A föld és a nulla között elvileg nulla, gyakorlatilag néhány száz mV, esetleg 1-2 V mérhető, mivel a föld és nullavezető közti térben áthaladó váltakozó mágneses fluxus feszültséget indukál, továbbá a nullavezetőben folyó áram annak impedanciáján feszültséget ejt.
Ami az ellenállást illeti, az inkább akkor mérhető multiméterrel, ha kicsi az előbb említett feszültség. Kis ellenállást, gyakorlatilag rövidzárat kell mérned. Ugyanakkor épp az előbb említett feszültség miatt lehet, hogy jobb ezt úgy mérni, hogy egy ellenálláson keresztül néhány voltra megpróbálod elhúzni a védőföld potenciálját a nullához képest, s méred feszültségmérővel, hogy ez mennyire sikerült. Ebből vissza tudod számolni a védőföld és nulla közötti ellenállást.
Amit írsz, az logikus lenne, de több oknál fogva nem az. Hiába rossz a földelés, a PC tápegységében lévő zavarszűrő a védőföld felé köti a fázist és a nullát is néhány - kb. 2.5 - nF kapacitással. De, ha ez nem lenne, a gép házának akkor is lenne a Földhöz képest néhány száz pF kapacitása. Amikor közelítesz a pendrive-val, kisebb a kapacitásod a gép felé, mint a gépnek a Föld felé, s nem fogsz tudni azonos potenciálra kerülni a géppel úgy, hogy töltéshordozók ne áramoljanak közted és a gép között. A nagy térerősség hatására a levegő ionizálódását, átütését, s így a töltéshordozók ioncsatornán történő levezetődését nem úszod meg. Ez nagy áram nagyon rövid ideig.
A megoldás mindenképpen az volna, hogy a dolgozó és a gép azonos potenciálon legyenek a pendrive bedugásakor. A gép a földelés miatt földpotenciálon van. Valahogy a dolgozót is oda kellene helyezni. Mezítláb a sárban ez nem lenne gond, de azokon a munkahelyeken, ahol ilyenek a feltételek, ritkán használnak pendrive-ot. :) Marad a radiátor vagy a gép házának taperolása a pendrive bedugása előtt, vagy az iroda padlózatának antisztatikus kivitelezése.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE