PDF nyomtatás matrix nyomtatóval

Fórumok

Sziasztok!

PDF-ből kéne nyomtatni egy Epson Fx-890-es mátrix nyomtatóval.
Karakteres nyomatokat szépen kinyomtatja meg a PDF-et is de csak Windows alól.
Linux-ból nagyon halovány a nyomat és néhány betűnek lemaradnak a szárai.
Lehetne a linuxból való nyomtatás minőségén javítani valahogy?
Van egy ún. Super Draft funkció, de azt hiába kapcsolgattuk nem javult a helyzet.

Köszi,
Péter

Hozzászólások

Nos ahol én voltam dolgozni könyvelő irodában ott a negyedéves és havi áfaellenőrzések alkalmával a bejövő és kimenő számlák könyvelési listáját ellenőrzési célból a régi epsonon tolták ki. Mondjuk windows alól.

--
Kodály Zoltán azt mondta: "Legyen a zene mindenkié". Én inkább neki hiszek mint az ASVA-nak.

Nos ahol én voltam dolgozni könyvelő irodában ott a negyedéves és havi áfaellenőrzések alkalmával a bejövő és kimenő számlák könyvelési listáját ellenőrzési célból a régi epsonon tolták ki. Mondjuk windows alól.

--
Kodály Zoltán azt mondta: "Legyen a zene mindenkié". Én inkább neki hiszek mint az ASVA-nak.

Persze. A lézer nyomtató nyomtatási költsége oldalanként kb. 10 Ft papírral együtt. Ezt le lehet szorítani, nagy teljesítményű drága nyomtatóval mondjuk 7 Ft-ra. Ehhez képest, a mátrix nyomtató nyomtatási költsége 1-2 Ft/oldal. Ha ki kell nyomtatni havonta 5000 oldalt, és egy könyvelő irodában, ennyit ki kell, akkor lehet számolgatni melyik éri meg jobban. De tudjuk, hogy a könyvelők már mind lézerre nyomtatnak (Lsh7 kolléga szerint). :)

Szomszédom programozó DFX5000 esel nyomtattak könyvelő irodájukban,
4 éve vet tőlem 1 db Lexmark irodai lasert, utána még 5 db-ot a legutolsó tipusa Lexmark T-620. http://www.lexmark.com/publications/eng/lexmarkt620/index.html
és kidobta a mátrixot. Ha nem muszály nem nyomtatnak ki mindent, van lehetőségük pdf.ben is a lekérdezéseket elkészíteni és mailben az ügyfél megkapja stb..
Idáig nem mondta, hogy a matrix -laser csere mennyi többletköltséggel jár, de az tudom hogy a csörgés eltünése jót tett mindenkinek, max havi 500ft-al megemelték az ügyfelenként a díjat.
Teljesen igazad van hogy a költség főleg ha 2-4 példányban kell a mátrixal a legolcsóbb, de laserrel szebb :))

Állatbarátokat keresek http://hup.hu/node/66090
http://elütöttek.hu/

Sajnos nem lehet mindent elküldeni mail-ben. Vannak listák, amelyeket le kell fűzni, tárolni kell. Nálunk 150 cég könyvelését és több mint ezer munkavállaló munkabérét kell számfejteni. Csak a munkabér lista ezért ezer oldal két példányban. Ezt nem lehet kitermelni 500 Ft könyvelési díj emelésből. Arról nem beszélve, hogy a Xerox m118-as 1 éves lézer, amely azért irodai nyomtatónak számít, az elmúlt évben 2-3 havonta javításra került. A 3 db epson, ebből kettő viszonylag új, 2 éves, a harmadik már vagy 10 éves, még nem kellet javítani. Havonta kitisztítom levegővel és kész. Tehát a fenntartása is olcsóbb a mátrixnak. Persze ha egy két cég van, néhány alkalmazottal, akkor meggondolandó egy lézer.

Az meg sem fordul a fejedben, hogy mondjuk olyan szoftvert alkalmaznak egy speckó munkaállomáson, ami csak mátrixal működik? S esetleg kapott olyan feladatot, hogy mondjuk karaktereket tartalmazó PDF-et nyomjon ki vele, s nem az a feladat, hogy vegyen nekik nyomtatót, hanem hogy oldja meg?
Voltam rendszergazda olyan helyen, ahol a csomagológép saját, beépített matrixal ment (címkéztek vele), PC alapú vezérlése volt. Ilyen helyen el tudom képzelni, hogy kapnak egy adagnyi címkét, amit nem az eddigi vezérlőprogrammal kell legenerálni, hanem PDF-ben jön, s meg kell oldani, hogy ragassza is rá a gép, s ne kézzel kelljen utána.

" Lehetne a linuxból való nyomtatás minőségén javítani valahogy? "
Hát nem tudom,ha a Linux ennyire speciális program akkor használjon valami mást helyette :))
A nyomtató Win alól megy, linuxalól nem, igy valószínüleg a linux nyomtatóvezérléssel lehet valami vagy valaki Linux Guru irja meg mi a megoldás ilyenkor.
A régi "Dos"-os világban volt népszerü a matrix, de miután sok laser lett elkészültek a Dos-Laser nyomtatóemulációk, azóta mi is ezeket használjuk.
Természetesen vannak speciális esetek, programok de akkor írja meg pontosan mit miért....

Állatbarátokat keresek http://hup.hu/node/66090
http://elütöttek.hu/

"mit miért"?
szeretne linux alatt beüzemelni egy nyomtatót, amihez egy ~linuxos portálon kért segítséget, erre az a válaszod hogy vegyen windowst vagy vegyen másik nyomtatót

ps:
mindenkivel előfordul hogy nem látja a fától az erdőt, de azért ilyen triviális megoldásokkal amire feltehetően magától is rájön nem kellene feltétlen trollkodni :)

Ha ennyire okos vagy ne engem baxtass a hüleségeiddel hanem ird le a megoldást !
Sehol nemírtam, hogy vegyen wint.. de miután a nyomtató win alól hibátlan valószínüleg, hogy linux meghajtó vagy beállítási gondja van, ha meg nincs hozzá meghajtó program vagy ir valaki egyet és megoldva vagy elviszi a pár oldalt és kinyomtatja vagy másik nyomtatót szerez be.
http://content.epson.hu/product/printer/epson_fx-890/info/index.htm
Gyárilag nincs linux támogatása, ez nem jelenti azt hogy Linux alatt használhatatlan csak épp ugye az a gond, hogy nem jól a rendelkezésre álló meghajtóval avagy a gyári beállítással.
Gyakorlatban szenvedtem már ilyen és hasonló gondokkal és ha nincs egy-két óra alatt használható megoldás értelmesebb más megoldást keresni.
A nyomtatóban 2x9 tű van tehát a nyomtatási kép sem lesz olyan mintha 24 tűs lenne.
dj irta, "Próbáld meg másik meghajtóval pl. Panasonic KX-P1150 Foomatic/eps9high" ez egy jó gyakorlati megoldás kb olyan mint a HP4 emuláció amivel sok lasert meglehet szólaltatni.
Esetleg LQ540 vagy LQ1050 vagy FX2190 drv-rel stb.. OKI drv..
Itt egy linux megoldás vagy jó vagy nem próba eldönti :
http://www.avasys.jp/lx-bin2/linux_e/laser/DL1.do

Állatbarátokat keresek http://hup.hu/node/66090
http://elütöttek.hu/

nettó hülyeség. biztos van arra példa amit írsz de 3 lapos laporellók komolyabb helyeken kilométer hosszan lógnak ki bő 1 miskás epson mátrixokból. majd linkelek pár saját képet / videót, beszarsz. attól a munkától a lézer széthullana 3+ nap alatt. az más kérdés abban igazad van hogy pár oldal miatt nem kell kínlódni, keresni kell más megoldást.

--
Vége a dalnak, háború lesz...

Az egyik legolcsóbb lehetőség: http://www.euimport.hu/Termek/hp-deskjet-1000-p66156.html
A konkrét típust nem ismerem, de tapasztalataim szerinte az induló készlettel is ki lehet nyomtatni 100-300 oldalt. A konkrét típusnál ráadásul színesben. De ha lézerest szeretnél, akkor az már "vagyonokba" kerül: http://www.webaruhaz.hu/epson-aculaser-m1200-lezernyomtato-p-6587.html?… Igaz, ez nem színes.

-----
"Én vagyok a hülye, hogy leállok magával vitatkozni."

Lehet, hogy maga a nyomtató olcsó, de a tintapatron cserélgetése miatt nem gazdaságos. Főleg, ha 500 oldalas egyetemi jegyzeteket kell vele kinyomtatni, amikre az embernek jó esetben 1 hónapig van szüksége, utána mehet a levesbe (off: én mondjuk mindig felhasználom a lapok másik oldalát is, vagy eleve úgy nyomtatom).

A mátrixnyomtató pont erre jó. Mondjuk kissé zajos, de ez van. Lézernyomtató beszerzési ára magasabb, nem biztos, hogy megéri újat venni, ha már van kéznél egy mátrix.

Ismeretségi körömből nyert információk alapján: manapság a tűs nyomtatók szalagjainak az árai az egekbe emelkednek, tehát gyakorlatilag ezekkel is drága a nyomtatás. (Ha keveset nyomtatsz, akkor beszárad a szalag.)
Másrészt az idő pénz. Egy mátrix nyomtató sokkal lassabb mint egy tintasugaras, vagy egy lézer. Lassan eljön az az idő, amikor a könyv fizikai birtoklásánál csak az elektronikus változat birtoklása lesz az olcsóbb. És ez nem biztos hogy baj. (Éssel nem kezdünk mondatot!)

-----
"Én vagyok a hülye, hogy leállok magával vitatkozni."

500forint egy szalag (~3 eve vettem utoljara, mer a regi elszakadt).
Regi Commodore nyomtatomon meg tekertem kettot es tokeletesen nyomtatott a legalabb 20 eves szalag, ami legalabb 10 eve nem volt hasznalatban. Az meg a masik, hogy ez ala bevagom a 10 kilo leporellot es csokolom. Nincs vele baj.

@@
"You can hide a semi truck in 300 lines of C."

Valami LQ mód vagy ilyesmit kellene bekapcsolni, mert lehet, hogy a Super Draft a Draftnak a felgyorsított változata, a draft meg eleve nem a minőségre megy :), hanem a sebességre. Fogalmam sincs, hogy a linux driver alatt miket lehet álligatni (utoljára Citized 120D+ és Lexmarkot-t teszteltem (burkolt reklám :) )), de azon a grafikus tesztoldal egész normális lett). Ha driverben nincs semmi, akkor meg kell próbálni a nyomtatón a gombokkal.
Egyébként bármi más grafikus dolog linux alól nyomtatva hogyan néz ki?

Ne kattints ide!

Próbáld meg másik meghajtóval pl. Panasonic KX-P1150 Foomatic/eps9high. Én mindenhol ezt állítom be epsonnak, még windows alatt is.

Szörnyű régen csináltam ilyet, de akkor a ghostscript segített. Egy kis shell szkript kellett, ami a megfelelő driverrel konvertálta a fájl és küldte a portra. A ghostcriptet tudtam mindenféle módon tuningolni és egész jó eredményt adott.

De nagyon régen volt ez (legalább 10 éve) és nem tudom, a ghostscript nem dobta-e már a régi tűs nyomtatók támogatását azóta.

Szerk: megnéztem, a gépemen (Ubuntu 10.04) levő ghostscriptben van epson tűs driver! Nem reménytelen.

Nekem a fordítottja kellene: DOS-ból kellene PDF-be nyomtatnom.

Nos, ha windowsból fut a DOS-os program, akkor nem lehetetlen. Nagy vonalakban: első lépésként tudj windows nyomtatóra nyomtatni, másodikként meg telepíts fel valami pdfnyomtatót (Pld. PdfCreator ), és nyomtass arra.
Vagy van a DOSPRN Ez is emleget valami pdf nyomtatási lehetőséget (nem néztem utána, lehet, hogy az is a fenti módszerrel) Igaz ez fizetős.

Ne kattints ide!

"Nos, ha windowsból fut a DOS-os program, akkor nem lehetetlen. Nagy vonalakban: első lépésként tudj windows nyomtatóra nyomtatni, másodikként meg telepíts fel valami pdfnyomtatót (Pld. PdfCreator ), és nyomtass arra."

Ezek megvannak, hogyan nyomtassak parancssorból a helyi gépen futó PDFCreator-ra?

start /min notepad /P (fájlnév)

Ez akkor működik, ha már létrehozott egy fájlt a program, amit aztán a Notepad tud olvasni és elküldi az alapértelmezett nyomtatónak (amit értelemszerűen be kell állítani, hogy a PDFCreator legyen).

Ha olyasmiről van szó, amit a Notepad nem tud megnyitni (mondjuk kép):
C:\Program Files\PDFCreator\PDFCreator.exe /PF"fájlnév elérési úttal"
(Nincs szóköz a /PF és az idézőjeles C:\(...)\fájlnév között.)

megosztod a pdfcreatort
majd:
net use lpt1 \\gepemneve\pdfcreatodmegosztas /persistent:yes
utánna mennie kellene
Ha nem rendszergazda usernek akarod és létezik fizikai lpt1 akkor azt át kell nevezni/állítani az eszközkezelőben.
Én most azzal szívok hogy Win7/DOSBOX alól akarok hálózatra nyomtatni na ez nem akar menni, de ez dosbox.conf probléma.

Nos, nem részleteztem a dolgot, most megteszem. Szóval mi "csaltunk", mert heggeszettünk egy kisalkalmazást, ami az alapértelmezett nyomtatóra kinyomtat egy file-t, amit a dos-os program generál. Ezután a pdfcreator alapértelmezetté kell tenni, és kész.

A másik megoldást bikmakk szállította!

Van még egy érdekesség is. XP-ben létezik ez a "nyomtatók készletezése" dolog (a fordítás remeke :D ). Ha pld. egy USB-s HP, Canon, Epson stb. nyomtatónál összerendelem az USB portot az lpt1-el, és a DOS-os program ismeri az adott tipus vezérlőkaraktereit, akkor csont nélkül megy a nyomtatás a legtöbb nyomtató esetében lpt1-re. Most kipróbáltam ugyanezt a trükköt a pdfcreatorral (persze 99%-ra vettem, hogy nem fog működni), látszólag megy a dolog, létrejön a pdf, csak éppen üres. Persze magától értetődő, mert gondolom nem tud mit kezdeni a torkán lenyomott pure txt-vel :D Nem tudom, hogy pld. lehet-e egyáltalán olyan kódot adni neki, amiből esetleg generál pdf-et. (Szerintem nem is érdemes rajta agyalni, mert azt a kimenetet a DOS-os programnak kellene generálni, azaz bele kellene nyúlni a kódba stb. - akkor már inkább a notepad trükk :) )

Ne kattints ide!

Mint írtam: "nyomtatók készletezése" (magyarra így fordították, win98 alatt még nyomtatóport átirányítás néven futott, noha asszem az csak hálózatos nyomtató esetén működött, míg XP alatt működhet helyi nyomtatóra is.)
A nyomtató tulajdonságokon belül a Port beállítások részben alól lennie kell egy chechboxnak ezzel a névvel (nem tudom, mi az angol eredeti). Ha ez bekapcsolod, akkor a portoknál kijelölheted a normális lpt portot valamint az USB portot is a nyomtatónak. Annyi megkötés van, hogy az lpt portnak "fizikailag" is léteznie kell, azaz pld. mai laptopokon kézzel hozzá kell adni új hardverként egy lpt portot.

Szerk:
Egyébként eléggé rapszódikus, hogy működik-e. Nekem az eseten 80%-ban megy, de tegnap éppen találkoztam egy géppel, amin egy HP 1020-s ült, és ott nem akart működni - holott ezzel a tipussal máshol már sikerült.

Ne kattints ide!

Tipp:
"Most kipróbáltam ugyanezt a trükköt..." résztől olvasd. A sima szöveges állománnyal nem tud mit kezdeni, kell egy köztes windows alkalmazás, ami "ehetővé" konvertálja. Lehet, hogy ha valami leírónyelven (pld. PS) készült txt-t küldenél rá, akkor működne. Nem értek hozzá.

Ne kattints ide!

Köszi szépen a hozzászólásokat!

Első körben megpróbálom a dj által javasolt drivert beállítani neki, hátha azzal jobb lesz a minősége.

Az, hogy másik nyomtatót vegyek nem jó megoldás, azt a feladatot kaptam, hogy így oldjam meg. Engem is ledöbbentett a kérés a mi világban de nem tudok vele mit csinálni. Lehet, hogy sosem lesz tökéletes. Őszintén szólva még nem hallottam róla, hogy ez bárhol működne (Mátrix-Linux-PDF).

Köszi!

Próbáld meg állítani a nyomtatás kontrasztján és ne szürkeárnyalatosan, hanem fekete-fehérben. Drivertől függ, hogy egy szürkeárnyalatos képnél, adott felbontásban mekkora küszöbértéknél üt a tű. Ha túl finom a nyomtatandó szöveg felbontása, akkor előfordulhat, hogy a dokumentum átskálázásakor az élsimított karakterek pixeljei eltűnnek.
--
"Maradt még 2 kB-om. Teszek bele egy TCP-IP stacket és egy bootlogót. "

Próbáld ki az Epson 9 és 24 tűs default driverét (9 pin series), szinte minden mátrix megérti, tudod a dpi-t állítgatni, hátha valahogy jobb. Mondjuk ha viszonylag fix, hogy mi a PDF tartalma, akkor körülnéznék valami PDF->simple text konverter után és akkor mehetne a sima karakteres nyomtatás.