( wpeople | 2017. 03. 01., sze – 11:02 )

Ez a szám a rendszer "csúcsteljesítménye".
Nézel mondjuk egy ilyen 10kW invertert. Ez csúcsban 10kWh-t tud termelni.
A statisztikák szerint ezt egy évben ~1000-1100 -al (mint napsütéses órák száma) kell szorozni, azaz
5kW rendszer egy teljes év alatt 5000-5500kWh-t fog hozni.

Az elosztószekrénybe úgy van kötve, hogy szinkronban van a fázis a szolgáltatóéval. Ha adott pillanatban több áramot fogyasztasz, mint megtermelsz, akkor "feléd" pörög az óra, ha kevesebbet fogyasztasz, mint termelsz, akkor pedig "tőled" pörög az óra.

Akik ezt használják (pl fűtésre) azok nyáron megtermelik amit télen elfűtenek. Évente egyszer van szaldós elszámolás.
Azaz ha Te fogyasztasz havi 500kWh-t (évi 6000kWh) és megtermelsz 5500kWh-t akkor összesen 500kWh-t fogsz egy darab számlán kifizetni.
(az, hogy el van-e osztva a kérdéses számla 12 hónapra, azt nem tudom)

A régi rendszer az volt, hogy túltermelés esetén a szolgáltató a _teljes_ kWh-onkénti díj 80%-t fizette.
Most pedig az van, hogy túltermelés esetén az áramdíj 100%-t fizeti és a szállítási díj 0%-t. Mivel egy kWh összetételen kb 50% áram és 50% szállítás - így az utóbbi nem olyan jó...
Az új szabályozás szerint 4kWh rendszer felett még Te lehetsz az, aki fizet az "elszállításért". (tudom, most 0Ft, de amire már kiszabták az adót, ott könnyű változtatni - lásd telekomadó)
Mindenki jobban jár, ha egy kicsit fizetsz a szolgáltatónak...

Az új szabályozás állítólag affelé tereli a dolgokat, hogy társulásban építsenek 50kWh vagy feletti rendszereket. Pl egy falu széli ipartelepen többen összefognak és építenek egy olyan napelem-farmot aminek a hozadékát jellemzően azonnal el tudják használni (közösen) - és egymás között elszámolnak.