A másik, hogy miért nem lehet/ett valamelyik hivatalos pénzhez rögzíteni az értékét, pl. 1 BTC = 1 USD
Árfolyamok egymáshoz kötése elég veszélyes tud lenni. Ha az egyikre nagyobb az igény, vagy az egyik gyengébb a másik erősebb, akkor egy olyan feszültség léphet fel, amit nem tud a rendszer lekezelni, és ennek néha az lett a következménye, hogy valami hirtelen ki "robbant" ebből a rendszerből, és az árfolyam ugrott egy nagyot.
Voltak nemzeti valuták, amik az aranyhoz voltak kötve, és amikor a többiek elhagyták az aranyhoz kötést, egy ideig próbálták aztán fel kellett adniuk. Ugyanez volt GBP - Eurohoz (azt megelőző rendszerhez) kötésekor, amikor Soros sikeresen ez ellen játszott, szakított egy nagyot, a GBP meg beszakadt és elég sokan elvesztették a megtakarításuk értékét. Valami hasonló, bár nem ennyire durva volt az EUR-CHF árfolyam esetén is és úgy rémlik, hogy a Rubel és a Jen esetén is volt valami hasonló.
Nem mondom, hogy tutira ugyanez lenne, de elképzelhető.
Ha hivatalos pénzhez rögzíted az értékét, az csak a minimumát határozza meg. 1BTC-ért te (vagy aki rögzített) mindig hajlandó leszel 1 dollárt adni. De simán lehet, hogy a pénzmosó vagy DDOS támadó vagy észak koreai VPN használó akár 2 dollárt is megadna érte, csak legyen. Ha elegen adnak érte 2 dollárt, akkor senki sem fogja 1 dollárért odaadni neked a BTC-t, amikor te annyiért akarsz venni, hiába az a hivatalos árfolyam.
Vajon te hajlandó leszel nekem 100 dollárért 100 BTC-t adni hivatalos árfolyamon, akkor, amikor 5 perccel később én azt eladhatom a dark weben 200 dollárért?
Amikor a forint nem volt konvertibilis, a dollárnak megvolt a hivatalos árfolyama, és volt egy fekete árfolyama is, amennyit simán megkaphattál érte. Mert limitált volt a mennyisége, a pénzváltó nem adott el akárkinek akármennyit, és akinek kellett, hajlandó volt ezért többet adni.
Na most cseréld ki a forintot dollárra, a dollárt meg BTC-re a fenti bekezdésben.
A lényeg, hogy ha a piac mást gondol, akkor a fix árfolyamhoz ragaszkodás olyan, mint széllel szemben pisilni.