wry blogja

Sancho szigete (o/l játék)

Sancho szigete (o/l játék)a barrapuntón most olvastam, hogy megjelentettek a spanyolok egy online ingyenesen játszható játékot amelyet a Secret of the Monkey Island inspirált és amelyet "Sancho szigeté"-nek hívnak (http://www.sanchoisland.com/ az angol verzió címe). a grafikákat GIMP-pel és Flash-sel készítették.

Sancho alatt egyébként Sancho Panzát értik, Don Quijote segédjét.

én ugyan még nem kezdtem el - itt hajnali három van most - játszani vele, de a SOTMI a kedvenc játékom volt régen és baromi sokat játszottam vele, úgyhogy valszeg teszek egy próbát szancsóékkal is.

Complexification + Processing.org

Complexification + Processing.orgépp a diggre bepostolt Complexification site galériájában matattam, amikor feltűnt, hogy nem csak az alkotások, de az alkotások forráskódjai(!!!) is fenn vannak (launch applet oldalon). egy kis utánajárással kiderült az is, hogy a Processing nevű grafika+hang készítő applikációval készültek az alkotások. erről már régen egyszer hallottam, akkor spec nem szedtem le, de ezek a Complexification-ös alkotások meggyőztek. most szedem épp lefele, nem tudom működni fog e egyáltalán de egy próbát legalább megér.

az app egyébként java progikat (application+applet) generál, de van egy IDE is hozzá amelyben egy "run" gomb az egész és máris látható amit alkottál hogyan néz ki. a nyelv egyébként a sajátjuk és egy kurtított java nyelvnek felel meg.

akinek van tapasztalata esetleg megosztaná itt?

OpenLaszlo... wtf? :)

OpenLaszlo... wtf? :)kretén - és magyarul legalábbis - igen szerencsétlen neve ellenére komoly dolognak tűnik. akkor akadtam rá amikor a Web 2.0 bejegyzést olvasgattam a wikipédián és egyszer csak azt vettem észre, hogy a Macromedia Flex és a Macromedia Flesh között ott ficereg egy "Laszlo" nevű termék... amiről először azt hittem valami hoax - ki adna ennyire balfék nevet egy olyan stuffnak amit komolyabb célra szán? max humorból.. de komolyan..? lényeg az, hogy valóban létezik egy OpenLaszlo nevű dolog és flasht renderel egy LZX nevű nyelvből, amely a - wikipedia bejegyzés szerint - egy a XUL-hoz hasonló nyelv. ennek a tetejébe pedig open source is és 2004 okt 5-i az első bejegyzés az oldalukon, ami elég szép tekintve, hogy életemben nem hallottam még csak kutyafuttában sem róla.

bárkinek bármi véleménye erről az egészről? használható? érdemes? komoly dolog?

az oldalon ez áll - többet közt:

Earthlink, Yahoo, Behr Paint, La Quinta and any many others rely on OpenLaszlo to deliver state-of-the-art applications serving millions of users. The OpenLaszlo platform is open source and free for development and deployment.

ergo látszólag komoly a dolog... de akkor miért nem hallani róla(-uk)?

A "mountweazel" szó jelentése és nemléte

A "mountweazel" szó jelentése és nemlétevan itt egy érdekes cikk, amelyben egy Lillian Virginia Mountweazel nevű szökőkút-készítőből lett fotográfusról szól, amelyben arról olvashatunk, hogy őt a "zászlóra fel" c. fotókollekciójáról ismerik, hogy mikor született, hogy hogyan halt meg... és hogy mindezt egy enciklopédiában megtalálhatjuk, illetve, hogy pontosan EGY enciklopédiában találhatjuk meg mindezt, a New Columbia Encyclopedia-ban, mivelhogy soha sem létezett ez a személy.

a személy nemléte tehát azt mutatja, hogy a bejegyzés egy tudatosan hamisított bejegyzés, melyet az enciklopédia írói azért találtak ki, hogy ez alapján elkaphassák azokat, akik ezt az enciklopédiát egy-az-egyben lemásolják.

a cikk jó és érdekes és engem legalábbis elgondolkodtat - hány más enciklopédia tartalmazhat ilyen szavakat? ti találkoztatok már ilyennel? ha igen, mely enciklopédiák tartalmaznak fake bejegyzéseket és melyek azok?

a cikk itt található

Új Ruby mag

Új Ruby magAz Artima-nak (fejlesztői közösségi portál) köszönhetően megjelent az új Ruby magazin, a Ruby Code & Style első száma.

A tartalomból:

- Modular Architectures with Ruby

- Creating Printable Documents with Ruby

- Linux Clustering with Ruby Queue: Small is Beautiful

a mag itt érhető el.

(eredetileg hírnek küldtem volna be, de valszeg senkit sem érdekel, ráadásul fordítás nélkül bénaság cikkeket beküldeni, de ahhoz most sem időm, sem ihletem)

reiserfs, corefonts, fscat

reiserfs, corefonts, fscata reiserfs kapcsán nem sok mindent tudnék mondani, de gondoltam annyit azért megemlítenék, hogy nem szokásom objektíven nyilatkozni, de szubjektív véleményem az, hogy a 'return "UNKNOWN"' rettentő csúf kernel kódban. mivel én a 2.6.12-est használom és fs/reiserfs alatt nyilván nem a 4-es verzió van, ennek a resier4-re vonatkoztatva sok jelentősége nincsen.

corefontsról csak annyit, hogy mióta feltettem - wine kell, ugyanis az ausztrálok adóbevallója is dóz only (még akkor is, ha hozzáteszik "...viszont emulatorok alatt futni fog macintoshon és más oprendszereken is") - azóta elcsesződtek a fontjaim mozilla alatt, xterm alatt stb stb... annyira nem nagy gond, nézegettem a fontconfigot, az fc-list-et és az xfd-t és keresgéltem jó fontokat, de őszintén szólva mindig hagytam, hogy az a font legyen amivel a cucc jött, képtelen vagyok eldönteni mi esik jól a szememnek vagy mi nem (még azt sem tudom az AA jó e vagy sem).

fscat... fscatet akkor találtam amikor az oss.oracle.com-ra tévedve (miután meg akartam nézni ugyan mi olyan érdekes az ocfs2-n, miután c hellwig azt írja, hogy érdekesebb mint a reiser4) nézelődtem a siteon... ha jól vettem ki arra jó, hogy minden kernel support nélkül (azaz ha portolnánk más rendszerekre, akkor userland parancsként, pl plan9 alatt (az APE rendszerben)) képes arra, hogy kidömpölje (óvodában nagy dömperes voltam magam is :)) a tartalmát filerendszereknek (ext2, ext3, ocfs, ocfs2). utánajárok még egy kicsit, leszedem svn-nel és megnézem hasznos lehet e ez valami másra is... ennek most így elég rendesen örülök.

kretén v4l2 sample code

kretén v4l2 sample codenéhanapján - unaloműzésképp leginkább, de hogy ne semmittevéssel, hanem "hasznosan" töltsem az időmet - amikor már végképp kifogytam az ötletekből és semmi kedvem nincs doksikat olvasni, de kódolni sem, nos olyankor előveszek kódokat, amelyek érdekelnek de még sosem volt időm átnézni őket.

ilyen például a v4l2-es példaprogram, amit - naívan úgy gondolván, hogy az ov511-es USB-s driver is v4l2-t használ és nem v4l1-et - már régen szerettem volna átnézni, hogy lássam mennyiben lett nehezebb/bonyolultabb/könnyebb/sötöbö a v4l API és így aztán tegnap végül "elblattyogtam" (internetes értelemben persze, modemen az ilyesmi mintegy intuitíve megy) az oldalukra (oldaluk) és végigmásztam a példakódjukon (ez itt) az acmeval (p9p és benne acme port)... *itt az író szíve összeszorul és légzési zavarokkal küzdve kimegy a teraszra egy lövet eukaliptuszt beszippantani*... hogy is mondjam.... "theee hoooorrooorrr".

gondolom sokatok előtt nem kell ecsetelnem a nép micsoda rafinált kódokkal áll elő, hogy finoman fejezzem ki magam. mindenki látott már idétlen kódot és lefogadom, hogy sokan kéjes örömmel viháncoltok legalább naponta egyszer a The Daily WTFra (the daily wtf) beposztolt borzadványokon... de ez a v4l2... szóval ez azért mégiscsak kernel API meg mifene. kell ez...? jó ez...? akkor már inkább a v4l1 és az a szerény szösszenet ami a v4l1-hez jött, nem?

azért persze a véleményekre kíváncsi vagyok.. mert az, hogy nekem nem tetszik az persze egy dolog, de hogy a

if (-1 == c)

másoknak meg kifejezetten a frankóság etalonja...

véleményezzetek.

Ingyen Linspire szept 6-ig

Ingyen Linspire szept 6-igeredetileg a massachusettsi hírről akartam írni, csak mert jól hangzik, hogy ugyanazok akik a britek teáját a tengerbe öntötték, ezúttal a Microsoft Office-tól szabadulnak meg... de mivel nem először fordulna elő, hogy a digg.com-on a slashdot híreit ismétlik, úgy döntöttem, hogy inkább se nem küldöm be hírnek, se nem fogok róla ide írni... persze most megtettem, de ez így most frankón senkit se zavarjon... reggel van és csak két svarcot toltam be az arcomba vaz, szóval nem kristály klír minden még..

no a másik hír - a címadó - értelmében arról van szó, hogy a Linspire cég ingyen Linspire o/s-t osztogat szept 6-ig.

bővebb infó.

közben jól halad az asm tanulás, bár sokáig túl bonyolultnak tűnt az egész és úgy találtam, hogy mintha nem lehetne fellelni sehol a neten egy korrektül megírt doksit vagy bármi alapot amivel már el lehet indulni (linuxon, azaz NEM dos-on). végül azonban mégis találtam két könyvet is, az egyik (Paul A. Carter - PC Assembly Language) az Inteles syntaxot használja (NASM-ra írták), a másik (Jonathan Bartlett - Programming from the ground up) pedig az AT&T-t (GAS is ezt használja és nekem ez jön be a legjobban) syntaxot. mindkét könyvet érdemes elolvasni (szerintem) és a kettőt igazán együtt találtam hasznosnak.

míg a PFGU azoknak íródott akik egyáltalán nem tudnak programozni és az író szerint soha jobb kezdő nyelvet mint az ASM (hehe), így nem is megy bele mélyebben a dolgokba, a PAL olyanoknak íródott akik az inteles architektúrán szeretnének assemblyben programozni és így mélyebben is belemerül a dolgokba (pl akik C nyelven programoznak szerintem nagyon hasznosnak fogják találni, sokkal világosabban átlátom a kódjaimat és tudom mikor mi történik a háttérben, ami nyilván jobban kigondolt kódot is eredményez).

tegnap mikor a freenode-os ##c-n kialakult egy vita, hogy mi is a pontos magyarázata egy "a = *b++;" kód részletnek, melyben "a" egy sima "int" típusú, "b" pedig egy "int *" típusú változó - amely persze oda vezetett, hogy mindenki mondta a magáét, míg a régebbi motorosok azt magyarázták, hogy valójában ennek a kódrészletnek a működése "undefined" (meghatározatlan) a C szabványok értelmében... mindenesetre kíváncsiságból összedobtam egy röpke kódot és gcc-vel asm kódot generáltam vele, hogy lássam mi is zajlik benne és érdekes volt látni, hogy valójában tényleg másképp zajlik, mint előtte gondoltam (noha eredményében természetesen a várt eredményt kapom).

hajrá.

Töltött napok múlása

Töltött napok múlásaamellett, hogy az utóbbi napjaimat a Plan9 kód olvasgatása helyett a Linux kód olvasásával töltöttem (a *nix kódokról továbbra is az a benyomásom, hogy rettentő blótoltak, agyon vannak makrózva és typedefelve, ezáltal az olvasatuk jóval nehézkesebb) és a jó kis gas féle at&t syntaxokat tanulmányoztam (a pc-asm (nasm orientált) és a Programming from ground up (gas orientált, ezáltal számomra hasznosabb) két nagyon jó könyv segítségével). az asm tanulmányaim így most haladnak rendesen, nagyon jó érzés asmban programozni, ahhoz képest, hogy mikor kötelező volt utáltam mint a rossznyavalyát (sőt, bárminemű programozástól a guta kerülgetett hehe), most, jó tíz évvel később kifejezetten élvezem.

leszedtem a Vitanuova féle Infernót is (natív és vendég rendszerként is futtatható ingyenes compiler, szerkesztő stb gyűjtemény azoktól akik először a Unixot és a C-t, majd később a Plan9t is adták a közösségnek, azaz a Bell Labstől). továbbra sincs hír arról, hogy az OpenBSD-sek végül fognak e bármit kezdeni a most már teljesen nyitott és BSD-barát licenszel rendelkező "kencc" többplatformos compiler gyűjteménnyel (amelyeket a Plan9on való forgatáshoz használtak éveken át és most is), bár mióta nem igazán látogatom az IRC-et nem is igen hallok ezekről a hírekről.

néhány napja egyébként a digg nevű hír-blogger közösségnek a híreit is olvasom RSS-en keresztül, elég érdekes cikkek is lejönnek néha rajta, nem rossz ötlet alapvetően ez az egész.

tegnap reggel - és remélem ma reggel megúszom enélkül - a hülye fejemmel eltévedtem a straight dope nevű oldalra, amelyen egy arc válaszolgat kretén és kevésbé idétlen kérdésekre, az archívban teljesen elvesztem és órákon át olyan híreket mint a "léteznek e a vakondemberek a new yorki alagútban?" és a "miért kell wcre menni cigizés után?" kérdések, ezáltal elvesztegettem egy pár órát ilyen xarságokra, ahelyett, hogy valami értelmesebbet csináltam volna hehe...

a tegnapi hup hírek között felbukkanó linux gazette legújabb számában egyébként van egy érdekes cikk, amelyik a különböző szabványos - és kevésbé szabványos - formátumokban fellelhető doksikat és ebookokat mp3-má konvertálásáról szólt. azon filóztam vajon a vakoknak, akiknek egy ilyen rendszer szerintem nagyon jól jönne - amellett, hogy persze olyanoknak is akik vonaton, buszon stb inkább hallgatják mint olvassák a doksikat - használnak e, illetve létezik e olyan mint "braille képernyő". valahogy úgy képzelem el, mint egy rengeteg tűvel rendelkező lap, amelyen mikor pl egy "lapozó" gombot megnyom az ember, a tűk átrendeződnek és a könyv egy új lapja jelenik meg. ennek ma asszem utánajárok... a múltkor a tévében egy "új feltalálók" c. műsorban szó volt egy olyan tálcáról, amelyen egy halom dombocska van és arra használható a tálca, hogy pl pizzát melegítsen vele az ember a mikróban. a víz amely mikrós melegítéseknél mindig elhagyja a melegített ételt így nem a pizza aljára gyűlik, hanem a tálcának az aljára és így a pizza ropogós lesz és nem valami ocsmány vizenyős xar. pl ez az ötlet miért nincs a boltokban? annyira egyszerű, biztos vagyok benne, hogy nagyon kevésből megvalósítható lenne, de mégsem láttam még ilyet... *morfondír*

Index vagy MTI ilyen "szerény képességű"?

Index vagy MTI ilyen "szerény képességű"?"Az amerikaiak vitatott jelentése a Slashdot.it[1] egyik bejegyzése szerint dokumentum formátumban letölthető, méghozzá a Corriere Della Sera szájtján, egész pontosan itt."

forrás: http://index.hu/politika/kulfold/romawash0501/

a linknek _semmi_ köze olasz slashdothoz, hanem a slashdot Information Technology részéhez van köze.

(nyilván az is meglehet, hogy az index cikkírója csak véletlen írta azt, hogy slashdot.it és nem állt szándékában az olvasókban azt a benyomást kelteni, hogy a slashdot.it az valamely olaszországi hírújság, ennek azonban csekély a valószínűsége (szerintem))

[1] http://it.slashdot.org/it/05/05/01/1314216.shtml?tid=172&tid=103

Open Source Happy Meal cuccot!

Open Source Happy Meal cuccot!tegnap mikor a gyerekeknek vettünk egy happy mealt ez alkalommal nem játék hanem egy cd jött a kajával... hű - gondoltam naívan - biztosan majd valami böngészős dolog, 2005-ben már csak nem halom exe lesz a cédén és két platformon (win + mac (ki gondolta volna!)) fut majd a cucc...

de igen, természetesen igen...

s most szegény linux-júzer gyerekeink csorgó nyállal vágyakoznak egy megértőbb világra, a kis könnycseppjeiket keserűen törölgetem megértően veregetve vállukat meg.. "ne sírjatok gyerekek..." - vígasztalom őket szép szóval - "a mcdonalds bácsi nem gonosz, csak ebben a világban a magunkfajta linuxereknek csak a sercli jut... de biztosan lesz linuxos változat is majd meglátjátok... talán már a jövő héten!" - hitegetem őket, de mindhiába.

zord, rideg világ ez, nincs mit tenni.

....

...illetve talán csak annyit, hogy ezúton követelem : tegyék nyílt forrásúvá a happy meal cédéket!

Utf8 + Mutt

Utf8 + Muttnem tudom hányan használjátok az utf8 adta lehetőségeket ki, hányan írtok utf8 leveleket, kódoltok utf8 weboldalakat, írtok utf8 programokat. amint ez gondolom már feltűnt, unixon/linuxon az utf8 még nincs túl szerencsés állapotban. a lehetőségek azonban ott vannak, még ha nem is alapértelmezettek.

utf8-ra mikor átálltam a szokásos úton-módon tettem azt (xterm, LC_*, mutt, vim). ennek eredményeképp most a levelezésem a mutt és az iconv-nek köszönhetően remekül működik, vim-ben utf8-as leveleket szerkesztek, irssi is utf8-cal megy (ez inkompatibilissá tesz az emberek 99%-ával, de ha senki sem vált át soha, akkor sosem fog az utf8 elterjedni).

a váltás óta azonban volt egy kis gondom... a mutt-ban ha ékezetes karaktereket is tartalmaz egy beérkezett levél, az index view-ban arra a sorra ha ráállok, a sor elcsúszik és mintha a következő sorban folytatódna... scrollozáskor a karakterek random jelennek meg néha, mintha "beégtek" volna az xtermbe. ezt a jelenséget ezidáig leírni, szavakba önteni képtelen voltam és így a googleben teljesen sikertelenek voltak a kereséseim - ráadásul az utf8 továbbra sincs annyira elterjedve amennyire azt szeretnénk, így az info erről igen sovány (az az egynéhány emberke aki meg mégis átvált olyan országból való ahol amúgy is ascii szövegeket használnak, így ha lenne is hiba azt nem tapasztalják).

a gond nem csak ékezetes karaktereknél áll fenn egyébként, hanem a thread-view-nál is, így ha valaki utf8-at használ és thread-viewt a muttban, az valószínűleg tudni fogja miről beszélek.

lényeg az, hogy tegnap újra nekiláttam, hogy utánajárjak és sikerem volt. úgy tűnik ha valaki a debian féle mutt-utf8-at használja, annál ez nem fog előfordulni és később az is kiderült a kereséseimből, hogy ez azért van, mert a debian féle mutt-utf8 nem a siman ncurses-szel lett forgatva, hanem egy külön libbel, ami akkor kerül fel a rendszerre, ha az ember az ncurses-t wide-character támogatással forgatja. ez esetben ugyanis felkerül egy libncursesw.so is és EZ AZ ami kell ahhoz, hogy egy valóban utf8-at jól tudó muttot kapjunk. ránézve a mutt forráskódra és az install scriptekre kiderül az is, hogy ha ncurses.so és ncursesw.so is van fenn, akkor az ncursesw.so-t fogja a mutt használni - így felmerül bennem az is, hogy egyáltalán mi a francért linkelődik be a másik lib, ha azzal nem is működik úgy a mutt ahogyan kéne?

még nem kezdtem bele egyébként az újraforgatásokba, talán holnap, de jó érzés végre tudni, hogy ez valószínűleg a helyes megoldás és hogy talán holnaptól újra lesz jól működő muttom, amiben nem kell ^L-t (screen refresh) nyomogatnom ahhoz, hogy a szövegek kellően jelenjenek meg.