( _Franko_ | 2020. 11. 16., h – 10:17 )

Valamelyik biztosan nem igaz. Ha igaz lenne alább nem írtad volna pl. többek között, hogy "30-40 centi mulcsot hetente átforgatni". Az ősszel kiterített ~50cm mulcsból tavaszra kevesebb mint 10cm marad.

Hát, az 50-60 centiből tavaszra 30-40 centi marad, de sebaj. Ha neked az őszi 50-60 centi mulcsból tavaszra kevesebb mint 10 centi marad, akkor ott valami nem igazán stimmel a technikával.

(Eredetileg a válaszomat erre szántam, csak félresikerült. A kérdéseidet pedig 5-10 év múlva megbeszéljük, ebben már korábban virtuálisan kezet ráztunk.)

Tudod, kezdek belefáradni abba, hogy leírom a gyakorlati tapasztalataimat és jönnek azok, akik eddig virágcserépben láttak földet a harmadik emeleten és megnéztek néhány lelkesítő videót vagy pedig még az első egy-két év hurráoptimista szakaszában vannak és megmondják nekem, hogy mit kellene csinálom, közben meg nem hallják meg, hogy én már csináltam és szopás.

A legdurvább ilyen élményem épp az első Gyüttment fesztiválon volt, összeakadtam egy informatikus emberrel, aki teljesen idegállapotba került a fesztivál harmadik napjára, mondta az álmait, hogy majd alakor búzát fog termeszteni két hektáron, vályogházat épít a világ peremén, lesz csirketraktorja, kecskéje, szürkemarhát fog tartani, meg permakultúra és napfénytó, saját vízellátás, napelem, napkollektor, akkumulátorok... és amikor mondtam, hogy azért ez nem ilyen egyszerű, akkor úgy beszélt velem, mintha én világéletemben panellakó lettem volna és legyek bátor, vágjak bele, menni fog még nekem is. És hiába mondtam, hogy szinte falun nőttem fel, van vagy volt szőlőnk, pincénk, erdőnk, szántónk, csirkék, disznók, marhák, negyed hektáros telken családi ház és konyhakert, gyümölcsös. Nem tudom, mi lett vele végül, de szerintem kurva nagyot csalódott az egészben, a következő Gyüttmenten már nem láttam, pedig nagyon érdekelt volna, hogy mire jutott.