( Zahy | 2016. 10. 27., cs – 10:33 )

"A sok kis oktondi winfosos ember azt se tudja miről beszél."

Akkor tanulj oktondi makkosikszes emberke. Kezdd azzal, hogy man ascii. Ebben megtalálhatod, hogy az ESC karakter kódja hexa 1B. A [-é pedig hexa 5B. Ha jobban megnézed, akkor észrevehető, hogy hexa 40 a különbség a kettő között - és ez bizony sok minden egyébre is érvényes, hogy egy elterjedt "spéci" karakter megkapható úgy, hogy egy normál karaktert a Ctrl-lal együtt gépelünk be. Ezért van az, hogy hagyományos környezetben gépelhetsz TAB-ot (fenti man ascii szerint HT azaz horizontal tab), aminek kódja hexa 09, vagy gépelhetsz Ctrl - I -t (ahol az I kódja hexa 49.) Gépelhetsz sorvégjelet (másnéven Carriage Return, Enter), kódja hexa 0D, vagy helyette Ctrl- M-et (ahol az M kódja hexa 4D); gépelhetsz visszatörlést (Backspace, kódja hexa 08), vagy Ctrl- H-t (ahol a H kódja hexa 48). Azaz a Ctrl jelentése az, hogy a vele együtt begépelt karakter értékéből a bináris írásmód szerinti hátulról a hatodik bitet törli. (Még a hagyományos Unix-világban elterjedt Ctrl-D is elég logikus, ha megnézed, hogy ez az EOT - End of Transmission jelzése.)

Ugyanígy a Shift billentyű jelentése is egyértelműen az, hogy a hexa 20 értékű bitet kapcsolja ki/be (de ez pl már nagyon sok helyen nem érzékelhető, igazából csak a betűk kapcsán érvényes még mindig). Hasonlóan az Alt-nak elég sokáig volt az a jelentése, hogy a legmagasabb helyiértékű bitet billenti 0-ról 1-be. No most amit itt fent leírtál a Mac-féle billentyűkiosztásról, az sok mindennek nevezhető, de épelméjűnek és logikusnak nem annyira. (Mármint ez az Alt-8 = [ de ha hozzácsapom a Ctrl-t, akkor 8 lesz belőle. Wat???? )

Szóval fenntartom, egy logikusan felépített billentyűzeten ha nincs ESC, az kiváltható Ctrl - [ kombinációval. Mivel almám nincs, annak logikájáról/logikátlanságáról nem tudok nyilatkozni. Az más kérdés, hogy kell-e hogy legyen ilyen billentyű, vagy kényelmes-e ha nincs.

=====
tl;dr
Egy-két mondatban leírnátok, hogy lehet ellopni egy bitcoin-t?