( Raynes | 2017. 04. 19., sze – 05:51 )

Ezt nem lehet ilyen egyszerűen elintézni, hogy jogvédett tartalom + ingyen és akkor mi döntjük el, hogy büntetendő-e. Az meg, hogy etikus-e, az a magánvéleménye mindenkinek. Jogvédett tartalmak között is vannak különbségek, más szabályok vonatkoznak a szoftverre, adatbázisra és mondjuk egy filmre, zenére, az előbbieknél pl. nincs szabad felhasználás, utóbbiaknál elképzelhető az szerzői jogi törvény alapján. Másrészt nem mi döntjük el, hogy mi a büntetendő, hanem a törvény (lánykori nevén Btk.). Ezen a ponton ráadásul szétválik a böntető törvény és a polgári jog. Néhány éve már a magáncélú (nem haszonszerzésre irányuló), egyébként szabad felhasználás jellegű letöltés (csak a letöltés, a torrent az nem, mert feltöltéssel is jár) nem büntetendő büntetőjogilag, viszont továbbra is polgári jogi jogsértést valósít meg és kártérítést vonhat maga után (mondjuk polgári perben kimondhatnak ilyet, ha igazat ad a bíróság a kártérítési igénnyel fellépő jogtulajdonosnak, aki ez ebből származó kárát bizonyítani tudta). A Btk. ráadásul a szerzői jogok megsértésénél azt is megköveteli, hogy kár származzon a megsértésből, egyébként nem bűntetendő. Büntetőjogi következményeknél az sem mindegy, hogy a művet védte-e másolásvédelem vagy hasonló műszaki intézkedés (a földrajzi alapú IP-szűrés is ilyen), ez a károkozástól független momentum.

Ami a magánvéleményemet illeti, sok esetben etikusnak tartom az ingyenes letöltést. Sok tartalom nem érhető el nálunk, nem adták ki lemezen, nem forgalmazzák, a tévé, rádió, mozi nem adja, még vagy már. Az ilyen jellegű letöltéssel kár nem keletkezik. Plusz szoftvernél is etikusnak tartom, hogy szabad felhasználás jelleggel valaki kipróbálja, tanulgassa a kezelését, használatát, ha nem hasznonszerzésre használja (vagyis utána megveszi, ha pénzt keres vele, vagy cégként, vállakozóként használja). Miért esne el bárki is a tanulási lehetőségtől, ha nem gazdag? Nem véletlen, hogy sok fizetős szoftver licence engedi, hogy magánszemélyek tanulási vagy nem haszonszerzési céllal ingyen használhassák.

Szerintem nem etikus, de igazából pl. a MS-nak sem fáj, hogy Pistike az otthoni gépén időkiltöltésnek (nem munkára) warez Windowst, Office-t használ, főleg, ha nem gányolt verziót, nem botnetbe csatlakozva. Hiszen ilyenkor az illető rászokik a szoftverre, megtanulja használni, és ha később mégis költ ilyenre, akkor meg fogja venni (ha más nem hardverrel, új géppel együtt OEM-ként), mivel erre szokott rá, ezt ismeri, függő lesz tőle. Pont a te eseted is ezt mutatja, kedves hajbazer. Annyira függsz az XP-től és az Office 2003-tól, hogy másnak a használatát el sem tudod képzelni, a MS-nak már megérte, nem a konkurencia termékét használod, veszed meg, a windowsosok táborát erősíted majd mindenképpen, így vagy úgy. Épp ezért terjeszti a Windowst oktatási intézményeknél is, ha azt tanulják meg az emberek, akkor később pl. a cégeknek is szintén azért kell megvenni, mert a munkaerő azt ismeri. Olyan, mint az ingyendrog. Amíg az érettségi, ECDL, OKJ-s infós képzések is pl. az MS Office, Windows használatán alapulnak (a LibreOffice szar meg bloat ugyebár, igaz ahhoz képest használjuk egy páran megelégedéssel, de mindegy), azt tanítják, addig az emberek nem is fognak mást megtanulni. Nem hülye a MS, a frissítésekből, meg most már a telemetriából összegyűjtőtt adatok birtokában szerintem elég pontosan képben vannak, hogy hány warez felhasználó van (meg mekkora káruk van ebből), nem véletlen, hogy nem lépnek rá semmit. Néha egy-egy túl népszerű termékkulcsot fekete listára tesznek, meg frissítéskor, aktiváláskor egyre próbálják szigorítani az eredetiségvizsgálatot, de igazából túl nagy energiát nem fektetnek ebbe, pedig biztos tudnának ellene hatékonyabban fellépni (mondjuk csoportosan feljelenteni, vagy pert indítani), de minden bizonnyal a fentiekre tekintettel megéri nekik engedni a warez felhasználást.

Még ennél is enyhébbnek tartom azt az esetet, mikor magánember vásárolt egy Windows licencet, de pl. amellett, hogy fent van a gépén, virtuális gépben is használja (amihez külön licenc kéne), vagy esetleg egy másik verziót (mert mondjuk 64 bites OS, de csak 32 bites driver vagy csak XP-s driver van a nyomtatójához, kamerájához, teszrendszernek, stb.).

Zenészek közül sokan nem bánják a letöltéseket. Hiszen, ha letöltöd, megismered a zenéjüket, lehet veszel tőlük CD-t, elmész a koncertjükre, megveszed a pólójukat, pengetűjüket, kottájukat, stb., továbbajánlod a zenéjüket valakinek, aki szintén így tesz esetleg, vagy publikálsz róluk kedvező kritikát, ami nekik ingyenes önreklám, plusz benne lesznek a köztudatban, nem az lesz, hogy sok ember nem is hallott róluk, nem ismertek, és azért nem tudnak befutni. Ugyanez az oka, hogy sok album már a megjelenés előtt kiszivárog, nem baleset, sunyi ingyendemó/promó.