( Raynes | 2023. 05. 21., v – 17:22 )

Persze, hogy gyorsabb az újratelepítés. Sose értettem, hogy sokan mit ódzkodnak tőle annyira, mintha a legfőbb bűn lenne. Közben meg egy gyorsabb, biztosabb megoldás. Főleg, ha tényleg indokolt, ilyen régi init -> systemd, 32 -> 64 bit, BIOS MBR -> UEFI boot, titkosítás, fájlrendszerváltás, komplett DE váltás, stb. miatt történik.

Pl. nekem sem kéne az Arch-ot újratelepíteni, mert folyamatos rolling, de 2-3 évente újrahúzom, vagy mert egy új gép jön, vagy új SSD, vagy mert a régit már telerakosgattam csomagokkal, amikről nem tudom mihez kellett (pl. fel lett téve kézi függőségnek, amit egy AUR csomag nem emelt be, vagy portable megoldáshoz kellett), és inkább tiszta lappal indítok, annak ellenére, hogy a régi rendszerrel sincs semmi baj. Nem egy nagy szám, EFI /boot-ot nem kell újrahúzni, konfigfájlok, scriptek megmaradnak a /home partíción, ahogy az adatok, letöltések, stb. is. A rendszernek nem árt, ha nincs benne halmozva sok régi szemét, felesleges csomag, régi csomagoknak hátramaradt régi konfigfájljai. Nem kötelező, persze, de nehogy már csak akkor csináljon valaki valamit, ha már pisztolyt tartanak a bordái közé. Tényleg nem nagy szám az újratelepítés, a mai gépek SSD-vel annyira gyorsak, hogy pikk-pakk megvan.

Ez a régi rendszer végtelenségig frissítése, meg az abnormálisan hosszú uptime-ok még a régi időkből visszamaradt mániák, amit sokan nem tudnak elengedni, mert azt hiszik, hogy az erény, a stabilitás fokmérője, stb., mintha bizonyítaniuk kéne. Régen még indokolt is volt, mert körülményesebb volt az újratelepítés, floppy-zni, CD-zni, lassabban ment fel a rendszer, akár egy egész hétvégés program is megvolt, ma meg pár perc, netről minden frissül. Jó, be kell lakni a rendszert, de az sem akkora szám, mint sokan beállítják. Elfelejtik, hogy valaha minden rendszer belakatlanul kezdte. Majd az új rendszer is belakódik. Ennyi.