( RaptoR | 2019. 02. 11., h – 14:50 )

"Nah, és hány ITER-t fogunk belátható időn belül Pakson felhúzni? Jahm, egyet sem, mert nem lesz rá keret."

Mivel nincs még kereskedelmi forgalomban kapható fúziós erőmű, így nem lehet tudni, hogy mennyibe fog kerülni. Lehet olcsóbb lesz 3000 milliárd forintnál.

"Egyszer azzal jöttök, hogy MTA thinktank No.1. itt az országban. Most meg azzal jössz, hogy a fúzió kurva nehéz."

Hol zárja ki a kettő egymást? A fúzió nehéz. Apró lépésekben halad felé az emberiség, de az ITER építése pont annak előszele, hogy igenis van haladás. Ez lesz az első pozitív energiamérlegű fúziós erőmű. 100 év múlva lehet csak fúziós erőművekkel fogjuk az áramot előállítani (de lehet hogy nem). Mit értesz egyszerűbb megoldáson? Ezzel párhuzamosan megy pl. a napelemek fejlesztése is.

Meg 60 év az nem sok. Az univerzumnak is kellett vagy 500 millió év, mire létrehozta az első csillagokat. Miért nem találták fel mondjuk az MRI-t 200 évvel ezelőtt? Mert nem volt meg a technikai szint hozzá. Azt elismered te is, hogy 15 millió fokos plazmát kontrollálhatóan előállítani nem egyszerű. Volt-e egyáltalán egy évtizeddel ezelőtt annyi számítási kapacitás, amikkel szimulációkat lehetett végezni? Papíron sok minden elfér, de mint mondtam: a kísérlet mondja meg hogy mi az igaz belőle.

"Ezek után kérdem, hogy vajon az MTA beleállna-e egy ilyen dologba, és milyen formában kerülne visszaosztásra a pénz?"

Egyértelmű, hogy nem állnánk bele ilyenbe. De erre is van megoldás, a megszűnő kutatócsoportok helyét tökéletesen fel lehet tölteni a haverokkal, akik majd tetszőleges pénzmennyiséget elkutatgatnak. Az eredményeket meg majd nem nézik olyan alapossággal, mint most. Csak ez már nem tudományos akadémia lesz, hanem egy rossz vicc.