Milyen desktop linux disztribúciót ajánlatok elsősorban webfejlesztésre, munkahelyre?

Fórumok

Üdv!

A meglévő munkahelyi os-em mellé (legalábbis most, aztán ha belaktam, át is állok rá) melyik disztro lenne a legalkalmasabb?

  • Nem szeretnék Ubuntut, illetve Suse-t
  • Nem szeretném napi szinten hegeszteni, izgulni hogy ha lemegy egy update utána bootol-e még
  • Ne múljon 1 db ember lelkesedésén/szabadidején a disztribúció sorsa ("Bocs, srácok, eddig volt időm a MangotangoNux-ra, mostantól szörfözni fogok, sok szerencsét és köszi az eddigieket")

Otthon Arch-ot használok, előtte évekig Ubuntu (családban most is van egy-kettő, én "tartom karban", ismerem annyira, hogy nem szeretném), debian-t kis fejlesztői szerveren használok. Az arch-ot sokat kell reszelni, bent nincs időm rá, bár ha beállt nincs vele gond, de akkor sem. :)

Eddig szóbajött a Fedora illetve a Linux Mint. Próbálgattam őket vboxban, sima Fedora gnome-ja kezdetnek jó volt, de ahogy elkezdtem a fejlesztői környezetemet kialakítani, előjöttek a bajai, ejtettem is a gnome-ot, szóval a DE az KDE lesz, amúgy is évek óta azt használom, tudom mi hol van, stb. Állítólag legjobb KDE-s disztro a Suse (bár nekem az Arch tökéletes, de az otthonra van), de ő meg sosem volt szimpatikus, nem hiszem hogy most szeretnék bele.

A kérdés az lenne, hogy a Fedora KDE spinje, a Linux Mint (szintén KDE-vel), vagy esetleg egy sima Debian testing-e kívül van-e még olyan disztribúció, amiket ki kellene próbálnom?

Egyre inkább a Fedora felé hajlok, eddig nem volt semmi gond vele, de kíváncsi vagyok, van-e még olyan disztro, ami elkerülte a figyelmemet, ezért írtam ide.

Nem sürgős a dolog, az eddigi rendszer marad amíg ki nem találom, (és valószínűleg utána is, elfér), van időm kipróbálgatni, nézegetni.

Windows-t ne ajánljatok (az egyetlen érv mellette a PS lenne, amit időnként használnom kell, de azt otthon is egy vbox-ban futó w7starter-ps kombóval oldom meg, megosztott mappa, snapshotokból visszaállítva hogy ne járjon le a trial :) ), nem használnám ki, meg annyira nem is találom jónak, hogy 5/9-ben ott üljek előtte.

Köszi előre is.

Hozzászólások

"Nem szeretném napi szinten hegeszteni, izgulni hogy ha lemegy egy update utána bootol-e még"

1. Debian testinget NE! Rövid idő alatt kétszer tette használhatatlanná a rendszeremet egy-egy dist-upgrade.
2. Tedd az egészet egy virtualbox-ba és update előtt készíts snapshotot! Ha elkeféli az update a rendszered, akkor vissza a snapshot előtti állapotra, ha működik, akkor merge.

Ettől függetlenül, desktopra, fejlesztésre én egész komolyan a windows7 64bit host + virtualbox-ba akármilyen desktop/server linuxok felállást tudnám ajánlani.
Az indok: eclipse-t, netbeans-t használgattam (Előbbit PHP-hez, utóbbit Pythonhoz), sokkal kulturáltabb kinézetűek windows-on, mint akármelyik linuxon.
Desktop linuxokkal sokkal több a nyűg, macerásabb ergonomikus külsőt adni nekik stb.

Ha valamiért nem felel meg az automatikus felismerés, miegymás, gondolom, meg tudsz szerkeszteni egy néhány soros szövegfile-t xorg.conf névvel.

Java esetén az antialiasing hiányára gondolsz? Arra ez a megoldás:

export _JAVA_OPTIONS="-Dawt.useSystemAAFontSettings=on"

Outlook? Jól emlékszem, hogy az MS software?

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Mondjuk egyik sem életveszélyes, de nálam olyan volt, hogy a 3.10-es kernelt még nem bírta az nvidia driver és nem volt nvidia modul újraindítás után, így szöveges módban jött be a rendszer, de kábé egy nap múlva a frissítés rendben lement, lett nvidia modul és addig használtam a korábbi kernel alatt. Sokszor a virtualbox nem szerette az aktuális kernelt és nem volt virtualbox modulom, amíg rendbe nem rakták. De mivel tudtam ingoványos talajon járok, belefért.

"Belépés díjtalan, kilépés bizonytalan."

dkms, akmod a kulcsszavak, s akkor nem fordulhat elő, hogy egy új kernelhez nem lesz időben modul, mert a gépeden fordul le. Meg aztán nouveau-val megy az nVidia, továbbá én az Oracle repójából teszem fel a VirtualBox-ot, dkms-sel fordulnak a kernelmodulok, szóval bármikor cserélhetek akár még hivatalosan ki sem jött kernelre, akkor is működik a gépem.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Red Hat Enterprise Linux 6 Workstation, developer subscription-nel (évi 100 dollár)

https://www.redhat.com/apps/store/developers/rhel_developer_suite.html

Az a néhány cucc, ami nincs benne, de kell neked, felrakható EPEL-ből vagy forrásból (utóbbit természetesen élesen elkülönítve az alaprendszertől).

Support-ra nincs szükséged, csak arra, hogy ne csesszék szét alattad a működő rendszert.

KDE státuszáról nem tudok, mindenesetre én sem a default gnome-mal használom (hanem IceWM-mel :))

+1

Otthoni és munkahelyi desktopon is átálltam már, és nem bántam meg, imádom a stabilitását és a letisztultságát. Korábban Ubuntu-t használtam sok évig, de állandóan volt valami gondom vele, érezhető volt, hogy a csomagokat nem teszelik ki kellőképpen kiadás előtt (leginkább azt, hogy mennyire tudnak egymással együttműködni), így a rendszer konzisztenciája folyamatosan romlott.

Az egyre jobban nyomatott, szinte már kötelezővé tett cloud és social media szolgáltatások és az integrált Amazon keresés bevezetése csak megerősítette bennem, hogy váltanom kell. Már 2 hónapja használom a CentOS-t, azóta is teljesen elégedett vagyok vele. A váltás részleteiről itt írtam egy blogbejegyzést.

"Windows-t ne ajánljatok"

Pedig szerintem azzal járnál a legjobban.

----------------------------
Előnevelt csirke kapható!

Opensuse 12.3 KDE4-el. Megy asztalin, laptopon, minden van rá, ami kellhet. Vannak külső repok, mint ubuntunál, van működő csomagkezelés, és cég is áll mögötte, nem "csak" a közösség. És eddig 0 probléma vele, úgy 2 hónapja használom.
Kipróbálni érdemes.

Bocs, benéztem.

---
A Linux nem ingyenes. Meg kell fizetni a tanulópénzt.
Az emberek 66 százaléka nem tud számolni! Gondoljatok bele, ez majdnem a fele!!
Mindenki jó valamire. Ha másra nem, hát elrettentő példának.

Opensuse 12.3 megy most 3 gépen is, ebből az egyik egy dell 1545 laptop, core duoval, intel gma 4500hd igp-vel, a másik asztali alapgép, amd athlon 2 x2, 2 giga ram, alaplapi nvidia 8200 igp, a harmadik amd athlon 2 x4, 4 gb ddr3, nvidia gtx 560, minden működik stabilan, az intel mobil chipset, az nforce chipszet, az amd chipset, semmivel semmi problem. Régebben a yast és a csomagkezelés lassú és idegesítő volt, mára kb beérett, problémát nem csinált nálam.

Lőttem egy képernyőképet, bár utólag rájöttem, annyira nem éreztem testreszabáskényszert, hogy a zöld suse téma lecserélésén kívül még a háttér is a gyáriak közül lett választva... kde4-suse

---
A Linux nem ingyenes. Meg kell fizetni a tanulópénzt.
Az emberek 66 százaléka nem tud számolni! Gondoljatok bele, ez majdnem a fele!!
Mindenki jó valamire. Ha másra nem, hát elrettentő példának.

Igen, tudom hogy a Windows-al legkevesebb problémám lenne pár esetben, de van pár dolga, amit látok, hogy kollégám (pedig évtizedes megrögzött windowsista) szenved velük, és linux alatt nem volt sosem gondom vele. pl.: egy időben több vpn-re belépve, az ottani project fájljait az aktuális ide nem csigalassan indexelje/használja, sftp jelszavas certificate fájlal szintén volt valami gabaly. Nem mondom hogy ezek nem PEBKAC meg összekuszálódott win7 miatt vannak, csak nincs különösebb okom rá, hogy ne egy megszokott DE-t, linux-al használjak.

A Mint KDE-vel = Kubuntu? Ennyi, nem raktak hozzá semmi érdemlegeset a Mint-es emberek? Régen rossz emlékeim voltak stabilitásból Kubuntuval.

KDE, de még Gnome alatt sem (cinnamon) nem láttam hogy a PhpStorm és a Sublime Text zavaróan máshogy nézne ki, de előtte Netbeans-t pl.: a fejlesztőgép xdebug-jával nem volt könnyű összehozni Windows alatt (win7 volt szintén, bár még 6-akárhanyas nb), linuxon nem volt annyi fagyi ha jól emlékszem.

Ezt a Red Hat 6 Workstation-t nem hallottam még sosem, köszönöm.

Ezért javasoltam, hogy win7 host, virtualbox, benne a kiválasztott (lehetőleg kis erőforrás igényű) linuxos desktop.
Ki tudod használni a windows (véleményem szerint) ergonomikusabb és szebb felépítését, de nem vagy elzárva a linux előnyeitől sem, ha épp szükség van rá.
Az egyetlen ami nagyon gázos eddigi tapasztalataim szerint, az a linuxos 3D a virtualboxban, ha csak inteles VGA-d van.

Igen, értem. Ezzel a megoldással az a probléma, hogy 90%-ban windowsban kellene dolgoznom, a nyűgjeivel együtt (a java-s laf a legkisebb probléma), és dacára annak, hogy ha heti 2x el kell indítanom a photoshopot, akkor nem kell egy "alrendszert" indítanom, viszont kb 5 percenként van szükségem olyasmikre, amiket mindkét rendszeren elérek, csak (számomra) linux alatt kényelmesebb/megszokottabb, így a linuxnak majd' egész nap futnia kellene.

Ezzel szemben ha linux a host, akkor a vboxnak nem is kell futnia, csak ha a (z egyelőre) ritka használat megköveteli. Elindítom, használom, kikapcsolom, visszakapom a ~2G memóriát, amit a csillapíthatatlan étvágyú Firefoxom/ide-m/akármin használhat.

Épp ez az, hogy nem vagy rákényszerítve a windows-ra viszont nem kell tartani a linux hülyeségeitől sem, amikkel én elég gyakran szembesültem (rendszeres SIGSEGV bizonyos X-es alkalmazásokban, nem működő hardverek, mert pl. nem kompatibilis a gépem tapipadja a linuxos driverrel és hasonlók)
Virtualbox-ban (csak ezt ismerem közelebbről) Host+F billentyűvel full screenre váltasz és ha nem túl régi a vas, akkor max. abból látod, hogy virtuális gépben vagy, hogy ha az egérkurzort az ablak peremére viszed, akkor feljön a virtualbox menüje.

Végülis magánügy, én csak a saját tapasztalataimról számoltam be. Van gépem, amin önállóan fut a linux, néha még használom, de csak szerverként. Desktopra csak nagyon ritkán.

:) Értem, miről beszélsz. Elképzelhető, hogy laptopoknál gyakoribb a nem működő/létező driver, de jelen helyzetben a munkahelyi gép is, az otthoni is "rendes" számítógép, nincs se tapipadja, sem cserélhetetlen vga, sem más egzotikus hardver, így ilyesmivel nem igen kell számolnom.

Pontosan így használom a windows-t ahogy leírtad, amikor kell, linux host-on, nincs vele gond.

/off
Otthon én a windows-t használom "élesben" ritkán, legutóbb van egy hónapja is hogy elindítottam, valami játékot néztem meg (MK9).

Ezzel csak az a gond, hogy nem tudhatod (vagy te tudod?), hogy a windows aktiváláskor milyen paramétereket rögzít a környezetéről.
Mi a biztosíték rá, hogy egy VM upgrade után nem közli, hogy lopott az egyébként legális windows-od?
A másik: én virtualbox-ot használok Ubuntu LTS-en és windows7 host-on is. Valahogy úgy tűnt, a windows-os stabilabb.

No meg, bár e topik szempontjából nincs jelentősége: ha játszani akarsz, azért a 3D játékok csak megérzik a virtualizált környezetet, hiába mondják, hogy a modern virtualizáció szinte natív sebességet biztosít.

Ugyan nem tudom felvetésedre a választ, mégis azt sejtem, nem változik az emulált hardware, hiszen a virtualizációban az a lényeg, hogy elfedjük a hardware-t a guest alól, így az image akár másik fizikai vason futhat tovább.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Valahogy nekem sem tűnik valósnak. Van egy win7 image-em, már jópár virtualboxban futott, nem is tudom hány verzió frissült azóta, még nem szólt ilyesmiért. Mondjuk, ettől még lehet igazad. Ha ez megtörténne, legrosszabb esetben újratelepítem, nem egy aprólékosan felépített rendszerről beszélünk, hanem egy szükségmegoldásról, aminek annyi a feladata hogy futtassa azt a max. két-három programot, amit más nem képes. Még aktiválás nélkül is képes erre.

Játszani virtualizált gépen? Mekkora vas kellhet ehhez?

Szia!

Én Gentoo-t használok lassan 10 éve, és bár még mindig nem ismertem ki teljesen, de számomra ez eddig a legjobban kézre álló disztro. Csak hát a telepítése egy kissé időigényes, mert ugye forrásból telepít. Meg egy kis utánna olvasást is igényel, mert nincs kattintó telepítője.

Napi szinten viszont egyáltalán nem kell hegeszteni (akár mit is értesz ezen pontosan), bár frissítésekkor előfordulhatnak kisebb-nagyobb nehézségek (dehát melyik disztribnél nem?)

A KDE remekül működik alatta, én is már sok éve azt használom.

Amit én igazán szeretek benne, hogy nagyon jól átlátható, letisztult rendszer, nincs úgy elmisztifikálva, mint az Ubi és társai, és nagyon jó leírásokkal is rendelkezik.

Megkérdezhetem, hogy SuSE mé' nem jó??

--
openSUSE 12.2 x86_64

Fentebb írtam, amikor utoljára használtam (7.3) nem volt jó. Azóta nem néztem. Ha megkóstolok egy bogyót az erdőben, és rohadt keserű, akkor nyilván nem megyek vissza minden nap, hogy hátha jobb lett. Elkönyvelem hogy vacak, és nem zargatom. Aztán, ha mondjuk éretlen volt és azért volt rossz, időközben pedig megérett, akkor meg így jártam. De ha ez a helyzet a Suse-vel is, kiderítem. :)

Azért ez a hasonlatod igencsak sutára sikerült.
A szoftverek folyamatosan változnak (azt nem mondom, hogy fejlődnek, mert sok ellenpéldát láttam ;) ), a bogyód meg olyan, amilyen az idők végezetéig (vagy legalábbis amíg élsz, kicsi az esélye, hogy jelentősen megváltozzon :) )

Mint fentebb írák, a Mint + KDE egy Kubuntu.
A Fedora Spinekben az a jó, szépen összerakják úgy, hogy azok a libek legyenek fent, amire szükség van, nem jársz úgy, mintha a default kiadásra nyomnál egy yum install kde parancsot.
Tedd fel, nyúzd pár napig, úgy is a tapasztalat fog győzni. De javaslom, tedd ezt meg több disztróval is, lehet, hogy az nyer, amire nem is gondolnál (velem is így volt).

+1 openSUSE

okok:

- Talán a létező legjobb KDE-re hangolt disztro.
- Vállalati szinten is elismert, és használt (mondjuk ez Fedora-ra is igaz)
- Yast-ban mindent babrálhatsz GUI-n keresztül. (de tényleg mindent, tiszta Windows feeling..)
- Vannak külső repók, hatalmas csomagválaszték.
- Nagyon jó a csomagkezelője (zypper).

Ha webdev lennék, én vagy az openSUSE-t, vagy a Fedora-t használnám. De mivel csak egy mezei felhasználó vagyok, így nekem nem kellenek komolyan vehető sysadmin és/vagy fejlesztőeszközök.

http://taklertamas.blogspot.com/ |#!|

Igen, úgy tűnik jobban teszem ha adok neki egy esélyt, valószínűleg jobb lett mint 10 éve.. :) Igaz, ha jól emlékszem egyik komolyabb gond pont a "windows feeling" volt, valamit a yast nem úgy állított, ahogy akartam (fogalmam sincs már mi volt az), és folyton felülírta a kézzel szerkesztett konfigot. Ezt azért nem tűrhettem...

Eddig a Fedora tűnik jó választásnak, de megnézem a susét is.

PCLinuxOS?
Semmit nem kellett reszelni.
LXDE változat, 3.2.18 kernel.
Nekem eddig megy.
Hasonló okból(reszelésre nincs energiám) választottam.

............
Nem ígérek semmit, de azt betartom!

3.2-es ugyan longterm, de már 3.2.50-nél járunk. Ha meg aktuális, akkor legyen 3.10.5, mint a Fedorában. ;)

Nem tudom, a PCLinuxOS-nek mekkora támogatottsága, közösse, repository-ja van. Ez utóbbi alatt az elérhető csomagokat értem.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Nálam 3.4.52-at ír ki a gép.
Egyébként szerintem is egy jó választás a pclinuxos. Főleg, ha KDE-ben gondolkodol.
http://distrowatch.com/weekly.php?issue=20130429#feature
http://mylinuxexplore.blogspot.hu/2013/02/pclinuxos-kde-201302-review-b…
Jelenlegi legfrissebb verzió a 2013.7 .Mivel az én gépem öreg (athlonxp2000 és 1,5 G mem) így a Mate desktop van fent. De nekem ez maradt fent miután a Mageia 3 -tól (XFCE) visítva menekültem.

Mageia nekem bejött.
Minden gépemen az megy.
Windowson szocializálódott
ismerősöm is teljes megelégedettséggel
használja. A 2-ről 3-ra frissítés is
fájdalommentes volt.

Én Slackware64-t használok nagy megelégedettséggel (64bit+32bit compat libs)

Telejesen alap beállitásban is tokéletes.

Arch-nál a sok reszelésen mit étesz?

Egy biztos, updatek nem fogjak hazavágni a rendszert. (még -current ág esetén is elég stabil rendszerre számithatsz)

Ajánlom hogy tedd fel hozza az sbopkg-t meg a que fileokat es a csomagellatasra sem lesz gond.
www.sbopkg.org
http://gitorious.org/sbopkg-slackware-queues

Üdv

Ha nem függ a választásod, hogy deb, vagy rpm alapú disztró akkor
a sorrend:
1 - Mageia 3
2 - Mint 15 KDE
mindkettő atomstabil, gyors, könnyen kezelhető. Ha nem akarsz túl sokat buherálni
kb észre sem venni, hogy melyik disztró fut a KDE alatt.
Magam részéről a SUSE = sose, nem részletezem, de teljesen kezdő linuxosnak feltelepítném.
Fedora-tól a hideg is kiráz.

Én is elégedett vagyok vele, közel 1 éve váltottam Fedorára. Eddig KDE Spinem volt, most default Gnome van (kb. 2 hónapja). Ha valami problémám volt, az sem a Fedora miatt volt, hanem a DE miatt. (Néhány third party widget + egyebek hatására sokkal inkább egy nagy bloatware lett a KDE-mből, takarítás megoldotta.)

Hali!

Nekem a Linux Mint, 64 bit, Mate DE-vel jött be. Előtte használtam 2 évig Kubuntut is, de valamiért nem tetszett, folyton állítgattam. Mióta ez a mostani rendszerem megvan, kb. 2 éve nem nagyon kellett konfigolnom, és még nem untam meg. Eclipse kiválóan megy rajta, a Win7 desktopos kollégák csak csodálkoznak, hogy ugyanazon a HW-en mennyivel gyorsabb a sok projekt fordítása, futtatása.

Nálam debian wheezy fut xfce-vel. Tökéletesen elégedett vagyok vele. :)

Ha nem akarsz reszelgetni, illetve idegeskedni frissítések esetén, akkor szerintem nem egy rolling release kell neked, hanem olyan, amit félévente/évente lehet/kell frissíteni (upgrade). Ezeken belül meg szerintem olyat érdemes, amiről már hallottál is (tehát nem egy újkeletű "fork" meg n+1. disztró), és viszonylag régóta megvan.

Otthoni, irodai munkára (LibreOffice, Texlive,texstudio, R,RStudio), hobbifejlesztő munkára(php, MySQL)a SalixOS-t használom, csomagfrissítés még nem okozott gondot, NVidia driver megy, azok a programok amiket nem csomagból használok (R, TexLive) simán lefordulnak forrásból. laptopra is telepítettem, wifi, webcam, mikrofon működött.
---------------------------------------------------------------------------
Környezetvédelmi nyilatkozat: Ez a hozzászólás kizárólag reciklált elektronok felhasználásával íródott.

Windows-t ne ajánljatok (az egyetlen érv mellette a PS lenne, amit időnként használnom kell, de azt otthon is egy vbox-ban futó w7starter-ps kombóval oldom meg, megosztott mappa, snapshotokból visszaállítva hogy ne járjon le a trial :) ), nem használnám ki, meg annyira nem is találom jónak, hogy 5/9-ben ott üljek előtte.

Ellenben a 3 kovetelmenyedet teljesiti :)

De a tobbi disztrohoz valo hozzaallasod is erdekes, "nem tetszik", "nem szimpi", most dolgozni akarsz rajta, vagy viszonyt folytatni vele? :)

A "nem tetszik" nem feltétlenül a keretek színére meg ilyesmikre vonatkozik, hanem hogy egyes dolgokat amit megszoktam, máshogyan kell/nemlehet/ bennük. Úgysem lehet elkerülni bizonyos fokú, átállással járó huzavonát, ezért szeretném kiszűrni amiről tudom hogy zsákútca lesz.

Nem vagyok windows-gyűlölő, időnként használom, és elég jól ismerem is, csak nem szeretek benne dolgozni. Otthon mókolgatni ugyanolyan jó mint bármelyik, csak a linux nagyobb fun :)

A munkakörnyezet meg olyan, hogy ha a mellett, hogy el tudom benne végezni a munkámat, még tetszik is az nem hiszem hogy baj lenne. Szerintem. Sőt, ha ezért képes vagyok pár estét rászánni hogy kipróbáljam az aktuális disztrókat, (és közben talán még ragad is rám valami a rágópapíron kívül) az biztosan nem baj. IMHO. Mi a gond ezzel a hozzáállással? :)

Volt már nem is egy ilyen beszélgetés, nem érdemes újat kezdeni. Rengeteg dologban különbözik, bár tudásban tényleg kezd közelíteni (állítólag, komolyabban sosem gimpeztem). De kényelemben, használhatóságban nem ellenfél a gimp, sajnos, nem véletlenül szinte "ipari szabvány".

Hogy ne menjünk messzire, pl.: psd-ben küldött designokat nem-photoshoppal megnyitni kétséges, főleg ha a designer kihasználta a layerek mappákba/almappákba szervezését, ahol a nevek is számítanak, ésatöbbi. A smart objectek, a droplet, a lencsék.. ne is menjünk bele, kap az ember egy ilyen fájlt, beledobja a gimpbe, és csak néz hogy ez mi. Sajnos nincs mit tenni, jelenleg. De az idő nekünk dolgozik.. :)

Csak annyit, hogy egy idegen alkalmazás formátumát ne akarja senki megnyitni a másik cuccban. Szerintem úgy jó fogalmazni, hogy nagyon sokat tud a Gimp és sok minden megoldható vele. A kérdés mindig az, hogy az adott egyénnek szüksége van-e a pluszra, amit többet tudo fizetős alkalmazások tudnak. Ha igen, akkor nincs miről beszélni.

Ne haragudj, de az nevetéges, hogy nem szabványos formátumokban kommunikálnak emberek, hanem vélelmezik, hogy a másik félnek egy adott software adott verziója megvan - azaz éppen az, ami nekik -, aztán küldik, hogy csináljon vele, amit akar, meg amit tud. Szerintem ez kultúra kérdése. Lehetőség szerint tessék szabványos, platform- és alkalmazásfüggetlen formátumokkal kommunikálni! Az, hogy közben a saját gépén ki milyen eszközzel, milyen formátumban, milyen platformon gányol, legyen magánügy.

Jó, hogy azt nem várjuk a partnertől, hogy hozzon létre ugyanolyan nevű felhasználót ugyanazzal az uid-dal, ahogy nálunk van, legyen ugyanaz az alkönyvtár struktúrája, mint nekünk, de a legbiztosabb, ha eljön hozzánk, s használja a gépünket.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Tudom én, hogy igazad van, ez hasonló a doc(x) vs. ods fájlokra. Egy minisztériumi gizike kap egy ods-t, és még most is nagy eséllyel ott lesz ahol a gimpes a túlbonyolított psd-vel. (Jóval kisebb az esély a gimp saját xcf-ével így járni.) Ő akkor ott felhívja az "ájtít", megnézik, konvertálják, elcsúszott, nem látszik a note lila cetlije, kilóg a margóból, szétesik a táblázat, visszaír hogy nem jó, megint elküldik neki, meggányolják, kinyomtatják, bescannelik (a nyomtatványt) beleteszik egy docx-be elküldik, rátetoválják a hátukra mint Scofield...idő,idő,idő. Láttam már ilyen szenvedést, pont az okozta amiről beszélsz, nem egységes formátumok.

Az eps-ben (vagy akkor már png is, kilapul ugyanúgy) megkapott dolognak csak annyi a gondja, hogy ha másik színt/betűt/lekerekítési sugarat/"lágyabb" átmenetet/akárminyavaját akarnak, akkor ha psd-ben kapjuk mi is meg tudjuk csinálni, és nem csúszunk fél napot mert meg kell várni az új fájlt. Tudom, egyéni szoc. problem, de a dolgozón kívül ez nem is érdekel senkit, csak hát ettől még ez van.

A kultúra meg szabványkövetés meg amíg fejekben nem állt még át, addig hiába ugrálok, úgyis én vagyok a béna, a feladat meg nincs kész. Sovány vígasz, hogy ha én csinálnám, hogy csinálnám.

Szóval nem szívesen állok ki a ps meg a formátuma mellett, de a saját területén sajnos nagyon nehéz megkerülni, tapasztaltam.

Ez mondjuk igaz. Nem a szemléletet, az elvet, a kreatív megoldási módszereket sajátítják el, hanem azt, hogy adott problémát adott környezetben hogyan lehet megoldani, s ezáltal azt sem kell érteni, hogy mit csinálnak éppen.

Ebből aztán az következik, hogy megáll a tudomány az újabb verziójú MS Office esetén, vagy mondjuk akkor, ha LibreOffice-szal találkoznak. Pedig nem nehezebb az újat használni, csak más. Mondhattam volna példának akár levelező klienst is, vagy bármi mást.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Tegnap volt egy ~2 órás vitám, és nem sikerült megértetni, mé kell 2 kábel a upc-s nethez. bejön egy koax, az megy be a modembe, majd onnan egy UTP. "Dehát a másik helyen (ahol Digi volt UTP-vel) nem kellett 2, és minek a koax ha nincs tv". Jó akkor oldjuk meg vezeték nélkül. "Dehát én úgy akarok netezni, hogy az ne kérdezősködjön, meg ne kelljen nyomkodni félórákat" Rá kérdezett a gép a jelszóra, csak lekellett okézni... Ha valami egy cseppet más, akkor már rögtön értetlenkedni kell, nem értem én ezt.

--
openSUSE 12.2 x86_64

"..ha psd-ben kapjuk mi is meg tudjuk csinálni, és nem csúszunk fél napot..."

Ha szerkesztésre akar valaki átadni adatot egy olyan komplex formátumban mint a PSD (ahol sok feltételnek teljesülnie kell hogy egyáltalán meg tudják nyitni hiába van meg a szoftver, pl. színprofilok, fontok, egyéb külső hivatkozásoknak is meg kell lennie) - mindennek nincs köze a másik hasonló szoftver minőségéhez, a kérdés más jellegű.

EPS-t csak példának írtam, de ha megtekintésre adjuk, akkor bármi jó, akár egy JPEG, ha szerkesztésre, akkor meg ne vessük össze egy másik szoftverrel mert nem ugyanaz és ezért nem tudja szerkeszteni az idegen formátumot.

Let's flame.

Debian Wheezy

Indoklás: csak, hosszú tesztelési ciklus, sok csomag, nem bubuntu

+1 a wheezy-re. ha nagyon szükséges akkor engedélyezd a testing csomagot, de mivel nemrég lett kiadva, így a legtöbb dolog viszonylag friss (hacsak nem kell tényleg 'bleeding edge' verzió valamiből).
ot.
kb 3-4 éve (már nem emlékszem pontosan) használom asztali gépen elsődleges, laptopon pedig kizárólagos rendszerként. egy két igényre (office 2010,visual studio,photoshop) van vbox image ahogy a többiek is említették. Ha nagyobb projektekre is használnád nem csak át/kimenteni vagy csak néha-néha akkor esetleg fontolj meg egy dualboot-ot.

-1 mercsak... ;)

Na jó, azért, mert a doksiban azt írták, hogy a POSIX capabilites támogatott benne, míg a teszt során kiderült, hogy egy nagy ...-t. :)

Szóval bizonyos szempontból én is jó ötletnek tartom, de a kissé agyament licencelési mániájukkal sok baja lehet az embernek. Viszont a Debiant stabil ágát valóban stabilnak találtam eddig. De az is igaz, hogy inkább szerverként használom, desktopon inkább ubuntu VM-ben, aztán ha valami necces dologgal próbálkozom, akkor előtte snapshot, max. visszaállok vele.

Dual boot helyett én a samba-t es a vbox-ot javasolnam.

Amugy a most stable debian(wheezy) lett eddig a legjobb linux disztro amit valaha lattam.
Minden, de tenyleg minden igenyt kielegito csomagvalasztekkal es extra repository-kkal felturbozva nagyon jo kis rendszert lehet ra epiteni.

Egyetlen egy hibat tapasztaltam eddig, ami miatt melyebben bele kellett nyulni, az pedig a gnome3 volt. Sajnos egy bugos kiadast freezeltek bele a sracok. Konkretan fagy rendesen, a gnome3 tobbi valtozata nem csinalja/ta.

+1 OpenSUSE 12.3 -at használok KDE-vel, meg jó néhány extra repoval és eddig mindent működésre bírtam rajta, amit akartam, kivéve az FS-UAE pythonos frontendjét, de mindegy is.

Ha egy csomagot nem találsz, érdemes megnézni a build.opensuse.org -on. A stabilitással nincs bajom és egyedüli OS-ként van a gépemen. Nálam így néz ki testre szabva némileg:
http://sadpanda.us/images/1791370-G1WRWA7.png

A zyppert némileg gyorsabbnak érzem mint a debian/ubuntu féle apt-t.
A Yast valóban hajlamos lehet a kézzel írt configot felülírni, ezért érdemes a Yastot használni a beállításhoz.

A következő hardveren megy:
Gigabyte GA-MA770-UD3 alaplap
AMD Phenom II X4 955
2x2GB DDR2-800 RAM
ATi Radeon X1050 256MB VGA

Utóbbi egy rakás hulladék, azért használom, hogy legyen kép, mert meghalt a 9800GTX+ geforceom. De a drivere megy "out-of-the-box".

Szerintem a legjobb KDE disztó. Egy próbát, még ha csak VBOX-ban is, de mindenképpen megér.

openSUSE 12.3 64-bit w/ KDE

12.2-ről 12.3-ra sikerült elbasznom. Egy külső repó csomagja összeakadt egy másikkal, és így letörölt frissítés helyett pár fontos csomagot, majd ugye azok hiánya miatt a rendszer baszott elindulni. De már ott volt az ideje újratenni friss partíciókkal (üresen bátrabban próbálgattam a dolgot :))

De az előtt minden rendben volt.

--
openSUSE 12.2 x86_64

+1 Debian wheezy + esetleg felmerülő dolgokra (PS) vbox win7

Arch. Otthon update-elsz, ha OK mehet benn is.