FreeDOS 1.4

Címkék
Töltsd le a FreeDOS 1.4 disztribúciót! Ez a verzió frissített FreeCOM-ot, telepítőprogramot és HTML súgórendszert tartalmaz. Emellett számos segédprogram – például az FDISK, JEMM, 7Zip, FORMAT, FASM, MORE, RUNTIME és mások – is fejlesztéseken esett át! A FreeDOS 1.4-ben az egyes csomagokat újraszervezték, hogy könnyebb legyen megtalálni őket: a LiveCD egy teljes, felhasználóközpontú DOS rendszert telepít, beleértve a szokásos DOS programokat, alkalmazásokat, tömörítőket, eszközmeghajtókat, játékokat, hálózati és hangkezelőket, valamint az alapvető eszközöket. A BonusCD segítségével fejlesztői eszközök, szövegszerkesztők, rendszerindító segédprogramok, OpenGEM és egyéb extra segédprogramok telepíthetők. A legtöbb felhasználónak ajánlott a Live CD képfájlt használni a FreeDOS telepítéséhez, különösen, ha virtuális gépet használsz. Emellett elérhető USB-s telepítő valódi hardverhez, Legacy CD telepítő régebbi hardverekhez, valamint floppy változat klasszikus gépekhez. Töltsd le most!

Hozzászólások

A 720KB-ról csak hallottam, hogy létezik, de saját szemmel sosem láttam. Az 1.44MB volt mindenhol.
A 2.88MB-as pedig ritka volt, és a gép újra formázni valamiért csak 1.44MB-re akarta, pedig előtte tudta írni a 2.88MB-os formájában is. Máig nem tudom, hogy lehetett 2.88MB-ra formázni.

Nagy Péter

A 2,88 megás floppy-hoz speciális ED (Extra-high Density) floppy és drive kellett, és igen, ezt nem lehetett kapni nagyon. A másik, hogy a sztenderd formázóprogramok csak 1,44-ig formáztak, így abból is speciális kellett, most meg nem mondom fejből a neveiket, keress rá a neten, ezek ilyen speciális 3rd party DOS tool-ok voltak, nem a beépített FORMAT utility. Egyes jobb meghajtókkal lehetett kísérletezni, hogy az 1,44-es, HD (High Density) lemezt próbáltad 2,88-ra formázni, ez többször nem volt kudarc, mint siker. Igazából a 2,88 sose volt elterjedt, inkább csak egy-két szoftverkiadó kísérletezett vele, hogy csökkentse a floppy-k számát, meg megnehezítse az illegális másolást. Igazából a 2,88 legnagyobb baja az volt, hogy későn érkezett, mivel ott volt már a ZIP lemez, meg a CD, és akinek nagy tárhely kellett, az ezeket használta, akinek meg nem kellett, csak a hordozhatóság miatt használta, az meg olcsóság, kompatibilitás miatt maradt az 1,44-nél.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Mindig sejtettem, hogy valami ilyesmi volt az ok, csak akkor még internet nélkül nem találtam rá a választ. 
Volt egy csomag 2.88-as floppy-m, és az olvasóm tudta is kezelni, csak ha valamelyiket egyszer megformáztam, utána 1.44MB-os lett belőle. De amíg a gyárilag formázottat használtam, addig működött a 2.88 MB rajta. próbáltam is vigyázni rájuk, nehogy formázni kelljen őket. Bár hozzáteszem, hogy én csak kerek 2 MB-ra emlékeztem, nem 2.88-ra, de az már régen volt.

Mivel még a lemez meg az olvasó is megvan, lehet teszek vele egy próbát, és megpróbálom valamelyiket visszaformázni 2.88MB-ra, bár ez a tudás 25 éve jobban kellett volna :-D 

Nagy Péter

Amiga lemezek 720 kB-sek voltak. Aztán volt valami nagyon köztes formátum, kicsit több, mint az 1,44, de sima HD lemezt lehetett arra formázni, találkoztam olyan telepítővel, talán épp a Win95 floppys telepítője (rég volt, már nem emlékszem). Az első lemez szabványos 1,44-es volt, aztán az mókolt valamit, hogy el tudja olvasni a nagyobbra formázott további lemezeket. 2,88 az más drive-ot és más lemezt is igényelt, nem is terjedt el.

Régi szép kolis évek, amikor kisfloppyn vittem haza a cuccot a kollégiumból, tömörítva, darabolva. Majd otthon kiderült, hogy a 7-es lemezt nem lehet olvasni. Majd a következő héten a 4-es lemezt. A következő héten(harmadik) már minden filet két flopyra mentettem és úgy jött haza. Bezzeg, ha nincs tömörítés, úgy csak 1-1 file sérült volna, de ezek mp3-ak voltak, úgy sem fért volna rá. 

Nincsenek szép emlékeim a floppykkal, bár az időszak jó volt, olvastam könyvet a windows működéséről, mit hogyan csináljunk, stb. Manapság mire kinyomtatod, elavult lesz.

 

Tényleg telefonok manualja? Nincs is nekik. Laptopnak sincs már. Sőt, lassan semminek sem lesz, csak 1-1 európai kocsinak.

Meglepoen jol mukodik, real modu appoknal mar 30 eve is viszonylag jol ment a szoftveres SB es Adlib emu (GUS kartyal), ezzel megy a proteted mode is, ha a dokumentaciot kovetve hasznalod. En ugyan maradok az ISA hangkartyaknal es a retropcnel, de ez segitseg lehet, ha valakinek nincs mar ISA slotja.

Aztán ha áll a commandprompt-nál a villogó kurzor, a 16 magos processzort 100%-ban kihajtja az active wait még mindig? Vagy csak az 1. magot?

Igen. De van beépítve energiatakarékos driver, csak be kell kapcsolni a config-ban. Ez MS-DOS alatt is így volt, ott a POWER.EXE-t kellett betölteni. Egyébként a real time üres loop az hajtja ki a procinak egyetlen magját 100%-ra. 16 magos procit, de még 2 magosat se, fog kihajtani egyik DOS sem. A régiek azért mert régiek, a FreeDOS meg azért nem, mert a fő fejlesztő nyilatkozta, hogy a régi DOS-szal való kompatibilitás a cél, ezért csak azokat a feature-öket fejlesztik bele, ami ezt szolgálja. Aki 32-64 bitet, több magot, stb. akar, annak azt tanácsolja, hogy használjon modern OS-t, Linux, BSD-k, stb..

Nem is nyernél vele semmit, ha 16 magot kihajtani, DOS ugye arra van, hogy DOS-os alkalmazásokat futtasson, azok meg megint csak 1 magot tudnak úgyis használni. A DOS-nak nincs ütemezője se, hogy több magra ráosszon több folyamatot.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Ú, már telepítem is. A francnak se kell olyan bloat, erőforrászabáló szemét, mint a win95. 

Mennyire kompatibilis az MS-DOS-szal? Ezen vajon elindul a Windows 3.11?

Standard mode-ban igen.

Állítólag az enhanced mode is megy már 2021 óta. Amihez akkor még kernel re-build kellett. Az h. az 1.4-ben ez már out-of-the-box működik-e, azt nem tudom.

Changelog szerint valami új kernel-t ígérgetnek már egy ideje, de az 1.4-re sem lett még kész.

Ez egyébként - így 2025-ben - pontosan mire való?

persze, ezeket látom:

- You can play your favorite DOS games on FreeDOS. - ez akár még érdekes is lehet :)

- You can run your favorite DOS programs with FreeDOS - ez már azért meredek :D

- FreeDOS includes lots of programming tools so you can create your own DOS programs - ez meg egyenesen perverz!

 

Én már 20 éve is azt gondoltam, hogy akinek kicsi, open source - eetleg embedded - OS kell, arra ott a Linux, több erre specializálódott disztribúció, és biztosan sokkal több és jobb, és modernebb program van rá, mint DOS-ra.

 

Szóval, tényleg léteznek DOS-os programok, amiket produktív környezetben használnak manapság??!

És ha igen, tényleg supportáltak nem eredeti OS alatt is??!

Retro, legacy célokra való. Esetleg egy kis rekreációs programozásra, mivel a DOS primitívebb, egyszerűbb, mint a modern OS-ek. Nyilván nem arra van, hogy komoly programokat futtassál rajta, inkább csak legacy alkalmazásokra, játékokra, nosztalgiára.

Sok dolgot felesleges is futtatni, ami anno létezett DOS-ra, mert van modern portja, egy csomó játék, Doom/Quake/Duke3D motoros játékok, ScummVM-mel egy rahedli kalandjáték, OpenRRT és társai, Red Alert, lehetne km hosszan sorolni, amit átportoltak modern OS-re. Ugyanez a helyzet sok régi nyelvvel, Basic, Pascal, Clipper, dBase, stb. alapú fejlesztőeszközök, ezeknek szintén van multiplatformos FOSS klónja, amibe átültethetők a régi programok. Ami meg nem ültethető át, az megy emulátorban vagy virtuális gépben, ntvdm 32 bites NT-kben, Dosemu, DosBox, PCem, Virtualbox, stb..

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Igen léteznek, mi a mai napig toldozgatunk kb 5db saját fejlesztésű csodát - ipari területén végzett termelési adatgyűjtéshez használva. Hihetetlenül hatékonyak, és amikor majd végleg kivezetjük őket (szerintem idén) akkor szerintünk valahol sírva fakad egy kisnyuszi. 

Nem tudom, hogy FreeDos alatt hogyan mennek, mert egy részük 32 bites környezet 16 bites parancsértelmezőjére mankózik, másik részük DosBoxban fut. Utóbbi eléggé böte megoldás, nem is szeretjük. FreeDos kimaradt.

Vortex Rikers NC114-85EKLS

Szerintem a Clipperben írt nyilvántartó programjaimat ez is jól viszi. :D  Én magam is meglepődve tapasztaltam, hogy egy, a programmal együtt öregedő iskolatitkár még használja az étkezés befizetést nyilvántartó - kajajegyet mátrixnyomtatón nyomtató programunkat - és az Epson FX1050 még mindig tart.