Kimutatták, hogy az 50Hz majdnem a legrosszabb ilyen szempontból az meg, hogy a 110V kisebb valószínűséggel okoz halálos kimenetelű balesetet szerintem nem kell alapkutatásokat végezni.
Persze, de a különbség a két valószínűség között nem éri el azt a szintet, hogy megalapozottan lehessen azt mondani, hogy ahol a biztonság fontos, ott 110V-ot használnak. Mert mindkét esetben igen nagy marad a valószínűsége a halálos áramütésnek. Ezzel szemben a törpefeszültségről üzemeltetett fogyasztóknál lehet arról beszélni, hogy ahol a biztonság fontos, ott 24V-ról üzemelnek a fogyasztók, mivel ez _érdemben_ csökkenti a halálos áramütés valószínűségét. Tehát nem mindegy, hogy mondjuk 99%-ból lesz 96%, vagy 0.5%.
A földelés mint védelem addig jó ameddig és amennyire a biztosítékok működőképesek.
Nem a biztosítékokkal szokott a probléma lenni. Hanem a hibás, slendrián kivitelezéssel. Mint a példádban...
Többen megvizsgálták mi lehet az ok, de nem találtak semmi határozott okot.
Ebből egy valami szűrhető le nagy biztonsággal: egyikük sem értett a munkájához. Ahol ráz a zuhanyzóban a víz, ott egyetlen dolog biztos csak: nincs korrektül kialakított EPH. Tehát nem (csak) Fi-relével kellett volna bűvészkedni (eleve: milyen felújítás volt, ahol nem raktak be már kapásból Fi-relét?), mert anélkül is lehetett volna a nemlétező/hibás bekötésű EPH rendberakásával kezdeni.
Én élő embert nem láttam még magánlakásban pl. érintésvédelmi felülvizsgálatot csináltatni. Nyilván új kivitelezés esetén megcsináltatja a kivitelező/beruházó, egyrészt mert kötelező, másrészt mert papírt szeretne arról birtokolni, hogy ha valaki meghal, akkor nem ő volt a ludas. Cégeknél/irodaházakban sem szokták elhanyagolni a dolgot. De lakásfelújításnál még sosem hallottam ilyenről. Így fordulnak elő az olyan esetek, mint ez a rázós zuhanykabin.