( XMI | 2016. 12. 28., sze – 15:46 )

3,5 millió embernek képtelenség "elmagyarázni", hogy nincs pénz.
Szerintem nem ez a gond. Pénz az van most is. Csak félre kéne tenni, nem pedig elszórni. Az államnak is, meg az embereknek is. Megtakarítás alapon kéne működnie, a felosztó-kiróvó rendszer helyett. Nem (csak) az a gond, hogy 3,5 millió ember a szocializmusban szocializálódott, hanem azzal, hogy a most felnövő generációt is éppen úgy szocializálják. Aki az elmúlt 20 évben megértette, hogy öngondoskodás (milyen szinten kiüresedett közhely lett ez a szó is) kell, azt is szépen "visszaterelték". Egy rossz gondolkodásmódot ver bele az állam az emberek fejébe. Ami nagyon hiányzik az oktatásból, az a pénzügyi gazdasági alapismeretek. Enélkül rengeteg olyan embert nevelnek ki, akinek szó szerint kifolyik a pénz a kezéből. Ha egyszercsak 2x annyit kezdene keresni, akkor is hó végére elfogyna a pénze (vannak ilyen ismerőseim - de szerintem mindenkinek). Nem a pénz itt a kevés, hanem a pénzkezelési képesség.

A szomszéd Pista bá vízfogyasztása aztán végképp nem politikai kérdés. Esetleg társasházi politikai kérdés, ha közös mérő van.
Hát ha szomszéd Pista bá önköltségi ár alatt kapja a vizet, a hiányt meg adóbevételekből pótolja ki az állam, akkor az egyéni mérő azellen nem véd. Nem ösztönöz takarékosságra. Rossz gondolkodásmódot ver bele az állam az emberek fejébe.

Designerdrog és dohányzás plusz a fiatalság egészen más téma. Csak akkor működnek a törvények, ha be is tudják tartatni.
A mellékelt példa pont azt demonstrálja, hogy sajnos a világ nem annyira egyszerű, hogy a problémákat kizárólag szankcionálással lehessen megoldani. Erre többszintű megoldás kell. 1. nagyon jó oktatás, ami nem valami misztikus démoni tabuként kezeli a drogokat, hanem őszintén elmagyarázza a rövid és hosszútávú hatásait. Azért mert ha netán valaki kipróbálja, a rövidtávú hatásokból kiindulva ne gondolja, hogy az egész felvilágosítás hazugság volt. Persze, mert csak a rossz részéről beszéltek, az meg általában jóval később jön. 2. Valamint alapos önismereti gyakorlat kéne, hogy rájöjjenek a gyerekek, hogy a saját viselkedésük nem elhanyagolható részét nem képesek tudatosan irányítani -> az addikció ne csak egy elvont fogalom legyen nekik. Vannak erre "játékos" gyakorlatok, amivel rá lehet döbbenteni a gyerekeket. 3. az egyéni felelősség belenevelése, amit csinálsz annak a következményét kapod. A testi fenyítés, büntetéstudat erre pont kontraproduktív - nem azért nem szabad drogozni, mert valaki más megbüntet érte, hanem mert roncs zombivá tesz. A büntetéstudat csak addig hat, amíg az egyén úgy érzi figyelik. És hidd el, lesz olyan alkalom amikor úgy fogja érezni (nem kell feltétlenül igaz legyen), hogy most éppen nem -> most kell kipróbálni amit tiltanak. Tévedés ne essék én nem mondom, hogy nem kell szankció, de kell más is.

Már megbocsáss, de hacsak nincsenek a telefoncégek szerződéskötései direktbe bedrótozva a szakszolgálathoz
A titkosszolgálatoknak alapvetően az lenne a dolguk, hogy a dolgok előtt járjanak 1-2 lépéssel. Vagyis, interpol/külföldi nyomozóhatóságok tapasztalatai/hazai nyomozásokból származó nem nyilvános infók stb. alapján naprakészek legyenek és elkezdjenek utánajárni ha felmerül valami újfajta bűnelkövetési mód. Ha kiderül, hogy külföldön már volt ilyen jellegű probléma, akkor eszükbe jusson, hogy esetleg Mo-on is meg kéne nézni mi a szitu. Ez nem rutinmunka, ez kreativitást igényel, tapasztalatot, nyomozói szimatot. Ez proaktív tevékenység. A hazai (és még pár másik ország) politikai elitje szerintem nem teljesen érti, hogy ha titkosszolgálatot csupán speciális hatóságnak képzeli el, amit nem kötnek a törvények és tetszőleges politikai célokra fel lehet használni, akkor gyakorlatilag saját magukat vakították meg vele, a saját előrelátóképsségüket számolták fel.
---
Régóta vágyok én, az androidok mezonkincsére már!