( dii | 2007. 12. 16., v – 12:57 )

Már nincs sok idő, míg ízekre szednek, ne aggódj ;)
De ez egy játék. Egyébként néhány gondolat. Tegye fel a kezét, aki foglalkozik linux migrációval (mámrint a mail szerver + tűzfal + smb vonalon kívül). Nekem van szerencsém ilyesmin dolgozni és egyáltalán nem rózsás a helyzet. Persze nem is annyira kilátástalan, mint azt néhányan gondolják.

Legyünk tisztában azzal, hogy a migráció oka általában nem technikai. Azaz mindegy, hogy mennyire jó vagy nem a másik megoldás, nem ez fog dönteni. Az esetek többségében van a döntéshozó, aki nem érta rendszerekhez. Ő általában azt gondolja jónak, amit újságban/manager magazinokban leírnak. A legjobb ha 3 betűs a rövidítés, CRM, SAP, CMS, ERP stb. (Nagy sláger a VOIP igaz ez négy betű.) Ezeket szeretik a legjobban. Ha az ő fejébe beköltözik az, hogy migrálni kell, akkor migrálni kell (és itt nem csak linux irányról beszélek, az MS világon belül is, pl exchange vs. lotus). Ha ez eldölt akkor már marakodhatnak a technikusok hogy mi van.
A másik szempont ami alapján a döntéshozás megesik, hogy az adott ember mit látott a számítástechnikából. Ismerek olyan főnököt, aki szerint az ATARI volt a világ legjobb gépe és ha tehetné azzal dolgozna. A trend számomra egyértelmű: most döntéshozó pozícióba azok vannak akik a DOS/Win szférába nöttek fel, ezért azt választják. 5-10 év múlva sokan lesznek, akik most otthon linuxot, BSD-ét barkácsolnak, biztos vagyok benne, hogy azok azt fogják használni. És ez nem technológiai, hanem érzelmi kérdés.

Ha már megvan a migrációs óhaj, akkor lehet le vagy rábeszélni valakit. Bármilyen irányú migráció esetén rengeteg dolgot mérlegre kell tenni és bizony valahol az MS valahol a linux megoldás győz.
Például most dolgozok egy átálláson (dec 27-jan 4 céldátum), ahol régi DOS rendszereket kell kiváltani. Egyrészt adott lenne egy win megoldás. Ennek licenc költsége (a négy telephely kapcsolódó szoftver igényével) 3 - 3,5 millió forint, úgy hogy nem tudják migrálni az adatokat a régi rendszerből az újba. Ez még hozzátesz a költségekhez párszáz emberórát, amíg egyáltalán az alapdolgokat be pötyögik. A kliensek jól behatárolható munkát végeznek, gyakorlatban 95%-ban kiváltható minden linuxon. (Egyedül a banki szoftverből kell valami alternatívát keresni, mert az most csak win.) Ezzel állítom szembe a linux megoldást. A DOS rendszer adatainak SQL formátumba konvertálását megírtam két éjszaka alatt. A DOS progi funkcióinak új formába öntése kb. 500e forintos fejlesztői munka (platform független megoldásban, forrás kóddal!). További 250e-ből kijön az összes olyan jelentés és kényelmi funkció, amire már gyakorlatilag már egy évtizede vágynak. Plusz fel kell installni a desktopokat. Mindent összeszámolva 3-3,5 millió áll szemben 1-1,5 milliós költséggel, továbbá a megoldás innen már nem vendor függő, a jövőben azt lehet vele csinálni, ami csak jól esik (akár windowsra migrálni).

A pénz egyébként fontos tényező, ha valóban van megtakarítás. Egy másik futó projektnél, anno Exchange-re migráltak a plusz funkciók érdekében (meg nagyon olcsó ajánlatot kapott a cég). Aztán azóta nem ment jól a szekér, a cég létszáma csökkent. Kiderült hogy a hőn áhított funkciókat senki nem használja (megosztott mappa, megoszott névjegyek, erőforrás lefoglalás, megosztott naptár). Most lejár a licenc, az MS ott toporog az ajtóba. A rendszer fenntartása súlyos eurókba kerülne, a főnök pedig sokszor olvas a linuxról. Tehát a feladat adott, váltani kell. A mókás az, hogy itt pl a levelező rendszert és a többit tökéletesen kiváltja a google-apps megoldás, amiből a prémium licenc 40€/user, plusz platformfüggetlen és egy árva vasat sem kell hozzá venni/tartani. Innen már adott az út, a dektopok 60%-át át lehet migrálni simán. A többi jelenleg esélytelen (DTP, videó munkák), így azok maradnak.

Eh... na elkalandoztam... bocsi.