Ennek ellenére az Ubuntu vitathatatlan erénye, hogy egy mutatós, átlagfelhasználó számára is emészthető felületet ad, sőt, megkockáztatom, a Unity egy kifejezetten felhasználóbarát és esztétikus interfész a kezdeti problémákat (pl. több monitor kezelése) és azokat a kisebb hibákat leszámítva, melyeket hosszú ideje nem sikerült kijavítani (pl. adott beállítások mellett az asztali ikonokat nem lehet átnevezni/törölni, mert nem kapják meg a fókuszt, csak hogy a legbosszantóbbat említsem).
A váltás filozofikus oldala összefüggésben van az Ubuntu 12.10-ben bevezetett, dash-be integrált amazonos kereséssel, illetve a cloud és közösségi szolgáltatások egyre intenzívebb integrálásával. Ezek erősen rásegítettek arra, hogy a váltás mellett döntsek, mivel meglátásom szerint ezek a feature-ök a Google/Microsoft/Facebook triumvirátus Nagy Testvér-birodalmához hasonlóan átláthatatlan, privacy szempontból kaotikus irányba viszik el a rendszert. Bár az amazonos keresés kikapcsolható, én valahogy mégsem tudom elhinni, hogy a funkció kikapcsolása valóban letiltja a keresőszavak küldözgetését, valószínűleg inkább csak elrejti az amazonos találatokat. Nem kizárt, hogy ezt csak a saját paranoiámból kifolyólag gondolom így, de számomra mindig is a biztonság és a privát szférám megvédése volt az elsődleges, és mindig is igyekeztem távol tartani magam az olyan megoldásoktól, amelyeknél nem tudom, hogy mi történik (vagy történhet) az adataimmal.
Miután eldöntöttem, hogy váltani szeretnék, első lépésként elkezdtem review-k után kutatni, ismerősöket kérdeztem meg, ki mit ajánlana. Bár a Fedora és a Mint is jó alternatívának tűnt, végül mégis a CentOS mellett döntöttem, leginkább a stabilitása, a használhatósága és a tökéletesen eltalált puritanitása miatt (alap Gnome 2 felület, kisebb esztétikai és usability módosításokkal).
Egy lista a CentOS 6.4 azon tulajdonságairól, amelyek miatt első látásra beleszerettem:
- Kicsit talán fapados, de egyszerű, kulturált telepítő felület - minden fontos infót bekér, a csomagok kiválasztásánál egy logikus és átlátható felületen válogathatók össze a telepítendő csomagok
- Kitűnően használható CLI-s csomagkezelő - a yum "history" parancsa - többek között - remekül használható egy balul elsült frissítés/csomagtelepítés visszavonására
- Az Ubuntu Unity-jéhez képest elmaradott, de cserébe esztétikus és jól használható, bug-mentes desktop felület
- Gyárilag finomhangolt és aktivált (enforce üzemmódban futó) SELinux
- kdump - bár egy desktop rendszernél annyira nem kritikus, mégis megnyugtató érzés, hogy egy kernel panic esetén utána tudok nézni, hogy mi történt pontosan, illetve szükség esetén pillanatok alatt elküldhetem a dumpot egy bugreport kíséretében
- RedHat frissítések szinte azonnali implementálása - ha a RedHat kiad egy frissítést, az mindössze néhány óra eltéréssel megjelenik a CentOS-ben is
- Profi módon összerakott beépített tűzfal, jól használható GUI-val (pl. megbízható interfészek kijelölése, ahonnan minden forgalom beengedhető, szolgáltatás szerint engedélyezhető bejövő forgalmak [nem kell portszámokkal bíbelődni], ICMP csomagok szűrése típus szerint stb.)
- User authentikáció szabályzása GUI-n (pl. AD authentikáció bekapcsolása pár kattintással, ez Ubuntunál valamiért sosem ment egyszerűen)
Végül néhány furcsaság, amit tapasztaltam, illetve apróságok, amiket a váltás óta hiányolok:
- Extra csomagok nehézkesebb beszerzése - nincs beépített repó olyan népszerű csomagokhoz mint a VLC, Flash Player, (Oracle) Java, Microsoft fontkészletek, illetve különféle (non-free) médiakodekek (ezek Ubuntunál az ubuntu-restricted-extras metacsomaggal egy mozdulattal telepíthetők)
- Nincs gyári Steam csomag CentOS-hez - ez persze nem a CentOS hibája, és nem is olyan kritikus, de mindenképp hiányolom
- A Skype telepítése némileg nehézkes, nincs hivatalos, out-of-the-box működő csomag - a 4.0-s verziót sikerült felraknom, azt is csak némi hackeléssel
- Bár ez egy ismert probléma a 6.4-es CentOS-ben, de kénytelen vagyok kiemelni: alapesetben nem állnak fel a hálózati interfészek telepítés után, kézzel kell őket engedélyezni a NetworkManager-ben
Mint tudjuk, kinek a pap, kinek a papné, így nem is akarnék senkit rábeszélni a váltásra, csak annyit tanácsolnék, hogy aki napi munkához (vagy akár szórakozáshoz) egy stabil, használható rendszert keres, és nem bánja, ha nem kapja meg azonnal a legújabb, legmenőbb fejlesztéseket, illetve hozzám hasonlóan szereti a puritán dolgokat, próbálja ki a CentOS-t, nem fogja megbánni.
CentOS 6.4 release notes: http://wiki.centos.org/Manuals/ReleaseNotes/CentOS6.4
CentOS 6.4 ISO letöltés: http://isoredirect.centos.org/centos/6/isos/
- gergelykiss blogja
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
- 2753 megtekintés
Hozzászólások
Udv a CentOS taborban! Remelem elmeny lesz hasznalni. :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Eddig abszolút az, atomstabil rendszer, imádom!
Tegnap voltak gondjaim, de mint kiderült, én voltam a ludas, a /tmp-t próbáltam másik partícióra pakolni, csak épp a jogosultságokat felejtettem el helyesen beállítani. :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A non-free megoldása lehet:
http://rpmfusion.org/Configuration/
Fedoran nekem ez van belőve, minden megvan, amire szükség van.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Köszi a tippet, jónak tűnik, eddig 3-4 repó együttes használatával oldottam ezt meg (EPEL, elrepo, rpmforge, adobe repository), de így nyilván egyszerűbb.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Minél kevesebb tárolót használj. elrepó ha nem kell driver akkor nem is kell.
epel jól jön, van pár extra cucc. rpmfusion alig ad használható csomagot, ez felejtős.
rpmforge meg atrpm még 2 külön szervezet? Ha igen, ne nagyon keverd őket. Régebben még az 5 idejében hajlamosak voltak összeakadni. :S
>>: sys-admin.hu :<<
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Mi az amit az rpmfusion nem, vagy rosszul tárol? Kíváncsi lennék a tapasztalataidra.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
kevés benne a csomag. a fedórás válsztékhoz képest ilyen 1/3-a.
>>: sys-admin.hu :<<
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Így már vili, nem használtam még CentOS-hoz.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Egy javaslat a hálózattal kapcsolatban. A
/etc/sysconfig/network-scripts
könyvtárban a hálózati interface-ek konfigurációs file-jaiban (ifcfg-*) tiltsd le a NetworkManagert!
NM_CONTROLLED=no
ONBOOT=yes
Ezt ugyan egy RHEL6-os gépről másoltam, de feltételezem hogy a CentOS-ban sem működik másképp, lévén ugyanaz a kettő. Persze az installálás utáni hálózattalanságon ez nem sokat segít.
Ave, Saabi.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Köszi, bár nem teljesen értem, miért van erre szükség.
Van bármi gyakorlati jelentősége egy sima DHCP-s ethernet hálózatra kapcsolódó desktop rendszeren ennek? Nincs gondom a networkmanager-rel, amióta beállítottam, hogy automatikusan kapcsolódjon a hálózatra.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Elnézést, ez az én hibám. Linuxszal kapcsolatban általában serverben gondolkozom.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Messze még a Linux desktop éve. :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Persze, hogy van. Akkor ha nem akarod, hogy bárki piszkálja a hálózati beállításokat. Régen én is centost használtam desktopon az 5-öst, de nm-et én is kikapcsoltam.
Igaz akkor még nagyon sok hiányossága volt.
>>: sys-admin.hu :<<
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
"Kicsit talán fapados, de egyszerű"
Fapados és egyszerű, ez találó leírása. Pont ellentéte az ubuntu csillivili mindent eléd tol elgondolásának. kicsit paranoid amit írtál az amazonos részben, de megértem abból a szempontból, hogy minek? Ha kell beleteszem. De ne tolja elém. Erre pont jó a centos.
"balul elsült frissítés/csomagtelepítés"
ilyet hogy hoztál össze? :P
"RedHat frissítések szinte azonnali implementálása"
Ez csak a security frissítésre igaz, de az már elég is.
"Extra csomagok nehézkesebb beszerzése"
Nem véletlenül! Van pár 3rd party repó, amit fel tudsz venni, de használd a priority plugint!
"Nincs gyári Steam csomag CentOS-hez"
Biztos nincs? Hát mondjuk nem is arra lett kitalálva a cent. :) fedora csomagokat megpróbálhatsz felszuszakolni rá, általában bejön.
Igazából csak a 3rd party cuccokat írtál furcsaságnak. Ez egy ilyen zárt rendszer. Megkapod a hosszú támogatást, a nagyonstabilitást, de ennek ez az ára.
>>: sys-admin.hu :<<
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
"balul elsült frissítés/csomagtelepítés"
ilyet hogy hoztál össze? :P
Hát az hosszú történet, röviden: az fglrx legacy kiadása nem megy 6.4-es CentOS-en, mivel "túl új" neki az X szerver ABI verzió. Ezt úgy lehetett kompenzálni, hogy downgrade-eltem az X csomagokat a 6.3-as release-ben lévő verziókra, így már gond nélkül felment az fglrx, és szépen be is töltődött. Tegnap viszont jött egy mesa security frissítés, ami felülcsapta az fglrx saját libGL-jét, emiatt nem indult az X szerver (fekete képernyővel lefagyott). yum history undo-val visszavontam a mesa frissítést, és felvettem az exclude listára a csomagokat. Hát így sikerült tesztelnem ezt a remek funkciót. :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Teljesen egyetértek. Az Ubuntut szerintem nemsokára megeszi valamelyik gigacég, pl. az Amazon és ez lesz az új Microsoft. A gusztustalan dolgok már most kezdenek megjelenni.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
sub, hátha tanulok vmi újat/hasznosat :)
Én is gondolkoztam anno Fedora/CentOS valamelyikén (egyetemen a projektekben gyakorlatilag csak ezt használjuk), de mindennapi használatra valahogy nem jött be és Linux Mint lett belőle. A Mate -tel ugyanúgy "fapados" és csak a lényeg van benne (igaz sokmindne átnevezve ..), de egyszerűbb a hiányzó dolgok beszerzése.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hát a 4 problémás pontból nekem 3 blocking issue lenne disztró-telepítés esetén.
--
"Always code as if the guy who ends up maintaining your code will be a violent psychopath who knows where you live." John F. Woods
Get dropbox account now!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni