( _Franko_ | 2011. 10. 22., szo – 22:15 )

Kezdjük az elején: 2005-ös képet idéztél, azóta némileg változott a helyzet. :)

Aztán haladjunk tovább: a Gemasolar erőművet jövőre indítják kereskedelmi üzemben, kb. 12 millió euró / MW áron építették meg, s ez a típus tud 6000-6500 órát tud üzemelni egy évben, továbbá nem kell hozzá fűtőanyagot szerezni. Egy hőerőmű persze olcsóbb, az kijön 3-4 millió euró / MW árból is, de ahhoz évente kell 5-6 ezer tonna / MW fűtőanyag, ami ugye további 1 millió euró / MW / év. Oszt lehet számolni megtérülést, kiszámolták, és ezért építettek inkább egy kissé rendhagyó naperőművet.

Szóval nincs olyan messze a napenergia közvetlen és hatékony felhasználása, mint azt gondolod, a naperőművek létesítési ára is lefelé fog menni, amikor már rutin lesz a hozzá tartozó K+F és a kivitelezés is.

Nem tudom, hogy végignézted-e az oldalt, ahonnan idéztél, de van egy jellemző ábra a megújuló energiaforrásoknál, mégpedig az, hogy cseppet sem lineáris a növekedésük, lásd például a szélerőművek teljesítményét: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/64/GlobalWindPowerCumul…

A hivatkozott cikk szerint 2008-ban a megújuló energiaforrások aránya 10,6 százalék volt, és 2008-ban a beindított szélerőművek 120GW körül termeltek worldwide, míg 2010-ben már 194 GW volt a termelésük. És persze az továbbra is tény, hogy az utóbbi 5 évben nem növekedett az energiafogyasztás, csak a népesség, ezzel kezdődik az idézett cikk, csak talán nem olvastad el: "In 2009, world energy consumption decreased for the first time in 30 years (-1.1%)".

Szóval legalább olvasd el, amire hivatkozol...

----

A jövőképem pedig már meg vagyon írva (!vigyázat, sci-fi!): http://wiki.javaforum.hu/pages/viewpage.action?pageId=7569429 :)
--
http://wiki.javaforum.hu/display/~auth.gabor/Home