Hogy legális-e, vagy nem, az sztem már nem jogi kérdés. Tudom, hogy hülyén hangzik, de a Microsoft itt szerintem a saját kiismerhetetlen, bonyolult és néhol irracionális licenszelési csapdájába esett Európában, ráadásul évekkel ezelőtt.
Ha olyan szoftver újraértékesítéséről van szó, amelyet a Microsoft maga már nem értékesít, akkor jó eséllyel a Microsoftot már baromi nem érdekli az a termék, amit a piacon újraértékesítenek. A kifutott termékek forgalmának korlátozása sztem egyszerűen nem éri meg a Microsoftnak. Csináljanak a lúzerek, amit akarnak vele. Meg lehet kérdezni, hogy mi erről a véleményük, meglepne ha válaszolnának, vagy csak annyit mondanak, hogy nem értenek egyet vele, de természetesen tisztelik a törvényeket. Blablabla.
Sztem sokkal érdekesebb, hogy a Microsoft által kínált, a dealereknél forgalomban levő szoftverek újraértékesítése is folyik a neten, nagyban. A hivatkozás az a 2012-es ítélet, amit Saboteur idetett. Ezeknél a Microsoft simán megtehetné, hogy akadékoskodik, valószínű, hogy oka van rá, hogy nem teszi. Ennek az a következménye, hogy a felhasználó számára sztem még akkor is jogszerű ezeknek a "használt" szoftvereknek a használata, ha a Microsoft úgy nyilatkozna, hogy az jogszerűtlen. Erről ugyanis sztem bírói döntésre lenne szükség, ami viszont nem lesz addig, ameddig a Microsoft nem indít pert az értékesítők vagy/és a felhasználók ellen. Ilyen per pedig nincsen, se folyamatban, se előkészületben, nem hogy ítélet lenne róla. Ha tehát valaki azt állítja, hogy a használt OEM szoftver továbbértékesítése és felhasználása jogszerűtlen, annak ezt nem lesz könnyű bizonyítania.
Hogy a rendőr+NAV ilyesmibe belefog-e valaha, azt kétlem. Sztem bolond, aki eredeti Microsoft szoftvert vesz, ha használtat is kaphat helyette. Kivételek vannak.
(Más kérdés, hogy az említett esetben a Windows Server verziók IMHO semmi olyasmit nem nyújtanak, amit open source szoftverrel ne lehetne sokkal hatékonyabban és megbízhatóbban, ingyenesen létrehozni. Tehát az az ár ugyan olcsóbb, de még mindig nem elég olcsó.)