( uzsolt | 2012. 12. 14., p – 10:18 )

A logikád alapján gondolkodtam, így kerül ide a szakmunkásképzés. Miért kellene mindenkinek ingyenessé tenni akár az első, akár a harmincadik diplomáját szakmáját?
A szakmunkásképzés (és a szakközépiskolai képzés) is pénzbe kerül. 16 év a tankötelezettség, állambácsinak eddig "kötelessége" pénzelni.
Miért fizetné meg a hegesztő képzését, ha ő kimegy külföldre? És miért fizetné a hegesztő képzését, ha magáncégnél helyezkedik el? Miért fizesse azon hegesztőtanonc képzési díját, aki kibukik (ilyen is van, nem kevés).
A te logikádból ez következik (vagyis pontosabban a te logikádat alkalmazom egy másik, szintén nem kötelező iskolatípusra).

Egyet tényleg ne feledj már el a sok demagóg maszlag között: a felsőoktatás pénzbe kerül. Viszont a legtöbb esetben a felsőoktatás megtérül. És nem csak abban az esetben térül meg, ha a delikvens állambácsinak dolgozik, hanem abban az esetben is, ha elmegy egy céghez, multihoz, vállalkozást indít - hiszen ebben az esetben is fizet adót, a munkáltató fizet járulékot. És mivel (elvileg) a diplomás bér magasabb, mint a közmunkás bér, ezért a befizetett adók és járulékok is magasabbak. Teccikérteni? Ezt még Viktor is megmondta 2008-ban (persze azóta biztos elfelejtette). Meg azért az adókon, járulékokon túl a GDP-hez való hozzájárulást se feledd el!
Persze vannak olyanok, akik kimennek külföldre (pl. külföldi ösztöndíj, külföldi egyetemen vendégoktatóvá válik, jobb munkalehetőség, unja az országot, stb.). De az itt maradottak bőven "visszafizetik" a "köszönés nélkül lelépők" képzési díját is a több adóval, járulékkal.

És félreértés ne essék: én tandíjpárti vagyok. De nem úgy, ahogy te illetve a mostani vezetés akarja, hogy néhányan kapnak csak "ösztöndíjat", aki ellóg külföldre, az fizesse vissza, röghöz kötöm, stb. A szobafestő, hegesztő, stb. szakmunkás, aki külföldre megy dolgozni, miért nem fizeti vissza a képzési díját? Miben "több" a szobafestő, mint egy közgazdász, hogy neki nem kell visszafizetni?

Szóval én aszondom, hogy normális mennyiségű államilag finanszírozott helyet kell meghirdetni (és rendesen finanszírozni is) - persze nyilván egyiptológusból kevesebbet, mint orvosból. Ezután első félév, mindenkinek ott a lehetőség, hogy bizonyítson. Aki nem ér el egy bizonyos átlagot, vagy sok (>0) tárgyból ismétlésre kényszerül, vagy... (és most valami objektív fokmérőt írj ide), az a következő félévét szépen fizeti.
Ezzel nem vesszük el a lehetőséget azoktól, akik tényleg komolyan gondolják akár az egyiptológust, akár az orvost, és egyidőben azt is biztosítjuk, hogy a lébecoló, lusta, nem túlzottan tehetséges diákok ne "herdálják" az állam pénzét.
Igen, egyetértek azzal, hogy egyetemre kerül, az bizonyos értelemben kiváltságos. A kiváltság nem alanyi jogon jár, hanem ki kell érdemelni, illetve folyamatosan érdemeket kell felmutatni, ami alapján a kiváltságod megmaradhat. Ha nem, akkor kiesel a körből :) DE: a kiváltság legyen tényleg kiváltság, ne pedig egy rohadt nagy szívatás.
Persze lehet ezen az "ötleten" finomítani, de szerintem még mindig jobb, mint amit a mostani kormány erőltet - még akkor is, ha az a propaganda, hogy ez a (leendő) hallgatók érdeke.

Ide is leírom azt a fő okot, ami miatt így gondolom: mivel a tanárszak, amit elvégeztem, nem első diplomám volt, ezért fizetős voltam. Becsülettel el is végeztem, leginkább jó és jeles osztályzatokkal (persze becsúsztak rosszabb jegyek is, remélem, ezért nem sorolsz az ingyenélő(sködő)k közé). Szépen fizettem, 4.5 illetve 5 éven keresztül (mivel az egyik szakot fél évvel kevesebb idő alatt el tudtam végezni, mivel az első szakom a tanárszak "kutató párja" volt, így el tudtam fogadtatni sok tárgyat), szóval olyan 700ezer forintocskát az adott idő alatt.
Persze nyilván volt egy nagy csomó olyan hallgató társam, akik államilag finanszírozottak voltak. És köztük sok olyan volt, akik ketteskékkel bukdácsolgattak, államvizsgán, mikor mondták, hogy "kettes", reakció: "Ezazzzz, megvan...". Én meg jelesre államvizsgáztam. Ekkor egy kicsit kinyílt a bicska a zsebemben (meg is kellett varrni az öltönyömet), hogy basszamegabatkamanó, én fizettem kva sok pénzt, teljesítettem (igaz, második diploma), ők meg ingyen tanultak, és nem sok mindent tettek le az asztalra.

Érted akkor már a gondolatomat?