( XMI | 2013. 10. 11., p – 00:56 )

Az égegyadta világon semennyire nem érdekel minket az izzószál hőmérséklete, ennek ellenére majdnem mindenki idekeveri. Kb. hány éves a kapitány c. kérdésnek a megfelelője. Ezért is egy katasztrófa ez a topik. De az abszolút csúcs ez volt "HA az tönkre teszi mégis, akkor jól jártál, mert biztosan tudhatod, hogy alul lett méretezve már az eredeti teljesítményhez is"

Nyilván nem az izzószálat csavarja be senki a foglalatba. Az üvegbúra és a fej egyensúlyi hőmérséklete számít. Azt viszont csak akkor tudod megmondani, ha modellezed (1) a sugárzás mellett a (2) hőáramlást (igen, a töltőgáz...), és (3) bevezető vezetékek hővezetését. Nem megfeledkezve az iránykarakterisztikáról, pl olyan apróságokról, hogy a konvekció felfelé szállítja a hőt, tehát az sem mindegy hogy milyen szögben áll az izzó. Aki látott már világítástechnikai katalógust, az tudja, hogy a komolyabb nagyteljesítményű fényforrásoknál szigorúan meg van szabva az égetési pozíció.

Ha ez mind megvan, akkor ugyanezt a modellezést meg kell ismételni az izzón kívüli dolgokra is (foglalat hővezetése, levegő áramlása az izzó körül, lámpatest szellőzése stb.). Ha dupla búrás halogénlápáról van szó, akkor ráadásul a két búra közti dolgokat is bele kell számolni.

Na ekkor már talán lehetne következtetni arra, hogy mennyi is lesz a fej és a búra hőmérséklete. De nyilván nem fog sikerülni, mert nem lesz adatod olyan lényeges bemenő paraméterekről, mint a töltőgáz összetétele és nyomása, az izzószálat bekötő vezeték és a tartó állvány hővezetési együtthatója stb.

A világítástechnikai szakemberek nyilván nem számolgatják ezt végig, és nem is tippelgetnek össze-vissza, hanem megnézik a gyártó katalógusában megadott tipikus hőmérsékleti adatot és ebből kiderül, hogy az armatúra elbírja-e vagy sem.
---
Régóta vágyok én, az androidok mezonkincsére már!