tl;dr
Altalaban a gyerekek nem szemleletet tanulnak az iskolaban, legfeljebb azok, akiket valoban erdekel az adott targy, esetunkben az informatika.
Az esetek 99%-aban a gyerek orul, ha tobbe-kevesbe meg tudja tanulni az adott X szoftver kezeleset, csak essunk mar tul ezen az idorablo info... ize oran.
"Nem tud megnyitni a LibreOffice egy XLS-t? Lenne egy kérdésem. Az MS Office vagy akár a LibreOffice meg tud nyitni egy gerber file-t? "
ROTFLMAO. Azt is tessek hozzatenni a rantodhoz, hogy ugy egyebkent a LibreOffice egen-foldon hangoztatja, hogy igenis kompatibilis, es egyebkent is, a LibreOffice-nak ez lenne a dolga. De igazad van, terjuk vissza a plaintexthez! Ahhoz eleg egy NotePad... o bocsanat, szoval egy Gedit is.
Es egyebkent is, tessek mar azt megerteni, hogy a 12-17 eves gyerekek tobbsege sz@rik az elvekre, tul akar lenni az iskolaeveken es ennyi. Menet kozben persze ragad valami ra, es talan tud is valamit, de ez veszesen keves. Amikor ulsz a villamoson es csak azt hallgatod, hogy ki mennyit es hogyan puskazott az oleben levo nyitott fuzettol a pulcsi alatt tarolt konyvig, akkor nem igazan az jut eszedbe, hogy ezeknek milyen jo lenne elveket tanulni.
Akkor lenne igazad, ha nem egy kotelezo targyrol beszelgetnenk. A fakultativ informatika orakon igen, lehet tanitani szemleletet, mondjuk peldaul ugy, hogy tobbfele szoftverrel is megismertetjuk a jelenlevoket, hogy ertsek, hogy mi a kulonbseg pl. az MSOffice es a LibreOffice kozott, es ez egyebkent miert nem szamit.
Mert ugy egyebkent az elvek oktatasa igy mukodik: tobb kulonbozo alanyon mutatjuk be, hogy az adott elvek hogyan ervenyesulnek az egyiknel es a masiknal, es mi a kulonbseg koztuk. Csak mig mondjuk biologiabol konnyu egy patkanyt meg egy bekat befogni, addig sajnos informatikabol a szoftvereket meg kell vasarolni. Pont. Es ezen sajnos a Linux nem fog sokat segiteni.
--
Ki oda vagyik, hol szall a galamb, elszalasztja a kincset itt alant. | Gentoo Portal