( bucko | 2016. 09. 19., h – 23:51 )

Pedig a Holdra szállást már megoldották, a normális fűtésszabályzást meg még nem. ;)
Személyeskedik a nyavalya! Éppen arról van szó, hogy abszolút tisztában vagyok azzal, hogy kritizált válasznál többet tudsz. Hát ezért kritizáltam! ;)

Ami feltűnt, hogy a PID-et és az adaptív szabályzást emlegeted. Jómagam vezérlési szakember vagyok, a szabályzást csak tanulgatom éppen csak annyira amennyire szükségem van rá. Nagyon régen volt egy "fűtési" problémám, amit elég silány eredménnyel gradiens módszerrel oldottam meg. Mindössze ráérzésre, mert a módszert csak évtizedekkel később ismertem meg. A probléma hasonló a lakásfűtés szélsőséges eseteihez: Konkrétan tonert kellett papírba olvasztani (lézernyomtató) egy 2,4kW teljesítményű vonalizzóval. Az eredeti szabályzásnak ugyanaz volt a hibája, mint az enyémnek. A pár másodperces működés mellett nem tudott mit kezdeni a több 5..25 perc nagyságrendű melegedési időállandóval. Most is ugyanarra a következtetésre jutottam. A PID jó, de komolyabb szélsőértékeket vagy korlátokat nem lehet jó hatásfokkal beépíteni a képletbe, azaz ilyenkor "egyéb beavatkozás" is szükséges. Az abszolút adaptív ötletet egy egyáltalán nem buta kolléga adta: Vizsgáljuk meg, hogy 1g toner megolvasztásához mennyi energia kell! Az ötlet brilliáns! Bár elég érdekesen befolyásolta volna az eredményt a kb. 5kg tömegű fém szállítószerkezet - ami a papírt továbbítja - és ami eleinte hideg, de 20 perc folyamatos üzem után már igen forró. ;)

Hasonló problémák lépnek fel, amikor a fűtéshez használt tetszőleges algoritmus sem tud mit kezdeni meleg időben vagy hirtelen lehűlés esetén. Az átlagos fűtőrendszereknél van olyan kicsi legyőzendő hőmérsékletkülönbség, amikor a holtidőn belül bepumpált melegvíz túlfűti a rendszert. Ugyanez a helyzet a hirtelen lehűléssel. Ha nem látod előre a a hirtelen lehűlést, akkor a fűtőrendszer teljesítménykorlája miatt jó darabig nem éred utol a célértéket, bármilyen gondosan hangolt a rendszer.
Sőt, nem csak a szabályzást, hanem akár az egyes rendszerelemeket is át kell állítani. Mondjuk az első esetben az előremenő fűtővíz hőmérsékletét csökkenteni, a másodikban növelni. A PID-et meg az adott helyzethez átparaméterezni. Ez ettől még egyszerű PID maradhat, csak a teljes megoldáshoz kevés.