( Raynes | 2017. 04. 15., szo – 23:01 )

De pont ez az, ha te értesz hozzá, mondjuk jó vagy HTML/CSS-ben (estleg XML-ben, de a docx-et meg az odt-t ezért nem szereted) vagy TeX-ben, akkor pl. nem vagy sem Wordre, sem LibreOffice Writerre rászorulva, és nem fog érinteni, hogy adott esetben a gépedhez mérten bloatware-ek, meg mit támogat a MS.

Az mc is teljesen jó commander, csak azért nem használom, mert nekem fontos, hogy a nagyon hosszú fájlnevek is kiférjenek két panelra, nem fix szélességű narrow fontokkal, meg legyenek fülek. Bár még az XP+TC megoldáshoz képest sokkal inkább preferálom a Linux+mc-t is. A Total Commander mondjuk egy kivételes program, tényleg nagyon faszán meg van írva, és rengeteget fejlődött az utóbbi években is, meg tényleg nagyon alacsony erőforrássokkal is jól fut, de a kicsit bloatabb Double Commander sem annyival rosszabb hozzá képest, teljesen jó alternatíva, és cserébe nem kell fizetni érte, meg warezelni, meg Wine-t futtatni. Köztes commander-klón sok van, amely többet tud, mint az mc, de kevesebbet, mint a TC, mégis erőforrásban nem kér sokkal többet az mc-nél. Abban is biztos vagyok, hogy a TC többlettudását nem használod ki.

Egyébként meg azt látom rajtad, hogy a windowsosok tipikus beszűkült nézetétől nem tudsz elszakadni, és ezért nem tetszik a Linux, nem is vagy vele hajlandó kísérletezni sem, a nyitottságnak a szikrája sincs meg benned. Tipikus jegyeit mutatod azoknak az embereknek, akik egyszer kipróbálják a Linuxot, de gyorsan dobják, mert azt várják tőle, hogy Windows legyen, meg ugyanolyan legyen, és esélyt sem adnak, hogy megszokják, aztán azonnal dobják is, mert se C: meghajtó, se setup.exe, se registryt nem lehet pucolni rajta, meg Deamon Tools sem megy rajta Neroval. A nem MS-os OS-ek egyébként arról is szólnak, hogy a szemléletmódodon, felhasználási szokásaidon is változtatnod kell, és az egész informatikai tudásod, szemléleted újra fel kell építeni más alapokon. Érdekes mód, ez nem szokott gondot okozni, ha az említett userek MacOS-t, iOS-t, vagy Androidot használnak (mondjuk MacBookon vagy táblagépen), mert az menő, annak hajlandóak esélyt adni, meg azokon amúgy sem lehet windowsoszni (meg flashgetezni, nerózni). Közben meg PC-n, ami semmivel nem más, nem hajlandóak semmi mást tolerálni, csak a Windowst. A MS pont erre játszott rá, hogy élni se tudj nélkülük, és amíg a hozzád hasonlók a végtelenségig függenek, addig bombabiztos hypermonopol bizniszük is lesz az idők végezetéig, akármilyen bloatot el tudnak adni nekik, telemetriával, botnetbe kötéssel, reklámokkal, 10-15 éves technológiákkal (NTFS), meg az SP4-ért is tudnak még pénzt elkérni, stb..

A youtube-dl egy teljesen jó program, jó, kell hozzá Python, de amúgy nem bloatware, mert gyorsan elindul, és hipp-hopp leszedi neked a kért videót vagy hangsávot, nem érzékelsz a bloatságából semmit, talán még egy P3-as gépen is hasít.

A bloatságnál meg azt is elfelejted, hogy pl. lehet egy-egy linuxos megoldás adott esetben bloatabb lehet, mint a régi XP-s szoftverek, de pl. összeségében egy minimállinux még a bloatos megoldásokkal is kevésbé bloatabb, mint egy XP+vírusirtó+szokásos körítés. Lehet egy-két program első indulásnál kicsit hosszabbat fog tölteni (Double Commander vagy LibreOffice), de cserébe pl. a Firefox, Palemoon, Chrome, Chromium, Opera, Vivaldi Linuxon alapból fürgébben indul és regál, jobb az élsimitás, Linuxon fürgébb lesz a fájlrendszer, rövidebb a bootidő, lesz rendes fontsimítás, nem kell vírusirtónak futnia meg scannelnie a háttérben, nem fogja magát összeszarni meg a gépet belassítani a WU meg a registry, nincsnek Ask-toolbaros gányolások, nem kell defragolni, támogatott a TRIM, fejlettebb a hálózatkezelése, és még nagyon sokáig lehetne sorolni. Amit 1-2 területen vesztesz esetleg sebességben (meg kényelmetlenségben, hogy másik alternatívát kell megszokj 1-2 eddigi szoftver helyett, pl. uTorrent helyett qBittorrent vagy Transmission), azt visszanyered összeségében, és egy támogatott, korszerűbb rendszert használsz, ami már megjelenésre veri az XP-t (grafikus felületek, témák testreszabása, kompozitoros és 3D effektek, rendes fontsimítás), nem kell a hányinger ződdombot meg az émelyítő Luna-kék és Win9x-kinézetű borzalmakon lenned, hogy nézegethesd a pixeles fontokat, meg az Asztal karbantartása varázslót. Közben meg az általd használt programok egy részét továbra is tudod használni (Firefox, Chrome, Thunderbird, Winamp helyett Audacious vagy XMMS amik épp úgy még bőrözhetők is). Némi kompromisszumot kötnöd kell, főleg gyenge gépen, de összeségében még mindig jóval kevesebbet, mint egy XP-vel.