Ha lenne nyílt forrást támogató felvonulás Magyarországon...

Címkék

Tetszene, én is mennék!
21% (75 szavazat)
Tetszene, de menjen más, én nem vonulok!
32% (112 szavazat)
Nem tetszene, nem népszerűsitek semmit, senkinek!
8% (28 szavazat)
Nem tetszene, de más módon szivesen népszerűsite(né)m én is a nyílt forráskódú szoftvereket!
20% (69 szavazat)
Tartózkodni szeretnék! / Csak az eredmény érdekel!
18% (63 szavazat)
Egyéb! Leírom hozzászólásban!
2% (6 szavazat)
Összes szavazat: 353

Hozzászólások

Egyéb, leírom: zártlánc néven ellen felvonulást szerveznék, ahol a résztvevők adatait egy térmetria listán gyűjteném későbbi ajánlatokhoz.

Az ötlet amúgy tetszik, de arról is szívesen olvasnék valami összefoglalót, hogy mik történtek itthon az elmúlt pár évben a nyílt forrás kormányzatbeli/közoktatásbeli terjesztéséért.

Szerintem komolytalan lenne, az emberek 90%-a azt sem tudná miről szól, igazán jól fejlett bohócoknak néznénk ki az Andrássy-n GNU, meg FSF zászlókkal :D

-[Lenovo y510p SLI]-

Nem pont az a jo felvonulas ami annak a 90% tudatlannak picit nyitogatna a szemet? Nem vagyok naiv, tudom, hogy jelentos reszuk nem ertene (es legalabb ugyanennyit nem erdekelne), de ha meg lehet szolitani nehany szazalekot igy es temava tenni a szabad szoftvereket, akkor lehet ertelme.

Szerintem a négy fal között mindenki használjon olyan forrást, amit akar, de az utcán ne mutogassák!!4! ;)

Viccet félretéve, szerintem az open source felvonulás hülyeség, mert az emberek 99,99%-a azt sem tudja, mi az. Az ismeretterjesztésnek ezer jobb módja van.

Nyílt forrás = Demokratikus = Liberális = Finnország = EU = USA = Humanizmus.

Sajnos a magyar emberek többségének mentális képessége erősen redukált, többnyire mesterséges okból és ezt a jelen és múlt posztkommunista politikai szféra maximálisan ki is használja. Üres fejek, üres zsebek.

Senkit nem érdekelt egyetlen gigantikus lehúzás és hazaárulás az elmúlt 8+8+8 évben, de amikor 200Ft-ot tennének az internetre azonnal kinn vannak százezrek az utcán. Idióták.

Reménytelen a helyzet. Élj a birkákból és ne tanítsd őket, úgysem értik a betűket.

Azért az egyenlőségjelekkel tagolt felsorolás kevés két eleme közé lehetne valóban egyenlőségjelet erőltetni. Csak néhány kiragadott elenpélda, a teljesség igénye nélkül:
Finnország ≠ USA, akár oktatási rendszer, akár társadalmi felelősségvállalás tekintetében és kb. ezer egyéb vonatkozásban
nyílt forrás ≠ demokratikus, Linus Torvalds a nyílt forrású linux kernel jószándékú diktátora
demokrácia ≠ humanizmus, ha a demokratikus többség valamely kisebbség likvidációját szavazná meg
EU ≠ liberális, számos tagállamban nincs pl. szólásszabadság
nyílt forrás ≠ USA, van egyáltalán említésre érdemes kormányzati nyílt forrású projekt?

_______Peter
I am a stone. I do not move.

Az meg van, hogy ezzel a kormányzati kommunikációra akart célozni, ami mindig mindent összemos, hogy egy ellenségkép legyen (A liberális-demokratikus nyugat, mert fél-diktatórikus keleti nyitás van) és nem akarja freeoli összemosni és egyenlővé tenni ezeket a fogalmakat?

BlackY
--
"en is amikor bejovok dolgozni, nem egy pc-t [..] kapcsolok be, hanem a mainframe-et..." (sj)

A fenti fogalmak nem egyenlőek, kicsit sem és elnézést, hogy magyarázat nélkül hagytam.
A kormányzati kommunikációra céloztam, mivel csak a rendszer ellen lehet tüntetni. Sajnos a birkák pásztora mindent mindennel kever.

Egyszer egy kereskedő mondta nekem, ha nem tudod meggyőzni az ügyfelet, zavard össze :D Az előbbi mindig működött.

Ha mellette szeretnénk tenni akkor egy belvárosi nyílt napot lehetne szervezi, kipróbálható rendszerekkel, nagy cégekkel IBM, Dell, HP, Ubuntu, Red Hat, SAP és a többiek ...

Tüntethetsz a rendszer mellett is...

Ám felesleges bármi mellett tüntetni, ha nem vagy hajlandó végigcsinálni amit kell. Úgy kurva könnyű ám tüntetni, hogy amikor a fejesek megtudják, hogy tüntetsz, odaküldik egy képviselőjüket, aki megsimogatja a buksidat, és azt mondja, jól van, legyen úgy, ahogy akarod.

:)

Szerintem már egy tüntetés is megérett, a sor elején "STABIL KERNEL API!"-t molinóval, mögötte "TAKARODJ SYSTEMD!" táblákkal. :)

Pedig,
Linus Torvald: https://lkml.org/lkml/2012/12/23/75 when maintaining the kernel, do not do something which breaks user programs/applications. In other words, when making kernel changes, it is very bad to cause problems in the user's application "space". That doesn't literally mean memory. That means anything that impacts the user applications in a way that negatively affects its behavior (causes the program to malfunction).

A legutóbbi Debconf-on is beszélt erről.

IMHO nevetséges.

De ha szeretnél ilyet, legyen a Szilágyi Erzsébet fasoron/Bartók Béla úton, mert ott eddig sosem volt felvonulás. Instant feltűnés.

Az en velemenyem, hogy semmi ertelme, mivel a magyarok 0,1% a hasznal linuxot valamilyen formaban (android nem jatszik, mivel tobbseguk azt sem tudja mi az a linux, vagy hogy mi az az opensource), kiveve ugye a cegeket, akik erre alapozzak a technologiajukat, de ok sem fognak felvonulgatni, mivel cegrol beszelunk, profit a lenyeg. Senkit nem erdekel otthon az opensource technologia, mindenki tok jol elvan a warezolt win7,8,10-el, meg a lewarezolt haxolt jatekokkal. Es mivel ezek nem futnak tobbnyire Linuxon, ezert nem is fognak soha valtani. :)

Attól függ...

1. Mi a cél?
mert ha csak az, hogy sétáljanak végig sokan egy utcán Richard Stallman transzparensekkel, akkor semmi értelme.

2. Hol?

3. Lenne-e program, vagy csak az 1.-es pont...?

4. Miből? Mert valamilyen költsége biztosan van egy ilyennek (fixme!).

---
"A megoldásra kell koncentrálni nem a problémára."

Én megyek, ha épp lesz időm. A nyílt forrás a szabadságunkról szól, és mint ilyen közérdek. Oké, a többség elsőre nem értené, de épp azért kell beszélni róla, hogy szépen lassan felfogják a jelentőségét.

Békemenetet neki! Több tiszteletet a linuxnak!

--
GPLv3-as hozzászólás.

Lehet maradi elgondolás, de vagy a családommal vagyok, vagy dolgozom. Nincs sem időm sem energiám emellett a két dolog mellett semmire.

"Egyéb! Leírom hozzászólásban!"

Biztos szakitanék időt, hogy röhögjek, fényképezzek, eszement buli lehet :)

hogy az ms alkalmazottak a rendőrségi kordon mögül visual studio és ms office demo lemezekkel dobáljanak, windows lájszenszt lobogtatva?

Dehogyis, nyitottak az open source felé, úgyhogy azure-i partizánok módjára csőre töltött PowerShell és MSSQL debekkel és rpm-ekkel várnák a békésen tüntető tömeget, telepítésre készen :)

BlackY
--
"en is amikor bejovok dolgozni, nem egy pc-t [..] kapcsolok be, hanem a mainframe-et..." (sj)

Szerintem valami más programmal lehetne összekötni. Szóval, hogy ne csak vonulás legyen, hanem valami program, ami felhívja ennek a fontosságára a figyelmet és akkor a végén lehetne valami vonulás. Szóval szerintem az egész valami népszerűsítő, figyelem felhívó dolog lehetne inkább, mint tiltakozás.

Meg az egész köthető lenne valami privacy tudatossághoz is. És akkor egy csomó ember érdekelt egyből.

Régen azért vonultak az emberek, mert politikai akaratukat már másként nem tudták kifejezni. Aki manapság felvonul az csak közutálatra tesz szert. Népszerűsítéshez nagyon jópofa program meg ajándékok kellenének, szinte lehetetlen küldetés.

(Ki-ki hozhatná saját kedvenc nünüke-projektjének transzparensét, "több fejlesztőnk van, mint felhasználónk!"-szerű szövegekkel.)

Elképzelni se tudom, mégis hogyan segítene egy ilyen felvonulás bármin.

Másrészt nekem nagyon régóta van már egy olyan érzésem, hogy a Linuxot, meg úgy általában a nyílt forrást leginkább valamiféle inverz marketinggel lehetett volna népszerűsíteni. Egyszerűen nem kellett volna tukmálni, csak csinálni meg használni. Ezzel azt a látszatot keltette volna a nyílt forrású közösség, hogy - trendileg fogalmazva - a Linux az valami nagyon cool, valami titok, amit csak a beavatottak ismerhetnek. Egyből érdekelni kezdett volna mindenkit.

Ehelyett az történt, hogy mindenféle átszellemült tekintetű, néha félőrültnek tűnő "evangelisták" évtizedeken keresztül anyázták a Microsoftot, melynek alapítója, Bill Gates természetesen maga volt a sátán, a Windows meg egy szarkupac.

Csak hát azt a szarkupacot bármelyik átlagember föl tudta telepíteni némi gyakorlattal/erőlködéssel, a Linux telepítője meg olyanokat kérdezett, hogy mennyi a monitorának a vízszintes eltérítési frekvenciája. Aztán ha emberünk kitartó volt, és kérdezett valamit egy (magyar) linuxos levlistán, akkor meg közölték vele, hogy köcsög kezdő.

Kellemes felvonulást!

---
Science for fun...

"Ehelyett az történt, hogy mindenféle átszellemült tekintetű, néha félőrültnek tűnő "evangelisták" évtizedeken keresztül anyázták a Microsoftot, melynek alapítója, Bill Gates természetesen maga volt a sátán, a Windows meg egy szarkupac. "

Ebbe a vonalba remekül passzolna egy tüntetés.
___
Arany János: Grammatika versben

Magyarország vagy világ?
Világban nem volt tapasztalható ilyesmi. Magyarországon sajátos körülmények járultak hozzá az általad leírt negatív marketing jelenségéhez. A főbb kiváltó okok szerintem:
- BSA bilincses troll-etető kampánya
- UHU linux zsákutca, Sulinet partnerséggel
- Kötelező PC OS, ami általában konzumér felhasználó számára elavult "DOS felületet" jelentett gui nélküli linuxszal.
- A linux profilú magyar sajtó amatőrsége
- Magyarországon kapható PC hardver gyenge minősége

Ha nem lettek volna magyar linuxos hittérítők, akkor a MS fizetett volna maga ilyen típusú trollokat.

Fura a jelenből erre visszatekinteni, mert mára a Linux roppant sikeres, már-már domináns rendszer lett, elsősorban a Googlenek köszönhetően. Routerektől kezdve mobilokon tableteken át okostévékig mindenütt meghatározó a Linux. Szervereken régóta standard a Linux. Repülők media termináljain vagy autók műszerfalain meghatározó a jelenléte. Bár ezekről az egyszeri felhasználó keveset tud.
A Linux kirakós utolsó darabja a Chromebook, ami persze jelenleg a fejlett dekadens nyugaton kapható, még az állandó fáziskésésben levő Magyarországon nem.
A szintén sikeres prémium kategóriás butik márka Apple rendszere is a unix család tagja.

> Magyarországon kapható PC hardver gyenge minősége

Az, hogy nálunk sok az olcsójános, aki inkább évente vesz X-ért egy új, de gagyi gépet, mint háromévente 2.5*X-ért egy jobbat, az nem a hardverpiac hibája. :)

Lehet kapni jó minőségű eszközöket is, csak kevesen hajlandóak előre gondolkodni vásárláskor. De amúgy tényleg, sokszor még áruhitelre is jobban megéri megvenni 3-4 évre egy drágább eszközt, mint gyakran, de szart venni.

/off

Hát ez érdekes gondolat. Ezek a magyarországi olcsójánosok (ahogy hívod őket) ugyanazokért a notebook modellekért több pénzt fizetnek Magyarországon mint én (nem ott). És szegények állandóan a szervizbe szaladgálnak, még nekem eddig soha nem kellett felkeresnem ilyen helyet.
Kivétel talán az Apple Macbook, a magyarországi pont olyan jó minőségű mint a nyugati. De ott az árkülönbség még durvább.

Ha igaz amit állitasz - feltételezve, hogy EU-n belül vagy - akkor a világ legnagyobb üzlete hullhat az öledbe. Hozd be ezeket a nagyon olcsó és soha el nem romló gépeket ide a keleti pórnépnek, akik ugye csak a drága, szar gépeket vehetik meg.
Te halálra keresed magad vele, a keleti pórnép pedig nagyon boldog lesz a különösen jó minőségű gépektől.

(persze az is előfordulhat, hogy a fejedben élő "statisztika" nagyon távol áll a valóságtól)

Vagy ugyanarra a gyártósorra más (olcsóbb vagy a beérkezés utáni ellenőrzéskor gyengébb minőségűnek talált) alkatrészeket visznek ki, és a gyártáskor vizsgált paramétereket más tartományban tartják elfogadhatónak, és a tapasztalt munkások helyett a kezdőbbeket osztják be... És az is lehet, hogy ilyenkor negyedével kevesebb lámpát kapcsolnak fel a gyárcsarnokban. :)

:)

Nemcsak fizetéshez képest. Itt van kapásból a Linus notebookjáról szóló cikknél belinkelt Dell XPS még New Yorknál közelebb is bő 12%-kal kevesebbért megvásárolható mint Magyarországon. És az Amazonnál a windows licenc is benne van az árban, a magyar forgalmazónál ez kérdéses.

PC boltos, LOL :)

Mifelénk nemhogy elterjedt, de soha nem veszünk használt pc-t. (de, ha vennénk, az sem tudom mivel támasztaná alá az állitásod, hogy itt rosszabb minőségű terméket kapunk, mint nyugaton, ráadásul drágábban. Legfeljebb azt támasztaná alá, hogy nemohgy az új, de még a használt, sokéves számtech termékek is működnek és állitásoddal ellentétben nem kell velük állandóan szervizbe rohangálni)

Mondjuk az elmúlt 5 évről az én "statisztikám" az, hogy vett az ismeretségi köröm (kis cégek+magánszemélyek) kb 30 laptopot, nagy részük az egyszerűbb (150e ft) kategórából és ebből 2 járt szervizben valamilyen okból. Mindezek kiskerben, egyenként vásárolt termékek.

Céges, asztali gép szinten is vettünk kb ennyit ugyanezen időszak alatt, mondjuk mi csak HP-t használunk, abból 1 volt alaplapcserés ezen időszak alatt. (ezek már nem kisker, hanem disztributortól vásárolt termékek)

Én nagyon nem érzem át a te tapasztalatidat. Nem is különösebben drágább nálunk a termék mint máshol az EU-ban és pont tökugyanolyan a minősége. (azmeg végképp marhaság, hogy az itt vásárolt laptopokkal állandóan szervizbe kellene rohangálni)

Aha, persze, idézlek: "És szegények állandóan a szervizbe szaladgálnak, még nekem eddig soha nem kellett felkeresnem ilyen helyet. "

Most akkor kint vásárolsz és ott soha nem romlanak el, vagy itthon és azt tapasztalod, hogy az itthon vett gépekkel állandóan szervizbe kell rohangálni?

Az árakat valóban össze lehet vetni, nagyjából ugyanazok, néhány kivételtől eltekintve. Ha nem igy lenne, akkor hoznák be külföldről. Neked is ezt ajánlottam, bomba üzlet lesz.

Az árak nem ugyanazok. Ha neked a magukért beszélő számok is szubjektívek akkor itt nincs értelme további vitának.
Amit írtam és te idéztél pedig szerintem világos és érthető. Nem Magyarországon tapasztalom, hanem a Magyarországon levő ismerőseim tapasztalják. Szoktunk kommunikálni, így természetesen tudok ezekről a problémákról.

"- A linux profilú magyar sajtó amatőrsége"

Nem tudom, pontosan mit kell érteni a "Linux profilú" alatt, de szerintem ilyen lap egyetlen volt Magyarországon, a Linuxvilág. Az meg az én regnálásom alatt biztosan nem volt amatőr (szerintem).

De ha már itt tartunk, tudod mi az amatőr?

Ez:

linux.hu

---
Science for fun...

Először is a politikai oldala:

http://szabadszoftver.bp18.hu/articles.php?lng=hu&pg=96

Ehhez anno egy mikronnyi közöm talán volt, a nagy álom az volt hogy ez egy első lépés ahhoz, hogy legyen gov.uk szintű adatmegosztás és az összes kib.szott közpénzből készült rendszer legyen open source.

Ezt a törvényt a 2010 áprilisában felesküdött kormány már 2010 szeptemberében elkezdte piszkálni és valamikor 2011 első felében sikerült gyakorlatilag teljes egészében megszüntetnie.

Másik oldala (picit talán külön thread)

Amit mi csinálunk az annyira open source amennyire lehet - a MÁV automatáinak általunk kutatott tervei nyilvánosak, a MIMOX nemsokára kikerülő új honlapja oktatási segédanyag lesz, vezetek egy elég részletes blogot, stb

A másik oldalról viszont számomra ennek a FOSS-nak a jelentősége a security parák és a havi Chrome release-ek idején kissé elvesztette a jelentőségét.

Nem tudok belenyúlni a firefoxomba, a múltkor csináltam egy xpcom komponenst hozzá, két hete írtam amikor a firefox magától felfrissült, a komponens pedig elszállt, mint kiderült azért, mert az xpcom támogatás kompletten lett remove-olva.

Innentől kezdve én effektív nem nyúlhatok bele a firefoxba, nem lehet belőle saját változatom, csak valami brutális folyamatos fejlesztés árán, vagy vállalom a biztonsági kockázatot, és verziót fagyasztok, akkor viszont kb mindenből fagyasztani kell mert ki tudja, mikor fogja eltörni egy libc frissítés vagy egy új driver.

A fejlesztők szabadidejének - mit szabadidejének: ébren töltött idejének, sőt, napjának - minden egyes percéért hatalmas a versengés.

Mennyit lehetne fizetni azért hogy egy órával tovább maradj hogy 2 ponttal több mehessen a sprintbe?

Mennyit ér hogy a hobbiprojekted helyett inkább fusiba tolj még egy android appot valami startupnak?

Ha leteszek párszázezret hetente vállalod, hogy egy órával kevesebbet aludj?

Ilyen helyzetben azért az open source helyzete nem annyira fényes...

cka fél évet késtél. Boldog április 1-ét utólag is ! :-)

--------

Előállított "Vállalati
Internetszennyező"

Vicces lenne, amint az 50 emberes álomküszöböt közelítve sorra jelennének meg a politikai elitünk mindenféle elhasznált hiénái, hátha sikerül kifogniuk valamit...

_______Peter
I am a stone. I do not move.

Ha a szervezők fizetik a göbzijegyet személyesen is. :)

A felvonulást nem tartom komoly dolognak, de hátha... inkább valami expo-jellegű dolgot kéne csinálni, ahol az érdeklődők kipróbálhatnának/megnézhetnének működőképes nyílt forrású dolgokat. Irodaprogramok, grafikai cuccok, médiás cuccok, tervezőprogramok, stb...

-fs-
Az olyan tárgyakat, amik képesek az mc futtatására, munkaeszköznek nevezzük.
/usr/lib/libasound.so --gágágágá --lilaliba