London kicsit tul nagy varos volt nekem. Zavart hogy helyenkent szemetes, ha nem tudod megengedni magadnak h igazan jo helyen lakjal akkor "zavaro". Gyakran talakoztam hangoskodo kotekedo suhancokkal, hoodie-s alakokkal, akiknek az otthoni 8 ev nem igazan volt meg. Az az erzesem kicsit nagy aranyban van jelen a vilag sopredeke a varosban. Jobb kornyeken ez nem gond de ott az arak csillagaszatiak es elobb utobb ugyis ki kell mozdulni. Igazi nagyvaros - minden joval es rosszal ami ezzel jar. Kulturalis szorakozasi lehetoseg szamtalan van - de este / ejszaka haza kell jutni es engem egy ido utan idegesitett minden nap kamaszok altal elkovetett keselesekrol, rablasokrol olvasni az ujsagban.
Dusseldorfban - Vodafone HQ - az iroda angol - a takaritonenitol a portasig mindenki angolul beszel, es meg a nemet kollegaim is azt hasznaljak. A mindennapi eletben: kutyat setaltatunk a parkban - oda jon a nemet 70 eves neni hogy milyen aranyos, majd amikor akcentusombol rajon hogy torom a nemetet, a kovetkezo mondatot folyekony angolsaggal mondja es 10 percig beszelgetunk a fajtarol angolul.
Nagyvarosokban a lakossag 60-70 szazaleka beszel valamilyen szinten angolul es gond nelkul atvaltanak - piacon, boltban, autoszerelonel. Videken nem tudom, de en is igyekszem a nemetet minnel jobban beszelni, mert itt elek es kell.
***
A nagy multiknal - ami Dusseldorfban rengeteg van pl. - altalaban itt vannak europai es vilagkozpontok - EON, Vodafone, Metro, Shoei/sisakok, biztositotarsasagok stb. az angol a hivatalos nyelv. Ez tapasztalatom szerint igaz egesz NY Europara is - jo par kollegam van aki Hollandiabol vagy Belgiumbol erkezett es kizarolag angolul ert - azt viszont folyekonyan. Ez alol a franciak kivetelek - ok meg nalunk is nyogvenyelosen valtanak - nem azert mert nem tudnak, hanem "CSAK!"