Az a durva, hogy Szapolyai Janos (XVI. szazad, 1500-as evek) ota gyakorlatilag nem volt (nincs) fuggetlen magyar allam. Azota kisebb-nagyobb megszakitasokkal mindig el voltunk nyomva valamilyen szinten: torokok, habsburgok, nemetek, szovjetek.
Ugye az asszimilaciot illetve egy megszallt teruletet ugy lehet a legjobban kordaban tartani, ha a megszallt embereket, nepet megtorik, es ellenallasra keptelenne teszik. Ennek az egyik legjobb modja a (nemzeti) erzelmek elnyomasa, illetve a hiabavalosag erzetenek keltese.
Kerdes, hogy ez a pesszimizmus mennyire magyar sajatossag, esetleg meg mindig a megszallok altal belenk nevelt kisebbsegi erzes beszel belolunk?
Mindenesetre most van itt az elso igazi alkalom 600 ev utan, hogy sajat magunk definialjuk magunkat, es ne mas allamok (nem feltetlenul minden hatso szandek nelkuli) velemenyere hagyatkozzunk a sajat meghatarozasunknal.
Nyelveszeti szempontbol a kovetkezo cikk ad egy kis magyarazatot a fentiekre:
https://e-nyelvmagazin.hu/2016/09/21/a-czuczor-fogarasi-szotar-helye-az…
Erdekesseg:
"Széchenyi István gróf (1791-1860), a magyar reformkor szellemi motorja azon a véleményen volt, hogy a magyaroknak legfontosabb feladata, hogy ázsiai népként bontakozzon ki Európában:„A’ magyar népnek nincs csekélyebb hivatása, mint képviselni – Európában egyedüli heterogen sarjadék – ázsiai bölcsőjében rejtező, eddigelé sehol ki nem fejlett, sehol érettségre nem virult sajátságit;"
"A reformkorig a latin volt Magyarország hivatalos nyelve."
Szerk: a topicbol tudjuk, hogy a nyugati gondolkodas analitikus, a dolgokat a kornyezetukbol kiragadva, egyedileg ertekeli. Mig a keleti gondolkodas az osszefuggesekre probal rajonni.
Igy megerthetjuk, hogy a nyugati es finnugorista felfogas szerint a korona miert latin joveveny szo, a korong miert szlav joveveny szo, a korso miert szlav, vagy torok, a korus miert latin ("Latin jövevényszó, vö. latin chorus ’körtánc; táncoló, éneklő csoport’, középkori latin, egyházi latin ’az énekesek helye a templomban’. A latin szó a görög khorósz ’körtánc; táncoló, éneklő csoport; tánchely’ főnévre vezethető vissza."), a ke'reg miert finnugor eredetu ("A kér főnév ősi, finnugor kori szó, vö. vogul k#r ’kéreg, (fa)héj’, osztják kär ’ugyanaz, héj, var’"), a kerul miert finnugor, es hogy a kurt miert ismeretlen eredetu, holott az osszes felsorolt peldat osszekoti a Czuczor-Fogarasi fele gyoktan, ahol a K_R gyok jelentese kor-szeru, kor alaku, korbe olelo.
A fenti linkbol lathato, hogy a modern nyelvtudomany es a finnugor elmelet habsburg elnyomas alatt szuletett, fuggetlen magyar kutatas nem igazan tortent ez iranyban, illetve a magyar nyelv a nyugati, indo-europai, analitikus modszerrel, nem pedig a keleti, az osszefuggeseket kutato, a magyar nyelvhez jobban illo, holisztikus modszerrel lett elemezve.
One size doen't fit all...