A Microsoft WorldWide Telescope volt a nagy titok

Robert Scoble néhány héttel ezelőtt elérzékenyült, amikor a Microsoft egyik campus-ában egy olyan szoftvert látott, amely szerinte megváltoztatja a szoftvervilágot. Akkor azt mondta, hogy a pórnépnek február 27-ig kell várnia a nagy leleplezéssel. Sokan tippeltek arra, hogy mi lehet a nagy dobás. Talán a legvalószínűbbnek az tűnt, hogy a Microsoft WorldWide Telescope. Találgatni tovább nem kell, Scoble tegnap blogjában leírta, hogy valóban a Microsoft WorldWide Telescope az, ami ekkora hatást tett rá. A Microsoft WorldWide Telescope hivatalos honlapján az áll, hogy a várható indulás időpontja 2008. tavasz.

Hozzászólások

hehehe ez aztan tenyleg nekem is konnyeket csalt a szemembe.
Ki ez a Robert Scoble? Normalis ez?

- Use the Source Luke ! -

Nem hiszem, hogy kifejezetten a szoftveres világot fogja ez megváltoztatni, inkább úgy tudnám elképzelni, hogy emberi közelségbe tudja majd hozni a csillagászatot, úgy mint annakidején a számítástechnikát. Az iskolákban ezentúl nem csak szakkörök keretében lehet majd ilyesmit tanulni és könyvekben, képeken vizsgálni, hanem bárki számára elérhető és megismerhető lesz az univerzum. Úgy lehet majd a bolygókat, csillagokat nézni, mint ahogy most lehet a filmeket a számítógépen.

> ms oldalt elolvasva ez a technologia fenyevekkel messzebb lesz,

Részvényesek biztos örülnek ...

Technológia gör el.

1. mindazon módszerek és eljárások összefoglaló elnevezése, amelyek révén nyers-, illetve alapanyagokból termék lesz

2. vmely termék gyártási eljárásainak összessége

3. rég, isk felsőfokú ipariskola

Ez most kicsit off lesz: A mostani felnővő kölyköket nézve örülök, hogy én képeskönyvön nőttem fel és nem HD filmen. Biztosan nagyon faszagányos cucc lesz ez, de talán az a baj (nem csak ezzel, hanem a legtöbb "multimédiás" dologgal), hogy nem kell hozzá fantázia. De ez most tényleg nagyon eltért a jó kis flameléstől.

--
"Trollhammaren sveper igen..."

Részben igazad van és egyetértek, másrészről viszont azt gondolom, hogy vannak dolgok amiket nem elég elképzelni és csak fantáziálni róla, hanem látni is kell és a csillagászat többekközt pont ilyen. Nem hiszem, hogy az MSWWT fogja csorbítani a gyerekek fantáziáját és gondolkodásmódját.

Ilyet talán még az MS sem állított. A világ viszont gyorsan változik... Nem rég még az a dal jellemezte jól a körülményeket és a lehetőségeket, amelyben az szólt, hogy "hogyha egyszer sok pénzem lesz, felülök a repülőre", manapság pedig már olcsóbb sok esetben a repülővel való utazás, mint a vasút... Ki tudja, lehet 10-20 év múlva már az űrturizmus sem lesz elképzelheteten és az ahoz kötődő ismeretanyag elengedhetetlen lesz az emberek számára, ezáltal az általános műveltség részét fogja képezni.

Az biztos, hogy eltántorítani egy gyereket sem fog attól a WorldWide Telescope, hogy nagykorában tudományos pályára lépjen és esetleg csillagász legyen, akkor meg miről beszélünk.
_______________________________________________
Keep It Arch Linux | Simple Xfce | Stupid! Fluxbox

Meglepetés! Magyaroszágon is amatőrcsillagászok százai próbálják emberi közelségbe hozni a csillagászatot, immáron több mint 50 éve. Csak ugye a monitorba/TV-képernyőbe gyógyult fejű jónépet baromi nehéz kirobbantani az akolból, hogy éjszaka (Jézusmária! Sötét van! Hideg van! Atyaég! Megesz a farkas! Lekésem a sorozatot a tv-ben!) kimenjen egy távcsőhöz, és belenézzen a kis szemével. Ja, hogy ez nincs előre megcsócsálva, előemésztve és a képünkbe tolva. Ó, gyász, jöjj Májkroszoft, váltsd meg ezt az elviselhetetlen világot, légy te a fény az éjszakában!

u.i.: Igen, elgurult a gyógyszerem, de már hallom az ápolók faklumpáinak kaffogását a folyosóról... :]

u.i.2: Akiket érdekel a csillagászat, és nincsenek még teljesen belekockulva a 1280x1024-es Univerzumba, azoknak érdemes felkeresni az MCSE legközelebbi helyi csoportját, és megismerkedni a valódi égbolt valódi csodáival:

http://www.mcse.hu/helyi_csoportok.html

A csillagos égbolt tényleg mindenkié, és tényleg mindenki számára elérhető, még egy hullámbádog PC és Windows sem kell hozzá.

welcome to the real world

meg van az amatorcsillagaszatnak is a romantikaja, de valljuk be ma mar tudomanyos eredmenyt (kb leszamitva azt a csavot aki nem is tudom hany szupernovat fedezett fel csak egy tavcsovet hasznalva) csak szamitogeppel, CCD-vel lehet elerni. ergo ujat nem nagyon lehet mutatni hagyomanyos technologiaval mutatni.

a fizika szepsegeit is erdekesebb latvanyos szimulaciokon at megmutatni, mint elvinni a gyerekeket egy apro laborba az ELTE-n (ahol a kiserlet fele epp megint lerohadt)...

Kedves velkamtodörílvörld, szerintem te is jó sok amatőrcsillagászt ismersz. :]

Az amatőrök jelentős része rendelkezik Magyarországon is CCD-vel és egyéb olyan modern eszközökkel, amikkel akár tudományos értékű kutatást is lehet végezni. Csak épp nem végeznek, vagy csak nagyon kevesen. Mivelhogy amatőrök, vagyis műkedvelők.

Oktatási részről szerintem igenis megvan arra az igény, hogy jól felszerelt, látványos, interaktív tudományos játszóházak épüljenek akár Magyarországon is. Elvileg vannak is olyan pályázatok, amik támogatnának ilyeneket, csakhát ezekhez is kell kp-s önerő, amit viszont senki sem tud előteremteni. Mecénások nem léteznek itthon, mert a felesleges pénzzel rendelkezők csak a pénzeskasszák csilingelését hajlandóak meghallani, és csak rövidtávú haszonnal kecsegtető projekteket hajlandóak finanszírozni.

Ez a rílvörld, sajnos.

speciel eleg sokat. viszont elveszettem a fonalat, mi a baj ezzel a projecttel? hogy monitor vs tavcsoves bamulas?

ha igen, akkor nem hiszem, hogy ez konkurrencia lenne az utobbinak, inkabb kiegesziti azt, olyan ismeretet, elmenyt tud hozzaadni, amit a sima tavcsovezes nem nyujt (forditva is igaz).

Ez így van, kiegészítik egymást.

Azzal viszont nem értek egyet, hogy a fizika szépségeit számítógépen látványosabb megmutatni. Van, ami tényleg látványosabb egy szimulációban, de van ami élőben jobb, főleg ha ügyesen csinálják meg. Ehhez viszont nagyon kevés helyen van meg a megfelelő infrastruktúra. Az egyetemeken talán, de ott meg jelenleg az emberek legkisebb gondja az, hogy ismeretterjesztő bemutatásokat csináljak, jól. Lehetne máshogy is, de ezt valamiért a döntési pozícióban lévők nem igazán akarják, vagy csak simán szrnak bele. Néhány lelkes ember meg önmagában nem tud csodát tenni.

Magyarországon csak beszélnek a tudásalapú társadalomról, de senki nem tesz semmit érte, pedig ez egy igazán jó befektetés lenne. Csak nem térülne meg 4 éven belül, a következő választásig.

Jól elkanyarodtunk a WWT-től... ;]

Szerintem ezzel együtt nem lesz jelentősen több a csillagász maximum aki egyébként is az lenne jobb lesz mert könnyebben jut hozzá az információkhoz.
Szóval ez a "megváltoztatja majd a fiaim világát" Scoble-tól, egy eléggé elcseszett marketingnek tűnik. Nyilván vannak rendkívül jó marketingesei az MS-nek akik tisztában vannak vele, hogy a túl sokat ígérő kampány a visszájára sülhet el. Nem tudom, hogy engedhettek meg ilyet.

egyreszt nem feltetlenul csak rolad van szo, hanem sok emberrol. ha sikerul a fiatalok egy reszenek az erdeklodeset fiatal korban felkelteni a termeszettudomanyok (koztuk a csillagaszat) irant, akkor valoszinuleg ilyes palyat fognak valasztani kesobb. ennek a pozitiv kihatasa pedig eleg jol lathato, eleg csak a Kennedy fele urversenyre, es a silicon valley-re gondolni.

Azért az űrversenyt összevetni egy csillagászati program kiadásával - legyen bármilyen jó is - elég meredek következtetés. Ez csak csillagászat attól, hogy többen bámulják a csillagokat még nem születik egy új tépőzár szintű találmány, vagy új anyagok, technológiák amik nagyon sokak életére kihatással lehet.
Ráadásul az űrversenybe ezért bejátszott a rivalizálás a Szovjetúnióval.

Na, jó de ennyi erővel lehetett volna "sírva fakadni" a Google Earth-től is anno, hiszen közelebb hozza egymáshoz az embereket, megszünteti a távolságot a földrészek között és hasonló idióta hype dumát rá lehetne erre is húzni. Félre ne értsd, nagyon jó dolognak tartom ezt a kezdeményezést, csak éppen szokás szerint megint a marketingesek k*rták el az MS-nél, amikor hadrendbe állították ezt a "picsogó blog huszárt". :)
Persze ez szigorúan csak magánvéleményem.

Megnyugottam hogy megint csak ment a hype ezerrel. Véleményem szerint most jött az a rész , kb 1 éven keresztül nem kell félni az M$ -től most elég tehetetlen ha csak ennyivel tudott előállni.

Ugh. Még a tőzsde is esni fog, biztos. Vagy emelkedni.

Húha. Mekkore bejelentés, én nem csak elérzékenyültem, be is pisiltem a gyönyörtől.

---
http://xkcd.com/258/

Apple MacBook
CD 1.83 | 1.25GB 667MHz | 60GB SATA | 2.36 kg | 5400mAh @ 12.5V

Én tényleg elsírtam magam.
Nagyon fontos volt egy Google Earth jellegű dolgot csinálni, hogy megmutassuk. Csak ugye az Earth már foglalt volt, akkor mi marad? Hold? ugyanmár. Mars? kit érdekel... Nap? lerágott csont. Hát a világűr! Ezaz! Ez akkorát fog durranni mint a windows 1.0 !!! Ja hogy már kismillió ilyen szoftver van? áh, az nem microfos gyártmányú, nem is ismerik azokat, csak párszázmillió hülye használja azokat, elenyésző.

--
"SzAM-7 -es, tudjátok amivel a Mirage-okat szokták lelőni" - Robi.

Hat, igy elso olvasasra nem sok ilyen szoftver irodott meg. sok csillagaszati obszervatorium szimulator epit peldaul Hubble kepekre, de ilyen szintu integracio, ahogy en latom, nem volt meg.

Jim Gray munkajara epul, aki nem volt hulyegyerek. Szerintem lesz tudomanyos erteke, hasznalhatosaga is a dolognak. Es tapasztalatbol mondom, egy ilyen eszkozt nagyon jol lehet hasznalni a kutatasban, oktatasban, ismeretterjesztesben. Mint asztrofizikahoz valamelyest kotodo (es altalaban OS dolgokat hasznalo, neha fejleszto) egyen en nagyon orulok ennek a projectnek.

Amugy tudomanyos szempontbol lehet tenyleg erteke, mondjuk. Csak ugye ahogy beharangoztak, valami vilagmegvalto dolgot vart az ember szinte, viszont ez legyen barmilyen jo is, komolyan hoszabb tavon, tartosan stb csak igen keves embert fog foglalkoztatni, nem minden Internetezot/usert/windows felhasznalot/whatever ...

Ez komolytalan. Mármint ahoz képest amennyire "túlspirázták" az egészet. Na jó maga a program jópofa, de ennyi. Van egy ilyen is.

De legalább a FAQ-ból kiderül, hogy a WorldWide Telescope ingyenes lesz (diákoknak és kutatóknak mindenképp), sőt a Microsoft saját bevallása szerint azért hozta létre a projektet, hogy ösztönözze az embereket az univerzum megértésére és felfedezésére.

Persze azt is írják, hogy az egész Jim Gray SkyServer-ére épül és még valamit arról, hogy ők már 16 éve is felnéztek az égre, és azóta is támogatják a Microsoft Research-en keresztül a hasonló projekteket.

_______________________________________________
Keep It Arch Linux | Simple Xfce | Stupid! Fluxbox

De miert nem a FOSS hozza el a kislanyom kepernyojere ezeket a - hat legalabbis inspiralo - eszkozoket ??? 2008-ban miert a nagy cegek juttatjak el az atlagfelhasznalohoz az innovaciot ??

...Aztán a számítógépekek lett mindennapi hatása az életünkre. Ennek mi lesz a hatása a mindennapi életünkre? (Én szeretem az űrkutatást, rendszeresen látogatom pl. a NASA oldalait, de egy kezemen meg tudom számolni azon ismerőseim számát, akiket egyáltalán percekre magával tud ragadni egy esemény modjuk az ISS-en.) Ráadásul (szerintem) az űrkutatási témák közül a távoli csillagok megfigyelése az átlagember számára a legkevésbé emészhető, érdekes (vagy tűnik hasznosnak).

init();

Persze, értem én, de még mindig nem látom, hogy hol van ennek hatása a mindennapjainkra (és főleg nem, hogy mi ebben a nagy dobás). A Google Earth azért nagy dobás, mert ha az egységsugarú amerikai elvetődik egy idegen városba és éhes, a mobil internetes eszközén (legyen mondjuk iPhone:) megkeresheti a legközelebbi mexikói éttermet a városban. A Goolge Earth ezáltal integráns része lesz/lett az életének. Indukálja a fejlődést, új felhasználói igények jelennek meg általa, amelyeket egy/több cég aztán (pénzért) ki is elégít. Más cégek (pl. Apple) szolgáltatást építenek rá, stb. A WWT-ra legfeljebb néhány csillagász meg általános iskolai fizikatanár élvezhet el, de nem lehet része az emberek mindennapjainak.

init();

A hatása a mindennapjainkra hasonló lehet, mint ami az Security Scene terén is volt néhány éve. Ha nincs a Phrack, meg a Bugtraq, meg a többi, akkor a fiatalok nem kapnak rá az elmúlt 10 évben és még most is csak az állami ügynökségeknek lennének ilyen irányú kutatásaik.

Lehet, de a security témában az információ mozgása kétirányú: megjelenik egy szoftver új verziója, amely egyben új kihívás a sechole-ra vadászóknak, a napvilágra kerülő hiba javítása (és a megtalálása nyomán keletkező tapasztalat) végül - sokszor hosszú idő és kerülő út után - visszakerül a szoftverbe. Ennek a folyamatnak lehetnek részei magányos farkasként dolgozó hackerek, egyetemi projektek. A WWT-al megtekintett csillagköd, meg összeütköző galaxis kutatása hogyan válhat mindennapivá, fiatalok által végezhetővé? (Főleg, ha a WWT alapvetően egy univerzum-prezentáció és nem konkrét nagyfelbontású, kutatható minőségű/részletességű képanyag/mérési eredmény.)

init();

Annyira azért jelenleg sem egyirányú az információ mozgása. Vannak olyan NASA által űrben elvégzett kísérletek, amelyeknek ötlete csillagászattal foglalkozó középiskolásoktól és főiskolásoktól származik. Ha megfelelő keretrendszert nyújt az MS a WWT szolgáltatásaihoz, akkor pedig több lesz ez, mint egy nagyfelbontású képkereső és megjelenítő. Az ezzel kapcsolatos oktatást pedig belehet vinni az iskolákba, úgy mint a programozást és a szövegszerkesztést, függetlenűl attól, ahogy nem lesz mindenkiből programozó sem utána...

Megsem ezt fogom megmutatni neki. Nem azt kerdojeleztem meg, hogy ki talalja ki az otletet. Hanem, hogy ki juttatja el a kislanyomhoz. Oriasi kulonbseg.

Nemtudom nezted te ezt? Hol van itt az, hogy egy pici halvany csillagra elkezdessz zoomolni, zoomolni, zoomolni, es egyszercsak ket osszeutkozo galaxist latsz?

Ez a Lion King zene a video alatt nagyon megható...
Már csak Szimba csillagképe hiányzik belőle... :P

Én nem becsülném le a jelentőségét ennek, a fentebbi hozzászólókkal ellentétben.
Ez sokkal több, mint egy planetárium, vagy űrszimulátor-program.
Ha jól értem a Goggle Sky ehhez képest semmi.
És - ahogy olvasom, csak Windows-on fut majd (.Net-es, de kizártnak tartom, hogy mono-val megnyikkanna). Nem is vártam mást. Nagyon szomorú vagyok.
(Na ennyit az egész .Net/Mono keresztplatformosságról. Ami az M$ technológiája, az soha nem lesz egyenértékű alternatív rendszeren..)

Szerintem a következő újítás az lesz (mivel Gates szerint: "irány a web"), hogy a "felhasználó" kap az oprendszer helyett, vagyis telepítő CD helyett egy olyan mini boot CD-t amivel csak annyit tud majd csinálni, hogy a merevlemez nélküli PC-jén bebootol és a weben csatlakozik a "http://www.microsoft.com/home/felhasznalonev/" -hez és innen betöltődik az operációs rendszere, majd ezt követően hozzáférhet a levelezéséhez, kedvenc zenéihez, videóihoz, személyes fájljaihoz... stb.
Így:

    1.) nincs szüksége vírusírtóra
    2.) nem kell félnie, hogy bárki hozzáférhet a személyes fájljaihoz (feltörheti a gépét)
    3.) ez teljesen biztonságos, szinte olyan mint egy "vas trezor" (mármint az MS szerint "aki" ezt fogja nyilatkozni)

_______________________________________________________
"A mi szakembereink azért dolgoznak, hogy az Ön kényelme
és biztonsága teljes legyen! Legyen elégedett továbbra is cégünkkel."
- Microsoft

Az én rémálmaim. Rosszabbat el sem tudnék képzelni, mint, hogy a gépem csupán egy terminál legyen ami egy távoli szerverre csatlakozik, amin minden személyes adatom megtalálható.
Az X-akták óta tudjuk: Ne bízz senkiben!
_______________________________________________
Keep It Arch Linux | Simple Xfce | Stupid! Fluxbox

A "túl jó" marketing visszafele sült el, sokan nagyobb durranásra számítottak...

KStarts már akkor létezett, amikor nekik ez még eszükbe sem jutott (legalábbis a (c)2001-2003 alapján). Persze szebb képek, 3D, stb, de ezeket meg rég tudja a Google Earth. Biztos szép és jó, meg persze ŐK csinálták, de valószínüleg ők is tudják, hogy ez csak egy n+1-edik alternatíva ugyan arra a célra.

FYI: csillagászattal kapcsolatos kutatásokat a csillagászok végeznek, az idézett cikkben ez lenne Szalay Sándor, aki amúgy magyar származású csillagász:

http://www.sdss.jhu.edu/~szalay/

Az MS egy adatbányász eszközt fejleszt az amúgy már régóta létező, online csillagászati adatbázisokon történő munkához, amint az a fentebb idézett cikkből is kiderül. Egy ilyen, működőképes szoftverre egyébként már régóta szüksége lenne a csillagászatnak.

Az, meg hogy mellékesen csicsás képeket is meg tud jeleníteni csicsás módon, és Pistike az mondja, hogy wow, csak egy mellékes fícsör. Illetve kiválóan használható oktatáshoz is, ha megfelelően képzett és motivált szakmeberek (úgynevezett tanárok, pedagógusok, oktatók) kezébe kerül. Ilyeneket nem fejleszt az MS.

Szóval: fizikus, fizika tanár és csillagász is vagyok, szoktam népszerűsítő előadásokat is tartani, meg van 5 gyerekem, akik közül 3 már olyan korú, hogy érdeklődnek a csillagászat iránt. Ennyi tapasztalattal a következő a véleményem:

1) Biztos nagyon szuper a cucc, bár nem látom működni, de feltehetően a ráfordított erőforrások arányában jobb is, mint a Stellarium vagy a Celestia. Örülök, hogy van ilyen.

2) A gyerekek megfelelő vezetés és ösztönzés nélkül még a Stellarium és a Celestia által elérhetővé tett információözönt sem tudják feldolgozni. Pár klikkentgetés, néhányszori elindítás és érdeklődés után elhal a használat, mert nem tudják rendszerezni a látottakat és akkor csak képnézegetés az egész. Akkor is, ha körberepülheti a Marsot, akkor is, ha ránagyít a fénypöttyre és galaxissá változik. (Ilyesmit a Stellarium is tud.) A kivitelezés minősége kicsit nagyobb csáberő lehet, de nem elég: ha nem tudod, mit látsz, csak speciális effektgyűjtemény lesz az egész. Érteni, hogy mi is az az izé viszont tanulást igényel és ehhez emberi közreműködés kell.
(Infravörös térképek? Először azt kell megmagyarázni. Meg azt, hogy az miért más, mint a látható, ....)

3) Ezért önmagában nem lesz nagyhatású a progi, csak ha a tanárok, népszerűsítő előadók, értelmesebb szülők veszik a fáradságot megismerni és ennek segítségével tartani előadást, órát, stb. Az ő kedvüket / szabad kapacitásukat viszont nem nagyon turbózza fel ez a progi. Ezért nem lesz nagy a kihatása az emberiségre ennek a proginak.

Mindezek miatt röhejesen nagynak érzem azt a hype-ot, amit rendeznek körülötte. Én csak a röhögéstől könnyezem, amikor ezt látom. Meg attól sírok, amit itt as MS-fanok tombolnak.

+1

Ugye, így szokták a hupperek? ;]

Hiába lesz egy fasza rendszer, ami csak vindózon megy (eleve nem áll meg, hogy mindenki számára elérhető), ha ez nem kerülhet kellően képzett és tehetséges szakemberek kezébe, egyszerűen azért, mert előbb-utóbb nem lesznek ilyenek. A fanboyok összekeverik már megint a célt és az eszközt.

Az MS-fanok meg lehet attól sírnak be, hogy egy kétségtelenül elfogulatlan ;) Linuxot oktató Győri fizikatanár mondja meg, hogy mi a helyzet egy még általa sem látott szoftverrel és a köré épülő szolgáltatásokkal, miközben a nála hangyafasznyival elismertebb asztrofizikusok nyilatkoznak elismerően róla a Harvardon, azokután hogy látták.

A győri (kisbetűvel szokás írni a mellékneveket) fizikatanár hozzászólása igen elgondolkodtató, ha a dolog valódi hasznát nézzük.
Az amerikai techno-kultuszban élő "tudósokat" meg hagyjuk.. Más világ..
Nálam többet nyom a latban annak a véleménye, aki valódi pedagógus.

És nincs szebb a valódi égboltnál, kedvcsinálónak pedig jók az eddigi programok is.

Viszont az tény, hogy szolgáltatásait tekintve az MS új cucca valóban ütősnek tűnik (persze látni kellene), és ez _fegyvertény_ a _piacon_. Nem az a lényeg, hogy van-e haszna, hanem, hogy _azt gondolják-e_ az emberek, hogy haszna van. Az egész csak egy marketinglufi, de mivel mindent a marketing mozgat, ezért ez az új MS dolog elég komoly döfés lehet az ellenoldalnak..

1. Azt, hogy mi "viszi előre" a "tudományt", na ezt most itt hagyjuk.. Erősen feszegetné e fórum kereteit az, amit erről gondolok.

2. Ez az MS szoftver nem "a tudomány előbbrevitelét", hanem állítólag pedagógiai és ismeretterjesztő célokat szolgálna.
Ezzel kapcsolatban volt a "fizikatanárnak" egy jó meglátása.
Nem keverni a dolgokat!

(És csak úgy megjegyezném, hogy kb. még száz éve is egy átlagos székely gyerek többet tudott az égboltról (még ha mítikus formában is), mint egy "modern" "fejlett" médiafogyasztó, aki a "modern tudomány" valódi terméke..)

Nem szeretek személyeskedni magammal sem, de

1) Minden jogom meglenne arra, hogy "tudósnak" is hívjam magam, ha persze nem is olyan szintűnek, mint akik nagy lelkesen nyilatkoznak. Van pár titulusom is, ha ez kellene a hitelességhez: de nem ez kell, hanem őszintén felmérni az érveket.

2) Amíg ráértem, természetesen amatőrcsillagászkodtam is. Építettem magamnak távcsövet szemüveglencséből aztán vett optikából, stb., vadásztam a mélyég-objektumokat, jártam meteorozni, ... És a csillagképeket sem monitorról ismerem.

De nem ezek a legsúlyosabb érveim, hanem azok, hogy idegen (nem alien! ;-) ) gyerekekre is előadás formában és az otthoni 3-ra is személyes beszélgetés során sok időt fordítottam csillagászat okítására. Ezt tényleg sokat csináltam. Használom is a Celestiát meg a Stellariumot bőven ilyenkor. Korábban meg a mindenféle egyebet. Ezért tapasztalatból írtam, amit írtam.

De sebaj! Higgyetek, akinek akartok! [Csak ne feledjétek, hogy egy bizonyos összeg felett mindenkinek korpásodik a haja....]

Őszinte respect.
Adhatnál valami iránymutatást, mert az én fiaim (7 és 6 évesek) nagyon érdeklődnek a téma iránt, de én magam nem vagyok igazán művelt csillagászatilag. Stelláriumot mutogattam nekik, mert errefelé vagy világos van, vagy az ég felhős, ergo a közvetlen észlelés nem igazán lehetséges. De ezn túl is szeretném őket megtanítani érdekes dolgokra, csak nem igazán tudom, merre induljak.
Csaba

A legjobb egy csillagász klub lenne, ha van a közeletekben. (www.mcse.hu) A fiaid tán kicsik ehhez még, de őket egy-egy gyerekeknek hirdetett bemutatóra/előadásra lehet elvinni. Neked meg gondolom nincs időd eljárni egy klubba. ;-) (Nekem sincs, mióta születtek a gyerekek...)

Akkor egy jó könyvet kell magadnak beszerezni, elolvasni, hogy átlásd a témát és tudj válaszolni. Tapasztalatom szerint gyerekeknek nagyon meglepő irányba szoktak fordulni a kérdései, így teljesen reménytelen csak azt próbálni megtanulni, amiről sejted, hogy kérdezni fogja...

Sajnos a mai könyvválasztékot nem ismerem alapozó csillagászatból, így konkrét könyvet nem tudok ajánlani. Én annak idején a Kulin György által szerkesztett "A távcső világa" c. könyvön nőttem fel, de nem tudom, kapható-e ez most, illetve aktualizálták-e az új eredményekre. A könyvesboltokban sok gyerekeknek szánt csillagászati könyvet láttam, de nem ismerem őket.

Végszükség esetén a Wikipédia sem rossz kiindulás, főleg az angol verziója, de ez Neked szól, nem a gyerekeknek. Egy jó könyvet azonban számodra sem helyettesít.

Beszerezhető egy vagon ismeretterjesztő film is, meg vadászható a Spektrum TV-ről, National Geographic-ról, stb. Van köztük igen jó is. De a gyerek úgyis belekérdez, úgyis az érdekli, amit csak megemlítettek a filmben, ezért nincs mese: a gyerek érdeklődésének igazi kielégítéséhez kell a közelben valaki, aki a gyerekszintnél jobban átlátja a témát.

A saját megfigyelést meg nem fogja semmilyen progi pótolni. Lehet, hogy egy kicsit utazni kell érte oda, ahol csillagász klub bemutatót tart.

A progik meg csak akkor jók, ha Te megtanulod őket kezelni és érted is, amit mutogatsz, azaz megintcsak visszaérünk a könyvhöz...

Köszönöm, körbenézek. Egyébként most fejeztük be a nagyobbal a ma esti stellarium sessiont. Ki is néztünk, de ma megint felhős egünk van, és persze egyre később sötétedik. Egyébként kiderült (a stelláriumből), hogy a Merkúr meg a Vénusz nagyon közel van most egymáshoz, és a Jupiter is egy vonalba esik velük. Érdekes, hogy a Nap, a Merkúr, a Vénusz meg a Jupiter itt totál egyszerre kelnek nyugszanak most. Ez valami speciális állás?
Cs.
Csaba

Nem vagyok elájulva tőle, viszont adok neki egy esélyt és tájékozódom róla, nem pedig utánajárás nélkül osztom az észt, hogy "ilyen már van", "baromság és hype csak az egész" és hasonlók... Persze ha te úgy állsz hozzá, mint valami dogmához, hogy vallási alapon vagy meggyőződve a dolgokról, akkor nehéz ezen segíteni. De ez a te bajod :-).

Biztos kiraly cucc ez meg minden - ezt nem hiszem, hogy sokan megkerdojeleznek (bar meg senki sem latta mukodes kozben a programot). Viszont szerintem is igaz az, amit itt tobben irnak, hogy a Robert Scoble konnyezesebol mindenki valami nagyon durva dolgot vart (legalabb, hogy kiadja GPL alatt a Windows-t a microsoft, vagy ilyesmi), ehhez kepest csalodas, hogy pusztan egy csillagaszati programrol van szo - ami irant lassuk be kisebb az erdeklodes mint mondjuk egy GPL-es microsoft windowsra.Es ezert ertek egyet en is azzal a velemennyel, hogy ez bizony egy elcseszett reklamkampany volt, mert kicsit sikerult tul hypeolni ezt a Telescope-ot (barmennyire is formabonto zsenialisan uj, de akkor is csak egy csillagaszati program).

- Use the Source Luke ! -

Szerintem kicsit ferdén látod a dolgokat... :)
A GPL-es Windows a FOSS hívők maroknyi csapatán kívül a kutyát se érdekli, de kérdezz meg random 1000 embert, hogy mi a véleménye róla és meglátod (nyilván a java részük azt se tudja, hogy mi az a GPL ;). A Telescope "túlhypeolását" meg szerintem sikerült kicsit félreérteni. Nem a Microsoft érzékenyült el a programjától, hanem egy blogger aki látta és ezt leírta. Emiatt aztán kicsit furcsa a Microsoftra ráhúzni hype-marketing-buzzword zsákot.

Két MS alkalmazott betekintést engedett egy blogírónak a fejlesztés alatt álló projektjükbe. Nyilván arra számítottak, hogy egy sort sem ír róla. Biztos csak baráti alapon történt az egész. Scoble az MS kifejezett akarata ellenére írta elhíresült blogpostját.
Ugyan már, csak azért mert ez nem hivatalos hír volt (mármint a blogpost) ez még a marketingkampány\hype része.

És tud annyit, mint a Guide, hogy ha például egy térképet akarok mondjuk a V1280 Cygni nevű változócsillagról, akkor 14 magnitudó határfényességig kinyomtatja, esetleg összehasonlító csillagokkal együtt? Vagy használjam inkább az AAVSO automata térképrajzoló szoftverét?, amely web alapú, tehát bármilyen oprendszeren használható?

Ok. Hasznos.. és jó.

Azért a könnyek meg a szoftverek forradalma elmarad számomra.

http://gyuszk.homelinux.org

-- There is never time to do it right, but always time to do it over.

A következő nagy dobás tényleg egy linux, BSD vagy egyéb oprendszer lesz:)
Ezekkel is foglalkoznak annyit, mint a csillagászattal, de én ettől még nem fakadnék sírva:)

Képzelem, hogy elérzékenyült volna Scoble úr a Flight Simulator kiadásakor, hiszen az aztán tényleg alapjaiban változtatja meg a világot, elvégre ki ne akart volna gyerekkorában pilóta lenni, és vajon hány gyerek választja ennek hatására a kereskedelmi/katonai/műrepülés csodás világát ahelyett, hogy egy monitor előtt élné le szánalmasan egysíkú életét, stb.
Boolshit, abból is a false...

nem tudom, hogy vagytok vele, de szvsz iszonyat nagy hype van a dolog mögött.
még egy screenshot sincs a honlapjukon, a videóban egy képkocka sincs a működő programról. majd ha lesz, lehet hogy azt mondom, hogy hú, ez baró.
ellenben, jelenleg, ha annyit mondok, hogy apt-get install celestia stellarium, akkor egy (két) nagyon jó eszközt kapok, ami nekem nagyon megkönnyíti a középiskolai csillagászati anyag tanulását, sőt, bőven túl is mutat rajta... nézett is a fizikatanár, hogy "ez tényleg ingyen?"
csak nem sírta el magát egy blogger és a világ most nem ezekről beszél, hanem hogy óóóó, majd a wwtelescope! az milyen innovatív! és milyen forradalmi!

El dobom az agyam értelmesnek tűnő emberek itt alázzák magukat, hogy bebizonyítsák, hogy a Microsoft szart csinált vs. a Microsoft megváltotta a világot. Rég láttam enny elborult agyú, eszement fanatikus hozzászólást egyrakáson.

Véleményem szerint meg majd hiszem, ha látom, hogy ez a marketinghalomnak tűnő dolog a Microsofttól olyan nagy durranás-e. Majd egyszer megnézem talán. Bár csillagászat... ettől nem sírtam volna el magam. Attól már igen, ha valami csúcs OS-t összedobtak volna. Microsofttól inkább ezt várom.

-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-

Ubuntu 6.06, Windows XP Pro