( bucko | 2016. 06. 02., cs – 19:16 )

Kénytelen voltam, mivel motor(kerékpár)diagnosztikai műszereket fejlesztek. Ezeknek legfontosabb műszaki paraméterei: Windows 5618-on működik usb csatolással. :( A főnököm húzta a száját a külső táp miatt, míg a kolléga össze nem futott egy kínai kábellel. Persze nem volt meglepi, mert adtam a jelzést, hogy elfogyott a villany.

Erről már beszéltünk. Én először elolvasom az adatlapot, szabványt, stb. Tényleg az usb.org és egyes gyártók ajánlásait követem. Ebből még nem volt gondom. Max. egy kicsit igazítok, ha komolyabb a környezeti zavar, vagy nem "átlagos pendrive szerű" a szerkezet. Utána egyszerű a dolgom, mert én terveztem, és pontosat tudom hova mi kell.

A sok idegen kütyü nem egyszerű, mert talán nem mindegyiknek van pontos specifikációja. Általában akkor kell külső táplálás, ha nagyobb a fogyasztás, vagy olyan analóg áramkört használsz, amit igényli a pontosabb 5V-ot és nem szeretnéd a pontatlan esetleg zavaros usb táplálásra bízni.
Lényegében a következőket használom:
- PICKIT3 adja a feszültséget, ha nagyon kicsi a fogyasztás
- usb adja
- megbízható 5V-os táp
- megbízható 12V-os táp, ha a szerkezet saját magának állítja elő a tápot, vagy nincs USB
- 5V->3,3V esetén 0,2A-ig LDO, felette saját kapcsolóstáp. Ez csak magánvélemény.

CPU esetén nem feltétlenül a shell-re gondoltam. ;) Hanem a másik CPU-ra, amelyik maga kapcsolja a feszültségforrást igény szerint. Pl. a kapacitív terhelés kezelésekor először az usb driver megbeszéli a fogyasztást és csak utána szabad rákapcsolni az akkutöltőt. :)

A "valódi teljesítmény vezérlés" megismeréséhez érdemes az egyes gyártók céláramköreit tanulmányozni. Van bennük FET és áram(irány)érzékelő is. Így tudja megállapítani a host, hogy hazudtál és több áramot fogyasztasz. ;) Vagy zárlat esetén teljesen lekapcsolja a portot - az adatvezetékekkel együtt. Egy légyszarnyi (SOT23) FET is tud 3..6A áramot kapcsolni 50..80A csúcsáram és néhányszor 10mOhm mellett. Megfelelő elektronikával bármilyen zárlatos eszközt le lehet kapcsolni károsodás nélkül. Ezekben az áramkörökban általában a felső ági áramérzékelés a kihívás. De mondhatod azt is, hogy 4,4V alatti feszültség esetén vagy túláram van, vagy pedig gyenge a táp és off.

"Dugdosom össze vissza - még nem volt belőle gond..."
Talán erről is beszéltünk már. Az amatőrnek semmi nem számít. Ezt általában nem tudom megtenni, mert a deszkamodell és prototípus kihagyásával azonnal az éles áramkörhöz való nyomtatott áramkört gyártatom le kipróbálás nélkül. Ehhez elég gondosan kell tervezni még az egyszerű áramköröket is! Után legfeljebb egy-két alkatrésszel tudok módosítani vagy "finomhangolni". Nem az a cél, hogy véletlenül működjön, hanem a véletlenszerűen kiválasztott, esetleg - bizonyos határokon belül - más gyártótól származó alkatrészekkel is ugyanúgy teljesítsen a szerkezet. Ennél azért talán egyszerűbb a helyzeted, csak mérni meg olvasgatni kell!