelmesebb. Van amelyik készülék még távolról sem ismeri, van amelyik kapizsgálja. Nekem a kijelző kijelző legyen és ne egy gombsor a fele. Ezt pl xiaomiék jól megcsinálták, samuéknál emlékeim szerint egy gomb akkor is maradt halványan középen. Egyébként a sziamiaú féle kezelést egy ideje már LOS-ban is be lehet állítani. 

"Röviden" ennyi.

Sokmindent nem soroltam fel, de nekem szoftveresen adott magas szintű kényelmet a Xiaomi rendszere. Ezek hiányoznak is ha nem olyan készülék van épp nálam. Részletesen beállítható sok funkció, ha volt is néhány app az elején, már nem emlékszem rájuk. Talán a Facebook rémlik de akkor az eltávolítható volt ezek szerint. Nálunk aki ilyet kapott a családban, senki nem akarja lecserélni. A kollégám az 1000 éves redmi 4x-től nem akar szabadulni annyira szereti :)
A közeli kollégáimnak egyre többeknek van valamelyik xiaomi. Gondolom nem véletlen. Szerintem nyugodtan kérheted. Főleg ha ingyen van.

Mostani Nokiákkal össze lehet hasonlítani, mert bepróbáltuk azokat is. Még a kanyarban sincsenek sajnos.
Nem azt mondom, hogy a Samsung rossz, de az A az A kategória és nem S. A Mi azért még ha Lite is, azért mégiscsak mi és nem Redmi.

Nekem a Samsung rohadtul kényelmetlen, irritáló, idegesítő.

Frissítést elég sokáig és gyarktan kaptak a xiaomi készülékeim. Főleg MIUI verzióváltáskor látványos a dolog, de néha-néha megjelenik egy-egy plusz fícsör szóval érdemes a fórumot követni vagy legalább elolvasni a changelogot. :) Ők valóban fejlesztenek (legalábbis néha) mert van látszata sokszor és nem csak a verziószámot tornásszák feljebb. Mindez nem igaz természetesen az Android One alapú készülékekre. Azokat nem ajánlom senkinek. Akinek olyan kell, vegyen Nexust vagy valami hasonlót.