( enpassant | 2014. 02. 27., cs – 08:31 )

Azt nem vitatja senki, hogy a fenti IDE-k bizonyos dolgokból sokkal többet tudnak, mint a Vim. Itt inkább az a kérdés, hogy a Vim is tekinthető-e IDE-nek és mikor jobb, mint a fenti IDE-k.

A fenti IDE-k sem tudnak megtámogatni minden nyelvet és mindenféle rendszert.
Nagyjából itt jön képbe a Vim, amikor olyan rendszereket, nyelveket kell használnod, amiket a nagy IDE-k nem támogatnak, vagy egyszerre több mindent kell használnod. Illetve olyankor, ha nem túl erős fejlesztői gépen vagy kénytelen időnként dolgozni, pl. laptop.

A konkrét kérdésre is válaszolva. Vannak olyan fejlesztési forgatókönyvek, ahol nem igazán szükséges a debug és a profile, vagy, ha valamelyest igen, akkor ki lehet váltani naplózással (logolással), ami egyébként is szükséges. Lehet olyan megoldás is, hogy ha nagyon szükséges valamit profilozni, akkor arra időnként egy profiler eszközt bevetnek, de a napi munkához általában nem használják az egyes fejlesztők.

Deployment, unit testing és egyéb build rendszerekből meg vannak nagyon jó, nagyon nagy tudású külső eszközök, az Eclipse is előszeretettel használ ilyeneket, pl. az Ant, Maven, Gradle, Sbt (vagy az ősöreg, kis tudású Make ;).

Rengeteg fejlesztőtől hallottam, hogy teljesen Vim-re állt át, illetve van olyan fejlesztő cég is, ahol az elsődleges (ha nem az egyetlen) fejlesztői környezet a Vim (főként Ruby-s fejlesztések), ez a http://hashrocket.com.