( locsemege | 2011. 11. 24., cs – 13:16 )

Hát, nem vagy semmi! Ilyen az, amikor a tudatlanság akarattal párosul.

Van egy érpárunk, az alapsávi jel, amin telefonálunk, az 0.3 - 3.4 kHz spektrumú. Aztán van az ADSL, ez valahol sáv felett megy. Ezt a két frekvenciasávot választja el a splitter.

Direkt módon semmiképp sem tudod osztani, pont-pont kapcsolat van a DSLAM és a modemed között. Mondhatni, az ADSL-re szánt spektrum ki van használva a kommunikációban, minden időpillanatban a vonalon lévő feszültség pillanatértéke hordoz információt. Ha ezt egy másik modem meg akarná változtatni, abban a pillanatban a DSLAM és az egyik modem közti kommunikáció szakad, hiszen fals lesz az átvitt infó. Ezt nem lehet ilyen villanyszerelő szemlélettel megközelíteni, hogy rákötök a drótra, s akkor a másik helyen is világít a lámpa. Mondok hasonlatot. Ha egy telefonvonalon két-két ember beszél egyszerre, akkor senki nem ért senkit, csak egy nagy katyvasz van. Mivel a feszültség pillanatértéke hordozza az információt, ha ezt megváltoztatod, meghamisítod az információt, így nem megy át az eredeti adat. Ugyanakkor a második modem sem tudja úgy megváltoztatni a vonal feszültségét, ahogy szeretné.

Például egy adott időpillanatban az egyik modem 743 mV-ot, a másik meg -1.19V-ot szeretne a vonalra tenni. Mekkora feszültség lesz a vonalon? Győzzön az erősebb? És ebből mit vesz a DSLAM? Mert nekem úgy tűnik, éppen egyik modem által sem küldött hülyeséget. És minden időpillanat számít, tehát a jel meredeksége is, meg az egész spektrum. Tehát maradjunk annyiban, ez így hülyeség.

Felvetetted, hogy az analóg telefonvonalakat elhozzák pár szál dróton, aztán valahogy az kifejtődik sok felhasználó felé. Igen, létezik PCM 30-as trunk. Ez úgy működik, hogy van egy 2.048 Mb/s sebességű adatátvitel a központ felől. Meg nyilván egy másik visszafelé. A telefontechnikában 8 kHz a mintavételi frekvencia, azaz 125 μs egy időrés. Egy időrésben így 256 bit információ fér el. A hangmintát CCITT G.711 A-law és μ-law szerint 8 bitre tömörítjük, kihasználva, hogy a fül amplitúdóban (is) logaritmikusan hall. Tehát egy hangminta 8 bit. Ezzel tehát egy időrésben átvihetnénk 32 hangcsatornát, ám egyet fenntartunk szinkronizálási célra, egyet pedig talán valamiféle jelzésátvitelre. Lényeg az, hogy marad 30 időrés, ezzel átvihetsz 30 hangcsatornát.

Ugyanakkor ez az alapsávi jelre vonatkozott, s az analóg jeleket előbb át kellett alakítani digitális jelfolyammá, majd időben multiplexelve, más-más időrésbe téve a csatornák mintáit, áll össze a 2.048 Mb/s-os stream. Tehát ilyen létezik, de most ez sem jó neked.

Maradna egy olyan elvi elrendezés, hogy felraksz egy modemet az ADSL-re. Mögötte van egy számítógép 3 ethernet interface-szel. A szolgáltató felé menő modem az egyik interface-en, a másik 2 interface-en szintén egy-egy modem. Az a 2 modem, amelyik nem a szolgáltató felé néz, a downlink irányába, a felhasználók modemeivel fütyül össze. A számítógép pedig ellátja a routolási és authentikációs feladatokat.

Ez az eljárás drága, és nem túl értelmes. Miért kell újra modulálni a jelet, ha egyszer már megvolt az ethernet illesztés? Nem lenne egyszerűbb a felhasználók irányába ethernet kábelt kihúzni?

Szóval tényleg előbb a feladatot mondd el, mert hiába erőlteted az elképzelésed, az hülyeség ebben a formában.

Egyébként az ADSL-es elosztásban hogyan tudná az adatcsomag, hogy melyik felhasználó felé menjen? Persze ott adatcsomag sem lesz, a fent említett okoknál fogva.

Meg aztán mi az, hogy elosztás? Az adatforgalom kétirányú.

tr [:lower:] [:upper:] <<<locsemege
LOCSEMEGE