Szerintem az ide látogatóknak az alábbi tulajdonságok semmitmondók:
1. csak 64 bites rendszer
Valóban teljesen tiszta 64 bites processzoron futó rendszerről van szó, 32 bites programok futtatására képtelen. Nincs benne glibc32 értelmező és hizzá kapcsolódó 32 bites lib rendszer. A még esteleg létező pár 32 bites bináris futtatásának lehetőségére nincs felkészítve és nem is lesz. Az UBK2 esetén kezdetben volt még ál 64 bites indítási lehetőség is, aminék a kernel és moduljai 64 bitesek voltak, de maga a rendszer csak 32 bites. Az UBK2 újabb verziója már ilyen ál 64 bites módban nem indítható, van külön tiszta 32 bites és tiszta 64 bites kiadása. Így aki 32 bites programot akar futtatni az telepítsen 32 bites rendszert!
2. Teljes systemd alapú rendszerindítás.
Ez tudtommal még DEBIAN esetén sem igaz, initszkripttel indul minden DEBAN alapú disztró, mely aztán agyafúrt módon saját bináris által trorkollik a systemd indításba. Tudomásom szerint egeddig egyedül a FEDORA alapúak és a rolling disztrók azok. Tudni kell, hogy a systemd alapú rendszerindítás nem szekvenciális, hanem párhuzamos, többszálú felépítésű, ezért igen gyors.
3. initramdiszk dracut gyártás.
A dracuttal történő initramdiszk generálás kis méretű initramdiszket eredményez, az UHU esetén ez eddig kábé 1 Gb méretű volt, immár a live rendszeren ez univerzális volta miatt 40 Mb, a feltelepített rendszeren ez a telípett hép hardverére szabott és átlagosan mindössze 10 Mb méretű. Ez a ramdiszk bontódik ki a futtató rendszer valós fizikai memóriájába és erről történik a rendszerindítás. Immár tehát a rendszer minimális RAM igénye lényegesen lecsökkent. A dracut egy a FEDORA fejlesztő gárdája által írt bash szkripthalmaz, teljesen a FEDORA igényeire szabva és agyonbonyolítva. Ezt ültettük át az UBK igényekre szabottan, és több más "nagy disztribúció" is átvette különböző neveken és speciális (ARCH, MANJARO, satöbbi) igényeikhez szabottan. Ezt a dracut indítást alkalmazzuk most UBK esetén is. A valós gyökérrendszerre történő átváltás után a további rendszerindítás már a valós fizikai meghajtóról történik.
4. /bin és /sbin mappák hiánya és helyettük szimbolikus link.
Ez az átlag használót végképp nem érdekli, nem szokta nézegetni a gyökér fájlrendszer felépítését. Csupán programozás technikailag követelmény már manapság, hogy ezek a mappák csupán szimbolikus linkek legyenek a /usr/bin, illetve a /usr/sbin mutatva. Van olyan disztró, melynél a /lib és /lib64 is külön mappa, nálunka lib64 csak egy szimlink, mely a /lib -re mutat. Multilibes disztróknál van külön lib64 és lib32 mappa is.
Az már inkább érdekelné, hogy az UBK3 is a QT5 felületű calamares nevű rendszer telepítőt használja (már DEBIAN) is), mellyel gyors telepítés végezhető a live rendszer átmásolásával. A gyors telepítésnél nem lehet csomgválasztékot összeállítani, de hálózati telepítési módban szinte minden desktop telepíthető, nem csak a MATE. Persze a gyors telepítés után is le lehet cserélni a telepített rendszeren a MATE -t bármire, például GNOME, XFCE, LXDE, LXQT, PLASMA, ENLIGHTENMENT, CINNAMON, LUMINA, vagy a kisebbek közül icewm, fluxbox, pekwm, awesome, vwm,dvm, i3,windowmaker, vagy akár a wayland alapú sway.
Tehát gyakorlatilag minden feltelepíthető, a rengeteg kész alkalmazást nem is említve.