9 000 desktop-ot állít át Svájc egyik kantonja kizárólag Ubuntu-ra

Címkék

Nemrég arról számoltunk be, hogy Svájc egyik kantonja 2 000 desktop-ot állít át Debian GNU/Linux-ra. Úgy fest, hogy Svájcnak megtetszett a Linux, mert egy újabb kanton migrál a hírek szerint, ezúttal Ubuntu-ra.

A hírek szerint most a 414 ezres lélekszámú Genf kanton migrál. A következő tanév megkezdésétől, azaz szeptembertől a kanton összes iskolájában Ubuntu várja a tanulókat. A hírről a helyi újság, a Tribune de Geneve számolt be (francia). E blogbejegyzés szerint a jelenlegi Windows és Linux dual-boot-os gépekről hamarosan eltávolítják a Windows-t és kizárólag nyílt forrású és szabad szoftvereket hagynak rajtuk.

A migráció egyik előnye nyilván az anyagi megtakarítás. Emellett a diákok is profitálhatnak az Ubuntu használatának elsajátításából, hiszen otthon is használhatják majd költségmentesen a Linux disztribúciót és a szabad szoftvereket.

Átnyomtam a cikket a Babelfish-en, a többé-kevésbé értelmes angol fordítás itt olvasható.

Hozzászólások

pár év múlva már az lesz a hír, hogy európában a magyar iskolák továbbra is kitartanak a windows mellett. :)

Amíg a tanárokat és az iskolai rendszergazdákat (szokásos tisztelet a kivételnek) le lehet kenyerezni egy-egy microsoftos pólóval, meg egy-egy konferencia címszó alatt megszervezett büfiztetéssel (pogácsa - kávé, Vista Ultimate 365 napos demo included), addig itt nagy csodát ne várjál. A felsőbb körökről meg már többször volt szó.

--
trey @ gépház

Elkezdtük OpenOffice-al tanulni, majd kiderült hogy NEM LEHET megcsinálni valamely érettségi feladatot, illetve csak nagy megkerüléssel. Szóval "mi" (diákok ..iskolában) emiatt használunk MS termékeket. Ha megoldanák hogy az érettségi se legyen MS -javára, akkor ok lenne. De az hogy pontokat bukhatsz OpenOffice miatt..hááát..nem túl bíztató. (Itt leginkább adatbáziskezelőre gondolok!)

Teljesen mindegy, mert - gondolom én - nem kell agysebésznek lenni, hogy valaki olyan feladatsort állítson össze, amit meg lehet oldani ezen is (MS Office), meg azon is (OOo). Én kinézem a jelenlegi tanárnemzedékből, hogy képesek lennének ezt a feladatot sikeresen megoldani. Ja, hogy a feladatsort kiadás előtt le is kéne tesztelni?

Egyébként nem kell ahhoz számítógép, hogy ócska feladatsort állítsanak össze. Idén volt botrány, hogy a matematika felvételi feladatsort is sikerült a bizottságnak elbaxnia. Ki is rúgták őket.

--
trey @ gépház

Én ugyan nem akarom, konkrétan úgy tűnik mintha én lennék Trey? Hát akkor.

Természetesen én is csak vicceltem, ahogy suti is korábban.

Korábban, 2006-ban Solothur IT vezetése még a Debian GNU/Linux-ot jelölte meg, mint használni kívánt disztribúciót, kivácsi vagyok, hogy miért döntöttek végül az Ubuntu mellett.

_______________________________________________
Keep It Arch Linux | Simple Xfce | Stupid! Fluxbox

A Babel Fish és a hasonló fordítógépek valóban így fordítják (lásd még. szikratávíró, DVD-játékos)

Valójában a jelentése: "Igazán sajnálom". A bocsánatkérés egy formális, nagyon udvarias formája (túlontúl az a jelenlegi helyzethez). Gondolatban mögé kell érteni, hogy "Erre nincs bocsánat".

Mindenesetre többet akkor kérdezz, ha már el is kezdtem tanulni japánul.
_______________________________________________
Keep It Arch Linux | Simple Xfce | Stupid! Fluxbox

Valahol örülök, hogy már lerágott csont az ilyen hírek kapcsán a - "Naja Svejc gazdag ország, meg tudják fizetni a magasabb tco-t is" - jellegű poénkodás.

Ezek a hírek egyre gyakoribbak. Itt átállnak linuxra ott átállnak linuxra. Remélem a kitartás is megmarad. Teljesen jó volna egy egészslges versenbe kényszeríteni a MS-ot. Hátha kiadnának olyan rendszert ami kissebb ramot kér mint a teljes mérete (jó ez költői túlzás).

Amig a Sims2 (eredeti bolti) becuppant egy gigat.. a Studio Max Render kozbe meg kb annyit amennyit talal (a progi nincs 300 mega emlekeim szerint)... addig csak ne aggodj.

### ()__))____________)~~~ ###
#"It's nice to be important, but it's more important to be nice"
#"Ha én veletek, ki ellenetek?"

Hát igen. Vive les logiciels libres et les politiciens compétents.
Érdekesség: a DIP összeállított tanároknak-diákoknak egy szabad szoftvereket tartalmazó DVD-t, és már tavaly szeptemberben bejelentették, hogy egy év múlva át kell állnia a teljes oktatási gépparknak (egyes indokolt esetek kivételével) OpenOffice-ra.

futtában.

A DIP szabad szoftverbe öltözik

Informatika | 00:05 Már a 2008-as szeptemberi iskolakezdéskor átállnak a genfi iskolák számítógépei az ingyenes[sic] programokra. Magyarázat.

LUCA SABBATINI | 2008 Április 2. | 00:05

Többet megtudni
A DIP egy DVD-t készített, amely egy szabad szoftver válogatást tartalmaz. Töltse le!

Éljenek a szabad szoftverek! A Közoktatási Osztálynál (DIP) a rendelet hírértékű. A következő iskolakezdéskor, 2008 szeptemberében, az a 9000 valahány számítógép, amely a kanton iskoláiban található, végleg megszabadul a fizetős Windows operációs rendszertől, hogy átálljanak az ingyenes vetélytársára, a Linuxra. És csak nyílt szoftvert fognak használni. Egy változás, amely egy apró forradalom megjelenését jelenti a genfi kanton adminisztrációjában.

Egy szabad szoftver, az mi? Nyíltnak nevezzük, szemben az önkényuralmival [OK, nincsen rendes magyar megfelelő a proprietaryra]. Azért is nevezzük nyíltnak, mert a programozási kódja [sic, értsd forráskódja] mindenki által hozzáférhető marad és szabadon módosítható (angolul „open source”). Leegyszerűsítve, olyan informatikai alkalmazásokról van szó, amelyeket nem olyan társaságok készítettek, amelyek kereskedelmi céllal hozzák létre, hanem egy programozói közösség. Akik az örömért kódolnak, hogy segítsenek egymásnak, elősegítsék a minőséget.

Ingyenesek, és többplatformosak (Windows, Mac, Linux), állandóan frissítve, kipróbálva és javítva, a szabad szoftverek előnyösen versenyeznek a nagy informatikai cégek drága programjaival. Így az OpenOffice[.org...] tökéletesen egyenértékű a Microsoft Office-al, míg a Gimp betölti az Adobe Photoshopjának minden hivatását (lásd lent).

Miért a szabad szoftverre való átállás? Ingyenes, hatékony, nevelő, „csak előnyei vannak”, biztosít Manuel Grandjean, a DIP Iskola-Média szolgálatának igazgatója, és eme címmel a megye open source-ra való átállásának kivitelezője. Egyfelől kielégítik az Államtanács gazdasági tervét, melynek 28. pontja szerint „elő kell segíteni a szabad szoftvert” a hivatalban. De semmilyen esetre sincsen szó leértékelt megoldásról. „A szabad szoftvereket a minőségük okán választottuk”, nyomatékosítja Manuel Grandjean.

Megtaláljuk, elemzi ő, „egy igazi egyesülését” a DIP által gyakorolt oktatás alapjainak és a szabad szoftvernek. A közösségi fejlődésük okán, ez utóbbiak „ösztönzik a megosztását és a demokratizálását a tudásnak, ahogyan az ismeretek elsajátításának önállóságát”.

További nem elhanyagolható előnye: a tanulók otthon ugyanazokkal a programokkal dolgozhatnak mint az iskolában, ami „elősegíti az esélyegyenlőséget”, véli Manuel Grandjean. Végül, hangsúlyozza egy csipetnyi iróniával, „így elkerüljük, hogy túszokat hozzunk létre nagy számítógépes társaságok számára”...

Hogyan áll a használat? A Candolle Gimnáziumban már várták a DIP irányelvét. Több éves „dual boot” (azaz kettős Windows/Linux operációs rendszerrel ellátott számítógépek) után immáron kizárólag csak egy Linux „terjesztés”, az Ubuntu alatt futnak a számítógépek.

„Idő kellett az átálláshoz”, ismeri be Jean-Daniel Gavillet, aki a Candolle informatikai park felelőse, „de mindenki számára előnyös”. Az előny nem anyagi, hangsúlyozza az informatikus. „Pedagógiai szempontból jóval jelentősebb”. És mivel a szabad szoftverek nyílt formátumokat használnak, elősegítik az „interoperabilitást”, jobb elévülési tulajdonságokkal rendelkeznek, mint mások.

Szerintem a Microsoft szoftvereit és a korrupciót nem szabad egyként kezelni. A Microsoft-nak vannak jó programjai. És sokakat pont ez zavar, mert ahogy a Microsoft-ot és a korrupciót egynek látják, ugyanúgy szinte egynek tekintik magukat is a Linux-szal. Mivel nem tudják különválasztani magukat attól, amit használnak, ezért van annyi fikázás egymás felé a linuxos táboron belül is (példa). Az úgymond kívülről érkező "támadásokra" kb. egyként reagál a linuxos közösség, de sokan közben marják egymást is, mert nem tudnak mit kezdeni az egójukkal. Természetesen valamennyi ember hasznos tagja a közösségnek, és ezt valahol mindenki tudja, ezért is nincs ebből a marakodásból nagy probléma. :)

S mivel forradalmár
Minden városba kell
Nekem meg ez a város
Nagyon megfelel
Az autók elé
Az útra vetem magam
Az egyetlen forradalmár
Vagyok a városban

Nekem a Windows megfelel, de kicsit érdekel a Linux is. Persze a Windows-t (XP) ingyen szereztem, mert rajta volt egy leselejtezett gépen, amit ajándékba kaptam. Ezt a Windows-t 2006. december 24-én telepítette valaki, és azóta nem volt újratelepítve. Volt közben alaplap csere is: az átlagos Intel chipsetes alaplapot kétprocesszoros, VIA chipsetes alaplapra cseréltem. Működik. Ennyit a Windows-ról, mint szidni való os. A "Linuxom" egy openSUSE 10.3. Sokat szöszmötöltem vele, de megpróbálom csak játéknak felfogni. A politika és a korrupció is csak játék. - mindenki szabadon eldöntheti, játszik-e. Hogy az adónkat kidobják-e az ablakon...? Nem: zsebreteszik. Ha Linux-ra cserélnék az összes államilag vásárolt Windows-t, azt is valakinek meg kéne csinálni. Pénzért. A pénz pedig nagyon csábító dolog... Még az is baj, hogy a linuxos tábor hajlamos bizonyos dolgokat felelőtlenül hangoztatni. Például: a Linux ingyen van. - Ez igaz, de a tudás pénzbe kerül, főleg, ha nagy gépparkról van szó. A tudás pozitívuma, hogy később kifizetődhet. Ha lecserélnék az összes állami Windows-t egy adott Linux disztribúcióra, szerintem szükség lenne egy kisebb programozói csoportra, akik a felmerült problémákat aktívan tudnák kezelni, mert másképpen nem jönne ki a szabad szoftver igazi előnye. Na meg kellene valaki, akit be lehet perelni, ha valami nagyon nem jó. Ennek nincs különösebb lényege, mert per csak akkor szokott lenni, amikor átcsoportosulnak az érdekek..., mégis egyfajta biztonságot ígér (csak ígér), ha van valaki, aki vállalja a felelősséget. Mivel a szabad szoftver mögött nincs cég, ezért az államnak kéne azt mondani: "majd én vállalom a felelősséget". De a politikusok nem hülyék. Kb. ezt gondolhatják: "A Windows-ok lecseréléséből csurranna-cseppenne, de mi lesz utána?! Jó nekünk így, ez a biztos." Kicsit szégyenkezem amiatt, hogy ilyennek látom a politikusok helyzetét, de azért az emberekben még bízom. Azt is tudjuk mindannyian, hogy néha nagyon nehéz dönteni, és ha lehetne, átadnánk másnak a döntés jogát és felelősségét. Talán nem is jó megfogalmazás, hogy az állam vállalhatná a felelősséget, hiszen állam csak akkor van, ha az ügy sikeres, mert ha valami megbukik, akkor csupán pártok vannak, akik egymásra mutogatnak. A Linux-nak bizonyítania kell, mint a szegény ember lányának/fiának a mesékben.

Ismerjük jól, hajnalok fázós arcát,
Problémák súlyos terhét, a kitartó munkát.
Tudjuk már rég, sosem lesz sokkal könnyebb,
Küzdenünk kell másoknál, ezerszer többet.

Nem hiszem, hogy erőszakkal és mocskolódással hamarabb célt lehetne érni, mint jámbor eszközökkel. Jámbor eszköz például az, amikor valaki hisz magában és nem várja, hogy a tömeg mögéje álljon, hanem a maga szintjén megtesz mindent, ami szerinte előre viszi azt, amiben hisz. Felesleges kiabálni, ha nem a cél érdekében szól a kiáltás, hanem azért, mert az adott egyén ki akar tűnni. Az utolsó gondolat: Vajon az, ami szerintem elérendő cél az ország számára, az szerinted is az? Mindenki ugyanazt akarja? Nem. Mások pont úgy hisznek a saját igazukban, mint én. Kinek van igaza? Mindenkinek. Miért? Mert a földi fejlődés azon is alapszik, hogy ellentétes hitekből erőszakkal vagy megegyezéssel egy új dolog jön létre. És a létrejött új gondolatok megint megütköznek, és ismét létrejön valami, ami kicsit jobb, mint csak az egyik, vagy csak a másik. Egyszóval: minden a lehető legjobb mederben halad (mert szembenállás van).

Szép napot mindenkinek! :)