( uid_16313 | 2018. 03. 20., k – 12:51 )

Wikipedia:

"A mentelmi jog (latinul immunitas) az országgyűlési képviselő törvényben szabályozott sérthetetlensége.

A mentelmi jog valamennyi modern parlamenti rendszer elengedhetetlen tartozéka. Kifejlett formájában fő rendeltetése az, hogy a képviselők személyes biztonságának fokozott védelmével óvja a törvényhozó testület függetlenségét a parlamenten kívüli illetéktelen befolyásoktól és zaklatásoktól.

Ez a jog minden országgyűlési képviselőt megillet. Jelentése, hogy a képviselő nem vonható felelősségre a bíróság vagy más hatóság előtt, szavazata, véleménynyilvánítása miatt, és emiatt büntetőeljárás sem indulhat ellene.

A képviselő nem mondhat le erről a jogáról, letartóztatni vagy őrizetbe venni csak tettenérés esetén lehet. Büntető vagy szabálysértési eljárás csak akkor indulhat ellene, ha a mentelmi jogát felfüggesztik.

A képviselő nem vonható felelősségre leadott szavazata, véleménye miatt. Ez a mentesség nem vonatkozik az államtitoksértésre, a rágalmazásra és a becsületsértésre, valamint a képviselők polgári jogi felelősségére.

A mentelmi jog azt a célt szolgálja, hogy a képviselő zavartalanul tudja végezni a munkáját. Ha az országgyűlés megszavazza, akkor e mentelmi jog felfüggeszthető."

Itt látok némi ellentmondást a gyakorlattal szemben:

"Ez a mentesség nem vonatkozik az államtitoksértésre, a rágalmazásra és a becsületsértésre, valamint a képviselők polgári jogi felelősségére."

---

Az meg sajnos az intézményt is minösíti, amivel vissza lehet élni. Nyilván, ha a kompánia alkalmatlan az intézményt a hivatalos módon alkalmazni, akkor az intézményt kell a kompániához adaptálni.

Szar az az intézmény, ami megengedi a lehetöségét is annak, hogy visszaéljenek vele - ld. 2/3.

Ha nincs fék, elszabadulnak a dolgok. Ez megy itthon évtizedek óta.

--
robyboy