Továbbra sem büntetik itthon a saját célra letöltögetőket

Korábban volt arról szó, hogy módosulhat a szerzői jogi törvény. A módosítás megtörtént, de az új törvényből - melyet ma fogadott el a parlament - kikerült a saját célra zenét vagy filmet letöltők büntethetősége. A részletek itt.

Hozzászólások

"A magáncélú letöltést büntethetővé tevő rendelkezést például törölték a javaslatból. Ezt két szocialista és egy MDF-es képviselő is javasolta. Az erről szóló módosító ellen csak az SZDSZ frakciója szavazott egységesen, támogatva a minisztérium eredeti elképzelését."

Ezt ne felejtsük el, ha majd választásokra kerül sor.
A Fidesz hogyan szavazott? Fent van az interneten valahol, név szerint ki hogyan szavazott a módosítások ügyében?

De ezek szerint az ilyen letöltés _egyértelműen legális_.
Abban egyetértek, hogy a pártokat inkább ne citáljuk ide, mert SZVSZ a szavazók többségének fogalma sincs hogy miről is szól ez a kérdés, csak a kiadott pártvélemény után szavaznak.
Egyébként minden parlamenti szavazás jegyzőkönyve a részletes szavazatokkal fent van a www.parlament.hu honlapon. Mondjuk mielőtt messzeható következtetéseket vonsz le az ott található adatokból, nem árt, ha tudod a kérdéses ügy pontos iratszámát és a benyújtókat, mert adott ügyben több szavazás is van. Ebben az ügyben pl. volt vagy 20 szavazás.
Csaba

(Erősen IMHO)
Ez, így, ebben a formában nem igaz.
A jogellenes feltöltés törvénysértés és a jogellenes letöltés törvénysértés. A jogellenesen van a hangsúly. Ugyanúgy, mint a jogellenes károkozásnál. Mivel jogszerűen is lehet kárt okozni és ott nincs kártérítési felelősséged. A kérdés az, hogy a forrás joxerűen ajánlja-e letöltésre a tartalmat. Vagyis fizet-e jogdíjat, vagy egyebet a megosztással kapcsolatban.
--
unix -- több, mint kód. filozófia.
Life is feudal

azok meg nem legalisak a szerver uzemeltetoje szempontjabol.
Amugy meg a torrent akkor legalis, ha "zart korben" es kozvetten sem hoz anyagi hasznot (ingyenes meghivos torretn sitok, mindenki mindenkinek az ismerose, jogi kiskapu).
Szoftverek eseten gond van, mert tlepitesnel elfogadsz, egy EULA -t, ami egyertelmuen szerzodes, tehat zene+film ok.

Az EULA-s sw csak akkor gond, ha a szoftverhez mellekeltek sorozatszamot is, amit hasznalsz. Tehat pl. egy letoltott XP telepito CD a sajat megvasarolt kododdal egyutt legalis lesz, mert magat a licence-t megvetted, csak a hordozora van szukseged - mert peldaul megsemmisult. Ha viszont warez seriallal, vagy olyannal hasznalod, melyert te nem fizettel, akkor illegalis.
--


()=() Ki oda vagyik,
('Y') hol szall a galamb
C . C elszalasztja a
()_() kincset itt alant.

"Amugy meg a torrent akkor legalis, ha "zart korben" es kozvetten sem hoz anyagi hasznot (ingyenes meghivos torretn sitok, mindenki mindenkinek az ismerose, jogi kiskapu)."

Nem olvastam el, mi módosult, de gondolom nem vették ki. Eddig úgy volt, hogy letölteni legális, megosztani tilos. Ergo, torrent ilyen szempontból mindenképp bukta. Már az is, hogy valaki átküld a szomszédnak MSN-n egy mp3-t.

Törvénynek annyi a lényege, hogy megtiltsa az audiovizuális tartalmak terjesztését, ha arra nincs jogod, de ha már kaptál, akkor 3-4 [x10Tb :) ]) mp3 fájl, film akármi miatt ne pereljék le rólad a gatyát. Persze, úgy is van olyan, aki megosztja.

Lehet cifrázni, de pont a torrent miatt van [volt? FIXME] így a törvény.

----------------
Lvl86 Troll

igen, csak én nem ezt mondtam. én arra tettem megjegyzést, hogy warezoló azért szavaz bárkire is (nem is érdekel milyen oldalra áll), aki a warezolást "támogatja". ezt elég abszurdnak tartom ugyanis (kb. mintha megünnepelném azt, aki a drogosokra költi az én adómat).

--
xterm

...egyértelműen illegális...
Ezt nem értem. Honnan a fészkes fenéből tudhatná a letöltő jómadár, hogy amit letölt az illegális-e vagy sem? Csak azért mert MS XP Enterprise Cool Edition a csomag neve, nem jelenti feltétlenül azt, hogy a letöltése, birtoklása illegális. Mi van, ha éppen ez egy olyan verzió, ami pl. próba, vagy "60-éves Gates és 100.000 példányig szabad termék" akcióban van. Egy szoftverről a licencének áttanulmányozása után derül ki a felhasználhatóságának jogi kerete.
Egy zenei darabról és/vagy filmről is ez mondható el. Amíg nem ismered meg a licencét, addig neked alkotmányos jogod van - ha úgy tetszik - hülyének lenni. Ha meg nincs hozzá licence mellékelve, akkor nézzen utána a felhasználó. Csakhogy még ez sem elegendő: ha pl. az a címe a legújabb CAM-es mozis filmnek, hogy "Elephants Dream", akkor a pógár letölti, belenéz, és csak utána jön rá, hogy a Die Hard 12. Ekkor sejteni kezdi, hogy ez warez, utánanéz, és szépen letörli a gépéről. Egészen addig megillető őt a jóhiszeműség, mint jelző.
Szóval, csak óvatosan azzal az egyértelműen illegális kijelentéssel.

Azért nem is büntetnek, bár eddig sem büntettek, mert letöltöd, rájössz, hogy illegális és letörlöd. Magyarán amikor odamennek, akkor semmi sincs a gépeden, mi alapján büntetnének? Egyébként életszerű a példa, emule-on rendszeresen ez történik, ahogy trójait és vírust is pikk-pakk szedhetsz onnan.

Boritókat nem szedtem, mi az a cdr? De pornó jött már koncertfelvétel helyett. A protokol hátránya, hogy mindenki más nevet adhat azonos hash-sel rendelkező állománynak, így semmit nem jelent ki minek hívja, sajnos próba szerencse alapon megy. Persze erre lehet mondani, hogy megbízható forrásból kell beszerezni.

Azért nem teljesen. Bár emule-t nem ismerem, de dc is hasonló elven működik. Konkrétan strongdc tud olyat, hogy ami azonos hashel rendelkezik, azt egy "csoportba" rendezi, és szépen meg lehet nézni az összes filenevet. Ha nincs rendben a file, akkor biztos, hogy ki tudod ez alapján szűrni, mert valaki csak azt a filenevet használja, amit a file rejt valójában.

Ez igaz, az elején nem is szerették azt a funkcióját, sok helyről kirúgták a hash-t használó klienseket (elsősorban strongdc++). Nem értem miért, de így volt. Viszont hogyan állapítod meg mi az eredeti fájlnév, ha látod, hogy 10 ember x.avi-nak, 10 ember y.avi-nak és 10 ember z.avi-nak nevezi? Ráadásul sokan direkt hülye nevet adnak, vagy azért, hogy megzavarjanak, vagy azért, hogy a névvel keresésnél ne találják meg nála, csak hash alapján. De volt olyan is, ami több embernél volt rossz néven, mint a helyesen. Sajnos nem egzakt a dolog. Mondjuk már sem az emule-t, sem a DC++-t nem használom jó ideje, így nem tudom merre tart az a világ.

"Honnan a fészkes fenéből tudhatná a letöltő jómadár, hogy amit letölt az illegális-e vagy sem?"

-az oldalt spamben hirdetik
--amiben következetesen a "terra" mértékegységet használják
-az oldalra emelt díjas sms-ért lehet belépni
-az oldal "warez"-nak titulálja magát
-satöbbi

ez ugyanolyan kamu duma, mint hogy ha egy középiskolás osztály minden héten lemásolja az mtv top 40-et, azzal milliós kárt okoz.

Izé... ezt most komolyan kérdezed?

Te még biztos nem kaptál soha "Szia juci vagyok, múltkor dumáltunk a zenékről, most tudok egy tök jó oldalt, lehet SMS-ért film DVD-ket letölteni: http://sms.warez.faxxom.hu"
És akkor is csak jóhiszeműen azt gondolod, amikor ilyen helyre mész, hogy teljesen legális, és persze hogy Jucikát ismered (pedig sose találkoztatok). Ugye?

nc.

Tőlem büntessék, de akkor egy büdös buznyákot se szedjenek be, amikor mikro-SD kártyát veszek a mobil telefonba, hogy legyen mivel eltartanom Márió és a harmónikást.

Üdv,
Dw.

"Jegyezze fel a vádhoz - utasította Metcalf őrnagy a tizedest, aki tudott gyorsírni. - Tiszteletlenül beszélt a feljebbvalójával, amikor nem pofázott közbe."

Már csak az a kérdésem, hogyan? Hisz még a dollár(száz)milliókat hozó zenéket, filmeket, szoftvereket sem tudják "megvédeni", illetve majd pont az én kikerült saját készítésű képeim fogják megvédeni, mi? Gondolom, sztárügyédet fogadnak nekem, ha jogi útra terelődik egy ilyen ügy, mi? :)

erről már sokszor volt szó itt. ma sem kell fizetned egy büdös buznyákot sem, gondolom a hologramos matricára gondoltál, ha memóriakártyát akarsz vásárolni.
lehet vásárolni luxemburgból, szolákiából és számtalan egyéb olyan EU országból, ahol nincs matrica. ilyenkor szokott jönni az, hogy de egy db SD kártya miatt nem fogok szállítási díjat fizetni, mert nem éri meg már úgy. budapestre ingyen szállít az egyik linkelt cég 8e HUF felett, és természetesen a teljes rendelés összértéke számít. azaz vehetsz SD kártyát+DVDr lemezeket 8eért és nem kell se szállítási díjat se matricaadót fizetned.
az EUban szabad kereskedelem van a tagállamok között így a fenti eljárás teljesen legális!

Szerintem itt az elv a lényeg, hogy ne akarjanak már egyesek ezzel is lehúzni, és ne kelljen körülményeskedni ennek a kikerülésére. Másrészt pedig akkor se kelljen fizetnem nekik ha pl. holnap megyek nyaralni, elugrok a legközelebbi IT boltba plusz memóriakártyáért etc.

Bye Bye Nyuszifül

Nekem ebben az ügyben Deutsch-MárNemFürMertFélreKefélésértKitagadták Tamás védekezése volt a legjobb: "Nem ezzel az üggyel kellene a sajtónak foglalkoznia, hanem a munkáját kellene értékelni." - Gondolom azért mondta, mert a titkárnőjét munka után hazavitte, és ott dugta, nem pedig munkaidőben az asztalon. :))

áfa, azaz Value Added Tax nincs. sales tax van, de az sem mindenhol, és csak a végfelhasználó fizeti és csak termékek után. szolgáltatások után nem. azaz nem megy fel a csillagos égig egy árucikk ára azért, mert több kereskedőn keresztül jut el a vásárlóig, mint magyarországon. amióta az apeh pontatlanul késve téríti vissza az áfát, sőt néha megtagadja a visszatérítést, azóta végképp minden egyes kereskedőnél legalább az áfa árával nő a nettó ár, mert az apeh vagy visszatérít, vagy nem.
persze a multik mindent házon belül tudnak végezni, így ott ennek nincs extra árfelhajtó hatása. annál inkább romlik viszont a többi kereskedő versenyképessége.

és szerinted ki tudja őket felelősségre vonni?
gyak. ők a hatóság, olyan jogkörökkel, hogy a számlád befagyaszthatják, inkasszózhatnak róla, stb. felügyeleti szerv (most az "impotenseket" hagyjuk) nélkül.

Nem akarsz velük ujjat húzni, legfeljebb csak akkor, ha van sok félretett pénzed a párna alatt / svájcban, és fussa belőle ügyvédre + kenyérre még pereskedsz velük.

a kereskedonek leginkabb akkor jarna visszaterites, ha egyebkent veszteseges a tevekenysege (az esetek 99% -ban), ha nyereseges, akkor a kulonbozetet kell becsengetnie minden honapban (negyedevben, kinek mikor), meg szep, hogy az apeh kesve terit vissza, hogy lehet hosszu tavon vesztesegesen kereskedni? import-export mas kerdes

a sales tax amugy jo dolog, nalunk is volt ra kiserlet a forditott adozassal, kurvara nem artana az informatikaban pl.

pont ezért drága minden magyarországon, amit nem egy megamulti forgalmaz. minden kereskedő, az előtte álló bruttó árából képezi a saját nettó árát.
vegyünk egy megyei nagykert. vásárol notebookokat a budapesti országos nagykertől, darabját 100e+áfáért, azaz 120e hufért. mivel nem bízhat az apeh visszatérítésében, ezért a számára bruttó árra rak rá újabb 20%ot. azaz legalább 144e hufért fogja eladni a helyi kiskereskedőnek. bár akkor már kerekít 150e hufra, mert neki is csak fizetni kell az alkalmazottakat + rezsi és egyebek. a kiskereskedő, aki a végfelhasználóknak értékesít természetesen ugyanerre kényszerül, hasonló okokból. így szerencsétlen vásárló már 180e ftot kénytelen kipengetni egy valójában 100e ft értékű notebookért. bár ha a közelében van egy hypermulti, akkor inkább odamegy, mert ott megkapja 135e pénzért, ott ugyanis házon belül van a teljes logisztika.
nem véletlen, hogy megdöglött az összes megyei computer nagykereskedő az utóbbi években. bizonyára sokkal ésszerűbb és gazdaságosabb egy nagyobb telepakolt mikrobusz helyett 20 negyedéig pakolt kisfurgonnal szaladgálniuk a kiskereskedőknek pestre.
vagy szerinted, miből termelhet ki az áfa 20%át meghaladó nyereséget egy kereskedő? az esetek 90%ában ingyen nyújtott szervíztevékenységből?
termelő, gyártó vállalkozásnál más a helyzet. ott általában bemenő alapanyag+alkatrész és kimenő kész termék között 20%nál nagyobb a értékkülönbség. bár a kiszámíthatatlanul visszatérített áfa ott sem használ a versenyképességnek.

miért van ez a szerencsétlen helyzet?
sok fiktív számlázás történik, ráadásul az állam is likviditási problémákkal küszködik, hála az elmúlt évek felesleges pénzszórásának. mivel magas az áfa, viszonylag kevés fiktív számlával is sokat lehet kaszálni. emlékszik még valaki Stadler Józsefre és az Utolsó vacsorára? :) egy csomó áfabevétel elúszik a fiktív számlázók csalásaira, és a végén a tisztességes vállalkozókon verik el a port azzal, hogy késve térítenek vissza, vagy mondvacsinált indokok miatt egyáltalán nem térítik vissza az áfát. magyarország az a hely, ahol semmi értelme az áfának. amerikai típusú normális mértékű salex tax esetében minden normálisabban működne. csak a lánc végén fizetne a vásárló, és ott ugye nincs értelme visszatérítésről beszélni. a sales tax egyébként nem azonos a fordított áfafizetéssel.

Ez az ÁFA visszatérítés tévedés.

Vesz a nagykertől 100+ÁFA=120-ért. Ennek az ÁFÁját a nagyker fizeti be persze nettósítás után.
Eladja 10% haszonnal 110+ÁFA=132-ért. Természetesen a usertől mind a 132-őt megkapja, de csak a 10 után kell neki 2 ÁFÁ-t fizetni!!!!!

Nincs semmiféle visszaigénylés, nettó befizetés van. Persze más a helyzet, ha veszteséges a delikvens. Na ha akkor igényelget, akkor nem ússza meg az ellenőrzést sem. ;)

sajnos ez csak elméletben működik.
a gyakorlatban, tegyük fel hogy az egyszerűség kedvéért adott hónapban, csak az általad említett, nagykeráron 100e+áfa=120e terméket forgalmazza a kiskereskedőnk. legyen a ma divatos netbook a termék. a usereknek eladja darabját 110e+áfa=132e ftért. ha a kiskereskedő pechére a nagyker, magyarországon nem meglepő módon a hónap végére egyszer csak eltűnik, köddé válik a könyvelése is, akkor nagy bajban lesz. ez esetben természetesen a nettósítás után semmit sem fog befizetni a nagyker az apehnek. ez normális esetben pénzügyileg nem érinthetné kiskereskedőnket, a felszámolónak még ha garanciát is biztosítania kellene felé, ha az ő szervize helyben nem tudja megjavítani a visszahozott hibás netbookokat. természetesen magyarországon ez csak szigorúan elmélet, a valóságban úgy rendezi le ezek után a garanciával panaszkodó usereket, ahogy egyedül tudja. de ne menjünk el mellékszálon. maradjunk a számláknál.
az apeh ezek után igen gyakran nem hajlandó elfogadni a nagyker számláit, arra hivatkozva, hogy ő sem kapta meg a nagykertől, valamint az számla ezek után fiktívgyanús. azaz nem 10e után kell szerencsétlen kiskereskedőnknek 2e áfát, hanem a saját nettó 110e számlája után 22ezret.
így minden egyes sikeresen eladott netbooknál kiadás oldalon 120e+22e ftal kell számolnia. ez összesen 142e. bevétele viszont csak 132e. azaz minden netbookon 10e ftot bukik, plusz a szállítási költség, alkalmazottak, rezsi, az érvényesíthetetlen garancia járulékos költségei stb.
ha bíróságra megy és nagyon jó ügyvédje van, talán megnyerheti a pert az apeh ellen. csak az a baj, hogy a magyar kiskerekre annyira jellemző likviditáshiány miatt 5x tönkremegy a boltja addig amíg eljut a jogerős ítéletig.
és ebben a példában csak két lépcső volt, nem az általam említett három, de a lényeg ugyanaz.
ez a magyar valóság:(

Izé... ez nem így megy.

Ha én veszek a nagykerben 100+ÁFÁért laptopot, kifizetek ugye 120 pénzt, és ott a polcon a gép.

Jön a vásárló, eladom neki a gépet mondjuk 110+ÁFÁ-ért. Kapok 132 pénzt.

Ezután én befizetem az APEH-nek a hozzám befolyt ÁFÁ-t, 2 pénzt.

nyereségem 10. (ugye 110-100). ebből levonom a költségeimet (rezsi, alkalmazottak, mittudomén), a maradék után fizetek nyereségadót.

Az APEH nekem NEM térít vissza semmi ÁFÁ-t, tehát nincs olyan, hogy félnem kell, hogy majd nem térítik vissza.

Persze megtehetem, hogy 110+ÁFA helyett mondjuk 130+ÁFÁ-ért adom a laptopot. Ha valaki megveszi ennyiért, akkor voltaképp hülye lennék olcsóbban adni.

Klassz. Látom leírtam ugyanazt, mint az előttem szóló.

Akkor még egy dolog: visszatérítés a végső vásárlónál van. Tehát nem a logisztikai láncban, hanem mondjuk a végső vásárló egy cég, aki vesz sok cuccot, de ő maga keveset értékesít (mondjuk még csak induló vállalkozás), és ilyenkor a kifizetett számlát visszaigényelheti.

Ezzel nem is szokott gond lenni (csak akkor, amikor azért nincs értékesítés, mert a végfelhasználó csal, és nem ad számlát, így nincs befizetendő áfa se, amiből levonhatná azt, amit már kifizetett).

Még egy dolog, ha veszek valamit, kifizetem az áfá-t, és aztán külföldön adom el, akkor még visszaigényelhetem az áfát.

Na ezzel szokott sok visszaélés lenni, hogy csak papíron létező cucc valójában ki se fizetett áfáját igénylik vissza, vagy csak papíron megy külföldre a cucc, az áfát visszakérik, de aztán mégis itthon adják el.

G

"Az APEH nekem NEM térít vissza semmi ÁFÁ-t, tehát nincs olyan, hogy félnem kell, hogy majd nem térítik vissza."
Aha, csak nem csak belföldi kereskedelemből áll a világ!

Pl. az ország fele mezőgazdaságból él, és az itt megtermelt termények igen nagy része exportra kerül - főként az EU-ba.
Namost, ez úgy működik, hogy veszek 1.000 tonna búzát, 30.000 Ft+ÁFA/tonna áron a termelőtől (vagy +ÁFA helyett +kompenzáció, most ne menjünk bele, a lényeg ugyan ez, csak a kulcs más).
Eladom egy olasz malomnak 40.000 Ft-nak megfeleő Euróért. Az olasz malom természetesen nem fizet ÁFÁ-t nekem, hisz azt neki majd Olaszországban kell befizetni.
Na, ilyenkor, ha exportra kerül az áru (és ez természetesen szállítólevelekkel igazolt), a 30.000 Ft után kifizetett ÁFÁ-t vissza kell fizetnie az APEH-nak részemre.
Ezt az APEH 90 napra fizeti vissza, de néha önkényesen később. És volt 2004 tájékán valami lyasmi, hogy gondoltak egyet, és jogellenesen fél évig senki sem kapta vissza az ÁFÁ-ját.
Ugye mondanom sem kell, hogy ez mekkora szopó, eleve az, hogy 90 napra fizetik vissza. Nem elég az árut finanszírozni (mert ugye az olasz malom is 30-60 napra fizet), hanem még az ÁFÁ-t is finanszírozni kell 90 napig, és folyamatosan.

Ez minden exportra kerülő termékkel így van. (És ugye az ország az exportból él, nem a belkereskedelemből.)

jó példa. a EU kereskedelem valóban előhozta ezeket a problémákat. Eu adószám birtokában bármely külföldi EU cég áfa nélkül csak a nettót fizeti a magyar cégnek. természetesen ez fordítva is igaz, a tevékenységi körbe tartozó árucikkekre vonatkozóan.
a különbség csak az, hogy még más EU tagállamban a magyarnál normálisabb, megbízhatóbb adóhivatal működik, addig magyarországon már jópár éve, egy teljesen kiszámíthatatlan, a törvényekre önkényesen fittyet hányó apehre kell számítania az itteni vállalkozóknak.
nem véletlen, hogy egyre több magyar vállalat költözik ki a szomszédos szlovákiába.

Szerintem Szlovákia 10%-os GDP növekedése a kiment magyar cégek miatt is van.
Ezért nem értem ezt a félnótás Fico-t, meg Slota-t, hogy az aranytojást tojó tyúkokkal szívózik. Ha nagyon sokat ugrál, akkor átmennek Erdélybe és a románok fognak a magyar munkából jól élni.

Legalább tízezer vállalat ment át Szlovákiába, ami szerintem milliárdos bevételkiesést jelent. Ha évente csak 10 milliót adóztak volna, már akkor is 100 milliárdnál, azaz 50 km autópályánál tartunk.

Akkor rendesen kinyílt a bicska a zsebemben, amikor az államokban használtan, legálisan vett számtek cuccot a tesóm hazapostázta nekem és fizetnem kellett. Felmerül a kérdés: miért kellett fizetnem, ha vámmentes? Hát kérem tisztelettel: a saját tulajdonomban lévő, használt számítástechnikai alkatrészre ÁFA-t kellett fizessek. Általános Forgalmi Adót: értve vagyok? Magánemberként. A saját cuccomért. ÁFA-t. Hogy nőjjön köröm a fütykösükre!

Üdv,
Dw.

"Jegyezze fel a vádhoz - utasította Metcalf őrnagy a tizedest, aki tudott gyorsírni. - Tiszteletlenül beszélt a feljebbvalójával, amikor nem pofázott közbe."

Minden import után adót és áfát kell fizetni (persze vannak adómentes cuccok).

Te használt számítástechnikai cuccot importáltál. Miért csodálkozol, hogy fizetni kell utána?

amikor Párizsban éltem, az oda postázott cucc után ugyanúgy vámot és áfát kellett fizetni. Amerikai kollégám kapott egy objektívet az édesanyjától Párizsban, ugyanúgy fizetnie kellett érte. Egyszerűen azért, mert import.
Próbálta magyarázni a futárnak, hogy de ő amerikai, és ez nem is igazán import, mert ő majd visszaviszi amerikába.
A futár meg csak annyit mondott, hogy x pénzt kell fizessen. Ha kifizeti, megkapja a csomagot, ha nem fizeti ki, akkor visszaviszi.

Amikor Törökországból hazaköltöztünk Magyarországra, a barátnőm feladott két bőröndöt, teli a mi holminkkal, ruhákkal főleg. Fel kellett tüntetnie, hogy 5 melltartó, 2 pulcsi, 3 farmernadrág.
Ezt aztán beárazták, és Magyarországon fizetni kellett volna érte, merthogy import.
Kérvényezni kellett (a szállító cégnél kedves volt az ügyintéző, segített, hogy töltsem ki), hogy saját utiholmi, kérem vámmentesen kezelni.
Így megúsztuk. Persze el kellett faxolni a repülőjegyeket, az útlevelekből a török vízumokkal teli lapokat, hogy lássák, hogy valóban ott voltunk x hónapig.

Amikor Marokkóban laktunk, megkértem édesanyámat, küldje utánam a motoros cuccot, meg a búvárfelszerelést. Marokkóba a szállítás + VÁM + ÁFA annyi lett volna, hogy inkább elküldettem haverhoz Madridba (az ugye még belföld), és EasyJettel behoztam saját poggyászként. A határon persze átnézték belépéskor, de ha magammal hozom, nem kell fizetni.

Ennyi.

Szóval legközelebb vagy megpróbálod megmagyarázni, hogy utiholmi (ami persze hazugság, hiszen nem voltál ott), vagy pedig valaki hazahozza neked.

Alma és villanykörte hasonlítása. Az, hogy az adórendszer egy eleme ott hiányzik, avagy a mértéke jóval alacsonyabb, az nem jelenti azt, hogy a közös kasszába kevesebbet fizet be az ottani polgár, csak az, hogy más az adók összetétele. Ja, az USA-ban fizetsz állami adót, meg szövetségi adót, ha jól tévedek...

Miiért sajnálod Máriótól azt a 120 ft- havonta?

megnézted már egyébként, hogy az a civil szervezet ami ezzel a zsarolással foglalkozik milyen fullpull épületben székel?
Na odamegy a sok xD kártya artist jussa.. (ami semmi másra nem jó szinte csak fényképezőgépbe)

No rainbow, no sugar

Engem inkább az izgat, hogy a szorosabb értelemben vett magáncélú másolás megtiltását végül kivették-e. Bár gyanítom, hogy ha letölteni lehet, akkor legális maradt az is, ha egy rendes megvásárolt példányt más adathordozóra és/vagy más formátumba átkódolok. Mert eredetileg sajnos szó volt erről is.
---
Linux is bad juju.

plusz szövetségi adó (ezt nem is tüntetik fel az árcédulán)

CSZ