Banki rendszergazda állás

Fórumok

Sziasztok!

Bankba keresünk Unix-hoz értőt, aki csatlakozhatna a bank middleware üzemeltetési csapatához. Unix/Linux tudás szükséges, middleware ismeretek (IBM MQ, IBM Broker/Integrator, IBM Content Manager ismerete, programozói tudás, angol nyelvtudás) előny. Kiemelten magas fizetés, béren kívüli cafeteria juttatások. Akit érdekel privátban vegye fel velem a kapcsolatot.

Hozzászólások

küldtem mailt.

helyileg hol lenne?

update: rossz helyre kuldtem ezt a postot, torolve.

SPAMtelenul - POP3 spamszuro szolgaltatas

"hogy csak jövő január elején kerül sor az elbeszélgetésre."

Érdekes lenne 2008 januárban az elbeszélgetés! :)

melyik bank?

hehe, voltam évelején BB-nél interjún, tapasztalat: interjú után a megbeszélt időben nem írnak/hívnak, hogy mi van, mikor meg te, mint jelentkező hívnád a kapcsolattartó hölgyet, valamiért nem veszi fel ... biztos nem tetszett nekik, hogy nem éhbérért szerettem volna dolgozni náluk :D

Engem behívtak az "A" pozícióra beküldött jelentkezésem alapján (a visszaigazoló e-mailben is benne volt a pozíció), bementem, elkezdtük megbeszélni a dolgokat, közben kiderült, hogy egy teljesen más pozícióval kapcsolatban ül ott a túloldalról a két szaki, úgyhogy igen-igen hamar sikerült rövidre zárni a kérdést.

Ahja, eltörölni nem fogják, de szoktak adni munkavállalói hiteleket occsóért. Ha jól emlékszem, akkor nálunk MNB-1% a látra szóló folyószámla kamat és MNB+2% a folyószámlahitel kamata (és persze nincs se kezelési költség, de havidíj, csak a kamat).
--
http://wiki.javaforum.hu/confluence-2.8.2/display/FREEBSD

OK, felőlem azt tartod drágának vagy olcsónak, amit akarsz, de ha valamiről mondok tényeket, akkor minek kell beleszólni, hogy "fogalmam nincs mi az, azt se tudom mi a piaci ára, egyébként is kerülöm az ilyeneket, de én soknak tartom"?

Mondhattad volna azt is, hogy "bocs, nem figyeltem, hogy folyószámlahitelről volt szó", végülis ez történt, csak ciki bevallani.
--
http://wiki.javaforum.hu/confluence-2.8.2/display/FREEBSD

Figyeltem, láttam, hogy folyószámlahitelről volt szó. Egy banknál, annak alkalmazottja számára. 11-13%-os kamattal.
Nem, nem tudom mik a folyószámlahitel kondíciók (én olyan 20-40% közé tenném, az összeghatárt pedig 200 ezertől-1 millióig, de csak saccolok, lusta vagyok utánanézni).

Nézzük miről is van szó: te a banknál dolgozol, amelynek lényegében ingyen van legyártani a számlapénzt. Ezt nagy kegyesen, szerinted "occón" rendelkezésedre bocsájtja, kb. 11%-os kamattal, tfh, hogy 500 ezer forintos keretig.
Attól függetlenül, hogy ez fele, harmadakkora kamat, mint amennyiért ugyanezt az ügyfeleinek adja, még drága.

Vannak cégek, amelyek hasonló összegben adnak hitelt kamatmentesen az alkalmazottaiknak. Igaz ott nem "occó" folyószámlahitelnek, hanem pld. munkabérelőlegnek hívják. És van, ahol ennek kamata sincsen.

És igen, tisztában vagyok vele, hogy a folyószámlahitel nem ugyanaz, mint a munkabérelőleg, legfeljebb a hatását tekintve: meghatározott összegű pénzhez juthatsz általa, amit még "nem termeltél meg".

Nézzük miről is van szó: te a banknál dolgozol, amelynek lényegében ingyen van legyártani a számlapénzt.

Mivan? Ezt próbáld átgondolni még egyszer.

Vannak cégek, amelyek hasonló összegben adnak hitelt kamatmentesen az alkalmazottaiknak. Igaz ott nem "occó" folyószámlahitelnek, hanem pld. munkabérelőlegnek hívják. És van, ahol ennek kamata sincsen.

Ahja, és minden alkalmazottnak tudnak is adni ilyet, illetve adnak is mindenkinek? :)
Van kamatmentes hitel is (az is igaz, hogy lakáscélra adják), de mint már említettem: folyószámlahitelről írtam.
--
http://wiki.javaforum.hu/confluence-2.8.2/display/FREEBSD

"Mivan? Ezt próbáld átgondolni még egyszer."
Segíts benne. Te dolgozol banknál, írd le kérlek, hogy mi történik pontosan akkor, amikor a folyószámládon lévő keretet túllépve elkezdesz folyószámlahitelt költeni.

"Ahja, és minden alkalmazottnak tudnak is adni ilyet, illetve adnak is mindenkinek? :)"
Nyilván cégfüggő, annál, amelyiket ismerem igen.

A lakáshitel már tényleg teljesen más tészta, ott ingatlanfedezet szokott kelleni, ráadásul a felhasználás is korlátozott. Egyik sem áll sem a munkabér előlegre, sem a folyószámlahitelre nézve.

Ha nem ez a folyószámlahitel, akkor itt az ideje, hogy elmagyarázza valaki, hogy mi is az.
Én eddig abban a tudatban voltam, hogy ez az a termék, amelyik akkor lép életbe, amikor a bankban elhelyezett pénzed elköltötted, és az egyenleged negatívba (hitel) fordulhat.

Most már kezdek kíváncsi lenni, a google-be beírva ezt a szót, én úgy látom, hogy jól gondolom, pld:
https://www.otpbank.hu/OTP_Portal/online/BH01010401010000.jsp

A folyószámlahitel megállapodás alapján rendelkezésre álló összeg (ezért szokás rendelkezésre tartási jutalékot felszámítani). Ez a hitelkeret a számla rendelkezésre álló egyenlegét növeli. A számlát terhelni elvileg a rendelkezésre álló egyenleg erejéig lehet (betét+hitelkeret-foglalásban lévő összeg). Ha jól tudom, a költés először csak foglalásként jelenik meg a számlán, ekkor még túl lehet lépni az aktuális egyenleget (de a következő tranzakció már elutasításra kerül fedezethiány miatt), az elköltött összegnek a terheléskor kell rendelkezésre állnia a számlán. Ha terheléskor rendelkezésre áll a szükséges összeg, akkor OK. ha nem, akkor a hiányzó összeget kényszerhitelként kezeli a bank.

Pár fogalmat tisztázzunk. A "folyószámlán lévő keretet" nem lehet túllépni, csak offline tranzakcióval. A hitelkeretet a nulla negatív oldalán jelentkezik, ha folyószámla hitelt veszel igénybe, akkor negatív lesz az egyenleged. Nem tudom értelmezni (most már) két mondatod:
"mi történik pontosan akkor, amikor a folyószámládon lévő keretet túllépve elkezdesz folyószámlahitelt költeni"
illetve
"lényegében ingyen van legyártani a számlapénzt"

Főképp ez utóbbi érdekelne. Lehet, hogy tévedek, de inkább a (magyarok között általános) pénzügyi műveltség hiányát látom a soraidban.
--
http://wiki.javaforum.hu/confluence-2.8.2/display/FREEBSD

"lényegében ingyen van legyártani a számlapénzt"

Főképp ez utóbbi érdekelne. Lehet, hogy tévedek, de inkább a (magyarok között általános) pénzügyi műveltség hiányát látom a soraidban.

Részben igaza van, nézz utána. kulcsszavak: számlapénz, pénzteremtés, kötelező tartalékráta, pénzmultiplikátor.

Egyébként, az, hogy ingyen van kicsit sántít. Lásd közgazdasági (elmaradt) haszon, illetve egyéb (ön)költségek.

A bankok egyébként saját dolgozóinak leginkább azért nem adnak kamatmentes (folyószámla)hitelt, mert az, mint a legtöbb természetbeni juttatás, jövedelemnek minősül.

Egészen pontosan a bárki számára elérhető legkedvezőbb banki kondíció, és a dolgozó számára elérhető legkedvezőbb kondíció közötti különbség számít jövedelemnek.

A lényeg, hogy ez után a jövedelem után szja.-t kell fizetni, ami baromira komplikálná a havi bérszámfejtést.

Tökmindegy, hogy dolgozónak vagy ügyfélnek ad pénzt a bank, ha nincs pénze, akkor nem tud adni, a tud, akkor a céltartalékot-e szerint kell megterveznie, és a céltartalék nem dolgozik, ha több céltartalék kell, az több nem dolgozó pénzt jelent, az álló tőke pedig minden cégnél rossz, banknál különösen.
--
http://wiki.javaforum.hu/confluence-2.8.2/display/FREEBSD

Nem keverem. A céltartalék és a tartalékráta is álló tőke, de a céltartalék több szokott lenni, mint a tartalékráta. Legjobb tudomásom szerint a céltartalékot a betétek, a kihelyezett hitelek és főleg ezek kockázata jelentősen befolyásolja. A tartalékrátát pedig csak a betétek összege.
--
http://wiki.javaforum.hu/confluence-2.8.2/display/FREEBSD

Nem azért nem ad dolgozónak ingyen hitelt, mert nincs pénze, hanem a fentebb említett adózási szabályok miatt.

Dolgoztam én is bankban, és egész szép kamatmentes folyószámla-hitelkeret volt, amíg ki nem jött az szja. módosítás.

A munkabérelőleggel is ez a helyzet? (sosem vettem fel ilyet, szerencsére nem volt rá szükségem, így utána sem néztem)

Az elmaradt haszont nem tekintem költségnek, mivel nem vagyok közgazdász. A szó hétköznapi értelmében ha a banknak a user milliós lekötetlen pénzét odaadja valakinek, és attól visszakapja, még az előtt, hogy a milliós user elköltötte volna azt, ez nem kerül semmibe.
Főleg, ha a user a számlavezetési díjjal mondjuk megfizeti az egész infrastruktúra fenntartásának költségét...

Mivel nem a bankszakmában dolgozom, előfordulhat, hogy pontatlanul (és természetesen igen könnyen az is, hogy hibásan) fogalmazok. A folyószámlán lévő keret alatt én az oda elhelyezett pénzösszeget (betét) értettem.
Ha jól értem keret alatt te azt az összeget érted, amely erejéig a bank engedi megterhelni a számládat, azaz ebbe beleértendő akár a folyószámlahitel is.

Ha ez a félreértés tárgya, akkor igazad van. Az, hogy én keret alatt az általam elhelyezett (ill. pld. kamatokkal növelt, vagy egyéb díjakkal csökkentett) összeget értem az az oka, hogy így szoktam meg a köznyelv részeként, mivel sem én, sem a környezetem nem használ ilyen termékeket.

Én kérdeztem először, de válasz helyett a pénzügyi műveltségem hiányát kifogásolod. Elárulom, hogy ha ez zavar, nem hülyének kell nézni az embert, hanem tanítani. Okosabbtól tanulni nem szégyen, tudod. :)

Nem értem mit nem tudsz értelmezni azon a két mondaton. Mindkettő értelmes magyar mondat, de ha már fennakadtál rajtuk, megpróbálom elmondani, hogy mit értettem alattuk. Utána majd kijavítasz, ha már válaszolni elsőre nem volt kedved (lesz alkalmad, a pénzügyi műveltségem valóban alacsony).

Abból indultunk ki, hogy te a banknál dolgozol, és a juttatások között van az igen kedvezményesnek tartott folyószámlahitel is. Ezt te jelenleg 11-13%-os kamattal kapod.
Ezzel szemben említettem a fizetési előleget, amely értelmezésem szerint hasonló megoldás, jellemzően nem pénzügyi munkáltatóknál. És mellé tettem, hogy ennek ritkán van 11-13%-os kamata (sőt, általában egyáltalán nincs).

Mivel nem válaszoltad meg a kérdésemet, megpróbálom én megtenni. Amikor lenullázod a számlád, és átmész mínuszba, hitelt kapsz. Ezt a bank több forrásból tudja biztosítani, de azt hiszem nem mondok nagy hülyeséget, ha azt mondom, hogy egy kereskedelmi, pld. jellemzően lakossági ügyfelekkel rendelkező bank ilyenkor egy másik ügyfél betétjéből biztosítja ezt (pénzt teremt).
Ez nem kerül neki pénzébe olyan értelemben, mint ahogy egy nem pénzintézetnek a fizetéselőleg. A hitelintézet a jogszabályok figyelembe vételével a másik ügyfél egy milliójából (gyors google://tartalékráta, nyilván ezen felül lehetnek még más kötelezettségek is) 980 ezer forint hitelt tud adni (a google szerint novembertől 5 helyett 2% a tartalékráta, nyilván azért, hogy növeljék a (hitel)pénzmennyiséget a piacon, hogy kevesebb vállalkozás dőljön most be, és nyögje a kamatterheket).
Ebben a pillanatban a másik ügyfél látra szoló egy milliós betétje mellett van neked is 980 ezer forintod. Ezt kapod jelenleg éves (?) 12,5%-os kamatra, azaz ha hat hónap alatt fizeted vissza, 1.102.500 forintot fogsz visszafizetni akciósan. Most jöhetnék azzal, hogy a bankod látra szóló kamatként a másik ügyfélnek fizet valami nevetséges (mondjuk negyed százalék) kamatot, azaz rajtad, mint munkavállalóján egészen jól keresett, annak ellenére, hogy pár SQL utasításnál nem "dolgozott" többet, értéket nem teremtett, stb.
De tételezzük fel, hogy annál a banknál dolgozol, amelyik -talán egyedülálló módon- az MNB alapkamat mínusz fél százalékot adja. Azaz az ügyfél, akinek a pénzét neked a jóságos munkáltatód kölcsön adta kap 10% kamatot, te fizetsz 12,5-et.
Mekkora jófejek!

Az ingyen számlapénzzel erre utaltam. Ha nem hitelintézetnél dolgozol, a cégednek előbb valamilyen értéket elő kell állítania ahhoz, hogy pénze legyen. A banknál ilyen érték nem keletkezik, ők betéteket szednek és hiteleket adnak, igen jó jutalékért cserébe.

Arról pedig most ne beszéljünk, hogy ha te azt a 980 ezer forintodat elviszed másik bankhoz, az abból 960 ezer kölcsönt tud adni, stb, így a vége az lesz, hogy én megtermeltem egy millió forintot (mert sajnos nekem ezért dolgoznom, értéket előállítanom kell, ahogy valószínűleg neked is), betettem egy bankba, te azt megkapod hitelként, majd beteszed egy másik bankba (ki tudja miért, talán mert 13,5%-os kamatot adnak a lekötött betétekre :), amelyből 941 ezret megint megkap valaki hitelként, stb, így a végén az én számlán rohadó egy milliómból ötven millió forint lesz mindenféle embereknél, ezek kamathaszna pedig a bankoknál.

Szerinted mi ez, ha nem ingyen pénzcsinálás?

Ez mind igaz, ha éppen akkor tesz be valaki látra szóló kamatra egymilliót, amikor másnak kell 980e forint. De az emberek többsége leköti a pénzét, amiért kamatot szeretne kapni... és ezt a kamatot ki kell fizetnie a banknak a lejáratkor. Satöbbi. Bárki alapíthat bankot, és nekiállhat "pénzt csinálni". A piac nyitott.

Lehet azt mondani, hogy egy SQL utasítást kell csak kiadni, de cserébe magasabb kamatra kell hitelt kihelyezni, vagy alacsonyabb kamatot adni egy betétre...
--
http://wiki.javaforum.hu/confluence-2.8.2/display/FREEBSD

Bakker ezt komolyan gondolod? Van róla konkrét statisztikád is? Vedd észre, hogy manapság szinte (egyáltalán?) lehetetlen fizetést készpénzben kapni, mindent bankszámlához kötnek.
És bár -ismét- én nem a bankszektorban dolgozom, egyszerűen nem bírom elhinni, hogy az emberek többsége lekötné a pénzét. Szerintem az emberek többségének csak úgy ott rohad a pénze, míg azt hó végéig fel nem éli.

Persze, bárki alapíthat bankot. Nem tudom olvastad-e az erről szóló törvényt (mert én régebben átfutottam). Ha jól emlékszem két milliárd tőke kell hozzá, ami azért a bárki fogalmát eléggé apróra zsugorítja Magyarországon.

Nekem például kb. tíz évvel ezelőtt egyszer eszembe jutott, hogy kellene csinálni egy olyen internetes pénzintézetet, amelyben tényleg csak önköltségi áron (infrastruktúra, a saját bérünk :) összekötjük azt, akinek van pénze azzal, akinek kellene.
Kevés jutalékért, a kamatot pedig a kölcsönvevő határozta volna meg.

Hát nem tűnt egyszerűnek, szóval kérlek ne mondd ezt. Két milliárdot (ha még ennyi), plusz a szükséges infrastruktúrát összeszedni NEM megy bárkinek. Ez olyan látszatnyitottság, amit csak igen kevesek tudnak teljesíteni.

Nagyjából ezer ügyfélre esik 1-2 milliárd forintnyi betétállomány és 1-1,5 milliárd forintnyi hitelállomány. Mivel az ügyfelek fele betesz pénzt, a másik fele kiveszi, az átlagos betét 3 millió forint körül alakul, az átlagos hitel pedig 2 millió körül.

Takarékszövetkezet nyitásához kevesebb is elég. :)
--
http://wiki.javaforum.hu/confluence-2.8.2/display/FREEBSD

Ebből hol látszik, hogy mennyi a lekötött, és lekötetlen?

Tudom, sőt talán még lejjebb is van "pénzintézet", ami már befektetőkkel talán el is érhető.

Az eredeti témához visszatérve mindenesetre hiányolom azt a hozzászólásodat, amely a jelenlegi (csekély, ahogy te is utaltál rá, és ezt el is ismerem) tudásomat érvényen kívül helyezné.
Vagy csak az tévesztett meg, hogy a bankban ezt nem így mondják, erősítendő, fenntartandó a magyarok hiányos pénzügyi ismereteit? ;)

Látra szóló betétekből "gyűjtött" pénzt nem helyez ki a bank.
A látra szóló betét a hitelezés szempontjából olyan, mintha nem is lenne.

Ezért van az, hogy gyakorlatilag semmi kamatot nem fizet látra szóló betéteken. (Sőt, inkább pénzt számít fel számlavezetési, és egyéb jogcímeken)

A bank azt szereti, ha lekötöd a pénzed, mert csak a lekötött betétet helyezi ki hitelként.

Háát... kihelyezheti azt is részben, mintha hitel és bevásárló kártyák hiteleként helyeznék ki ezt a bankok, ha jól emlékszem (volt erről szó valamikor, de nem maradt meg pontosan). Az oka talán az, hogy ezt a hitelt egy-két hét múlva az ügyfelek jó része visszafizeti (különben igen magas a büntetőkamat, időn belül pedig nem kell kamatot fizetni), így kevesebb céltartalékot kell képezni.
--
http://wiki.javaforum.hu/confluence-2.8.2/display/FREEBSD

Nem tudom, hogy most mi a gyakorlat. A hitel és bevásárlókártyák Magyarországon még nem túl régóta vannak.
Az tény, hogy ezen hitelek futamideje a legrövidebb, ezért tényleg lehet, hogy látra szóló betéteket is felhasználnak forrásként.
Nyilván megfelelő kockázatelemzés és tartalékképzés mellett.

Ez mennyire üzemeltetői (értsd: megmondják, hogy konfold be ezt, indítsd újra azt, vedd észre, ha leáll, stb.) és mennyire mérnöki (értsd: találd ki, hogy hogyan állítsuk össze az MQ-t, tervezd meg a monitorozórendszert, stb.) állás?

mi a munkavégzés helye?

én csak azt szeretném megkérdezni, hogy miért nem használja senki az OFF meg ON szócskát, amikor nem a témához kapcsolatos postot ír?
Mármint tök jó, hogy így átbeszélitek a dolgokat, de innen:
http://hup.hu/node/64822#comment-686960
Idáig:
http://hup.hu/node/64822#comment-686951
nagyon kevés köze volt a beszélgetésnek a témához. Nem tudom lehet-e ilyet kérni, de aki kibaszott kamatokról, meg folyószámla hitelekről
irogat kurva wall of textet, amikor a téma egy állás hírdetés, az biggyessze már a commentje elejére, hogy OFF.

u.i.: elnézést a káromkodásért

OFF :-) Te jó ég, mi történt itt? :-)