( tygryss | 2017. 12. 17., v – 14:22 )

Az 1. ponthoz. Definiáljuk már, hogy mi is az a mérnök rész ?
Kb Info szakok már inkább csak nevükben Mérnök. Sokkal Inkább a Computer Science a jó szó rá. A közös rész, hogy mind a kettőhöz kell matek, nem is kevés.

A modernebb felfogásu startup-ban se bízzál. Ott arról szól a dolog, hogy nem sok lové van, és minnél többet minnél kevesebben megcsinálnak. Habár a kezdők leszarják a papírt, de a tudásban nagyon is ott kell lennie a mateknak.

Kb a mai világban ahova "infon" belül nem kell a matek erősen az a rendszergarázda kis cégeknél (erre meg minek egyetem, OKJ bőven elég), vagy nem kell infós diploma, pl designer-nél frontend-re. De ott meg művészeti suli ajánlott erős programozói skillekkel. Egyébként küldöldön pont most van megint egy váltás. Eddig MSc-seket kerestek Amcsiban, most váltottak a PhD-ra. Mivel csomó olyan skill-je van amit MSc-snek nincs.
Persze ez nem azt jelenti, hogy bölcsészből átképzett "kóderra" nincs égető szükség. Csak ott meg az a probléma, hogy Junior nehéz lett az iparág. Azon megy a fejvakarás, hogy ezt miként lehetne megoldani, ezért problémás amit felvetettél, látszólag sok problémát megold, de ugyanakkor nagyon sokat is felvet. De gondolom te sem arra gondolsz, hogy Info szakon egyetemen a bölcsészből átképezett junior kóder skilleket tanítsunk. Azt elvileg 1 hónap alatt megtanulja egy közepesen rossz képességű Infos hallgató. Aztán mehet vele zsebpénzt keresni. Sokkal jobb, ha ilyenből tartja el magát mint árufeltöltésről. Csak legyen tisztában azzal, hogy ez nem végcél, csak eszköz arra, hogy legyen pénze kényelmesen elvégezni az egyetemet.

Mondjuk amit én változtatnék: Eltörölném a BSc-t csak egybe 5 év. Első két év matek, meg némi villanytan, fizika, több digitális technika. Másodikban elkezdeni algoritmuselmélettet. 3 évfolyam az alap informatikai dolgokat tenni rendbe, matek alapon, főleg arra kihegyezve, hogy használja fel azt a sok matekot. Majd 4.5-ben megtanítani, a szakmát matematikai alapokon. Az akkor már nagyon gyorsan menne.
Így lenne esélye PhD-s ellen is, pl képes lenne önmagától tanulni, képes lenne valami projektet egyedül elkezdeni, aztán később csapatban dolgozni.
Még ekkor is előnyben van a PhD-s, de legalább jobban lennétek védve.
Valamint azt a problémát is kiküszöbőlné, hogy jellemzően a tehetségesebbje 50-55 éves korára eléri a plafont, ahonnan a továbblépéshez MSc-s diploma kell (még tehetségesebbje előbb). Szar dolog akkor visszamenni tanulni.

A 3. ponthoz, sok egyetemen van lehetőség ilyen vizsgákat csinálni kedvezményesen.