( csortu | 2017. 05. 07., v – 19:26 )

Kis adalék, hátha érdekes: A finn számnevekben nagyon erősen tetten érhető a tízes számrendszer. Náluk is a számnevek 1-6-ig ősiek a finnugor korból, némelynél akár józan paraszti ésszel is világos a magyar számnevekkel közös gyökér (kettő - kaksi, vagy neljä - négy), máshol csak a nyelvészek látják a közös eredetet (kuusi - hat, bár ha közbe tesszük manysi kut alakot, akkor egész hihető).
A 7 az valami fura saját fejlesztés az elő-finn korból.
A 8 jelentése kettő híján
A 9 jelentése egy híján
A 10 az szintén saját fejlesztés.
A 11-19 számokat úgy képezik, hogy 11 = egy a másidikból, 12 = kettő a másodikból (tudniilik a második tízes csooportból), stb.

Ez alapján a 8,9, 11-19 számalakok értelmezhetetlenek a 10-es számrendszeren kívül. Érdekelne, hogy az ő 10-es számrendszerük bevezetését hogyan korrelálod a saját elméleteddel. Az biztos, hogy földrajzilag mi végig közelebb voltunk a 10-es számrendszert feltaláló kultúrákhoz. Nem tartom valószínűnek, hogy a finnek (elő-finnek) előbb tértek volna át a tízes rendszerre, mint a magyarok. (De hát ki tudja? Lehet már akkor is doszt is ragaszkodtunk a saját megoldásokhoz az újítások rovására.)

Disclaimer: nem vagyok szakértő a témában.

--
Csaba