( mauzi | 2014. 02. 20., cs – 20:04 )

Az "lpr" arra szolgál, hogy a nyomtató spoolerbe bele tudd önteni a nyomtatandó anyagot. Ez a spooler klasszikusan vagy a BSD-féle lpd, vagy újabban a CUPS. Ez utóbbi rendszereket kell úgy konfigurálni, hogy a beleöntött anyagból képes legyen előállítani a nyomtatónak megfelelő adatformátumot (tipikusan Postscript vagy PCL) nevezzük ezt a konverziót elvégző terméket "filternek" vagy "nyomtatódrivernek". Aztán persze az is lényeges, hogy olyan formátumú anyagot önts rá, amiből ez a filter tud dolgozni. (Ez tipikusan Postscript)

Tehát:

a.) alakítsd át a forrásanyagot (jelen esetben: PDF-et) Postscriptté (erre csillió konzerv megoldás van) és a Postscriptet küldd rá az lpr-re. Ha a nyomtató ért Postscriptet, akkor készen is vagy, ha nem ért Postscriptet, akkor a printer spoolerbe (lpd, cups) fűzz bele egy filtert (drivert) ami átalakítja ez a beérkező Postscript adatfolyamot olyanra, amit a nyomtató képes megérteni. (pl. PCL)

b.) üthetsz két legyet egy csapásra, és a PDF->Postscript konverziót is beleépítheted a spoolerbe, már csak azért is, mert a Postscript->PCL konverziót jellemzően a Ghostscript nevű szoftverrel szokás megoldani, az pedig képes - némiképp limitáltan ugyan - de PDF-ből táplálkozni.

Kiegészítés:

Ha CUPS van, akkor egyes lépéseket egyszerre meg tudsz lépni, tehát a fenti b.) variáció gyakorlatilag "out of box" fennáll. Ezt mondja a manual:


CUPS understands many different types of files directly, including text, PostScript, PDF, and image files. 
This allows you to print from inside your applications or at the command-line, whichever is most convenient!