( gee | 2020. 06. 22., h – 02:09 )

A masik topikban mindenki ket adatbazist emlegetett. A szavazoket es a kulcsoket. Amit eddig senkinek nem sikerult a gyakorlatban megoldania: ez a ket adatbazis soha ne legyen illetektelenek szamara osszeparosithato, mikozben garantalja, hogy egyetlen allampolgar <=> egyetlen szavazat. De meg elmeleti bizonyitekkent sem hangzott el olyan, amit el tudtam volna fogadni.

Brazíliában olyan a rendszer, hogy bemegyek a szavazóhelységbe, ahol van két egyetemista kislány. Megmondom, hogy ki vagyok, megkeresik a saját gépükön a szavazók adatbázisában a nevemet. Megtalálja, látja, hogy nem szavaztam még. Beikszeli, hogy akkor most már szavaztam. Ezután a szavazógépen, ami kb. úgy néz ki, mint egy ATM, megnyomja a gombot, hogy egy szavazat leadható. Odamegyek, beütöm annak az embernek vagy pártnak a kódját, amit akarok. Kész.

Van két adatbázis, de hacsak nem épít be valaki valami olyan logikát, ami azt nézi, hogy mikor ikszelték be a nevemet, illetve milyen sorrendben ikszelték a választókat és utána mikor és milyen sorrendben jöttek a szavazatok, akkor nem lehet összepárosítani a kettőt. A program és az adatbázis logikáját meg átnézik mindenféle pártszimpátiával rendelkező különféle okos emberek és ha látják, hogy nem tárolnak timestamp-et a választók adatbázisában, akkor máris lehetetlen a párosítás.

Ha elég sokan jöttek egyszerre szavazni, több gép van, és az emberek random az épp megüresedett géphez mennek és random időt töltenek el a szavazással, akkor még timestamp eltárolása esetén se lehet megmondani, hogy ki mire szavazott.